Parkowanie pod oknami domu jednorodzinnego i bloku. Co na ten temat mówi prawo?

W czasach, gdy niemal każdy ma swój samochód, parkowanie pod blokami i na osiedlach bywa nie tylko kłopotliwe dla kierowców, ale przede wszystkim niezwykle uciążliwe dla mieszkańców i pieszych. Zdarza się, że właściciele pozostawiają swoje pojazdy w każdym wolnym miejscu, zastawiając chodniki, niszcząc tereny zielone czy hałasując bezpośrednio pod oknami. Jak przepisy regulują parkowanie pod oknami domu jednorodzinnego i bloku? Ile metrów od budynku można parkować? Ile metrów od okien można parkować samochód?

Parkowanie pod oknami domu jednorodzinnego i bloku. Kiedy można parkować na chodniku?

Na osiedlach domków jednorodzinnych parkowanie na chodnikach potrafi być prawdziwą zmorą dla mieszkańców i pieszych. W świetle przepisów jest to dopuszczalne, o ile spełnimy odpowiednie wymagania, czyli pojazd nie przekracza 2,5 tony, nie ma zakazu postoju, a dla pieszych pozostaje co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni. Zaparkowany na chodniku nie powinie także stanowić zagrożenia dla ruchu drogowego – np. nie można zostawić pojazdu w odległości 10 m przed i za przejściem dla pieszych.

Zobacz: Koszty przekształcenia domku letniskowego na mieszkalny: Kompletny przewodnik

Ile powinna wynosić odległość miejsca postojowego od ściany budynku?

Zgodnie z przepisami odległość miejsc postojowych od: placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego nie może być mniejsza niż:

  1. dla samochodów osobowych:
    • 7 m — w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
    • 10 m — w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
    • 20 m — w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;
  2. dla samochodów innych niż samochody osobowe:
    • 10 m — w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie,
    • 20 m — w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.

Zupełnie inaczej ta kwestia wygląda jednak w przypadku wspólnot mieszkaniowych czy kamienic. Prawo mówi jednak jasno, że „zachowanie odległości nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku”.

Co ważne, wspólnota mieszkaniowa może ustalić własne zasady w obrębie działki, które następnie zgłasza do urzędu, a przepisy te może dzięki temu egzekwować np. straż miejska.

Sprawdź: Prawo sąsiedzkie a żywopłot

Parkowanie pod blokiem – przepisy. Jaki jest mandat za parkowanie pod oknem?

Kwestia mandatu za parkowanie pod oknem jest nie do końca jasna, ponieważ taryfikator mandatów nie określa konkretnych kwot za to wykroczenie. Jednak, według obowiązujących przepisów, taka możliwość istnieje. Z przepisów wynika jednak, że parkowanie w odległości krótszej niż 7 metrów od okien to łamanie przepisów.

Zobacz: Znak strefa zamieszkania. Zasady panujące w tym miejscu mogą Cię zaskoczyć!

Czy kartka z prośbą o nieparkowanie ma moc prawną?

Do sprawy podchodzenia do kwestii parkowania pod oknami domu jednorodzinnego, należy dodać subtelny szczegół. Zastanów się, jak często widziałeś na zaparkowanych samochodach kartki z prośbą o nieparkowanie. Być może nawet sam zostawiłeś taką wiadomość na cudzym pojeździe. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy taka kartka ma jakąkolwiek moc prawną?

Niestety, odpowiedź jest prosta i bezpośrednia – nie ma. Kartka z prośbą o nieparkowanie, niezależnie od jej tonu i treści, nie posiada mocy prawnej. To oznacza, że nie możesz jej użyć jako podstawy do skargi czy działania prawnego.

Czytelnicy pytają o parkowanie pod oknami domu jednorodzinnego i bloku

Ile metrów od bloku może parkować samochód?

Co najmniej 7 m.

Czy kartka zakaz parkowania tyłem do budynku ma moc prawną?

Taka tabliczka nie ma specjalnej mocy prawnej.

Sprawdź także:

Prezent na parapetówkę do nowego mieszkania – co wybrać, a czego unikać?

Nawet kiedy parapetówka nie oznacza wielkiej imprezy, a raczej spotkanie w małym gronie, wciąż nie wypada przychodzić z...

Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Kiedy nadchodzi lato, uwielbiamy spędzać czas na balkonie. Dla mieszkańców bloków stanowi on namiastkę własnego ogrodu. Aby jednak...

Jak wynająć mieszkanie i uniknąć problemów?

Wynajem mieszkania to ważna decyzja, która niesie ze sobą wiele korzyści, ale również potencjalne ryzyka. Zarówno wynajmujący, jak...

Jak często należy przeprowadzać kompleksowe sprzątanie hal magazynowych?

Kompleksowe sprzątanie hal magazynowych jest kluczowe dla utrzymania wysokich standardów higieny, bezpieczeństwa i efektywności produkcji. Częstotliwość, z jaką...