Niwelacja terenu na zgłoszenie. O ile można podnieść teren bez pozwolenia? Za brak tych formalności możesz słono zapłacić

Niwelowanie terenu ma na celu sunięcie różnic wysokości na danym obszarze. Głównym celem jest nadanie terenowi pożądanego kształtu, zwykle poprzez wyrównanie i wypoziomowanie powierzchni. Zwykle robi się to w ramach przygotowania gruntu przed budową, ale czasami jest to niezbędnym działaniem także na działkach już zabudowanych lub rolnych. Czy można wyrównać działkę bez wcześniejszego pozwolenia? Jak wyrównać działkę ze spadkiem? Czy niwelacja terenu zawsze musi odbywać się na zgłoszenie?

Niwelacja terenu – zgłoszenie

Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każda zmiana zagospodarowania terenu musi być zgodna z planem miejscowym albo z decyzją o warunkach zabudowy.

Wyrównywanie terenu zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., może być traktowane jako prace przygotowawcze przed budową domu i dlatego powinny być wykonywane wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. W praktyce oznacza to, że nie można rozpocząć niwelacji terenu przed formalnym załatwieniem spraw związanych z pozwoleniem na budowę.

Niwelacja terenu pod budowę domu wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę, ale nie będzie ono potrzebne w innych sytuacjach. Jeśli wyrównanie działki nie zalicza się do prac przygotowawczych, to nie wymaga specjalnych zgłoszeń. Przeprowadzenie niwelacji terenu w celu usprawnienia odprowadzania nadmiaru wody z działki nie wymaga uzyskania zezwolenia, ale należy pamiętać, że nie można dowolnie modyfikować gruntu.

Jeżeli niwelacja gruntu powoduje szkody u sąsiadów, osoba odpowiedzialna za zlecenie prac może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Niwelacja działki może być przedmiotem oceny w postępowaniu dotyczącym naruszania stosunków wodnych. Jeśli chcemy nawieźć ziemię na swoją działkę bez konieczności uzyskiwania zezwolenia, trzeba jednak przestrzegać warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów.

Zobacz: Czy wyburzenie ścianki działowej wymaga zgłoszenia? Dopełnij wszystkich formalności przy remoncie, aby uniknąć kłopotów z prawem

Obniżenie terenu działki – prawo budowlane. Czy możliwe jest wyrównanie terenu pod budowę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyrównanie terenu na działce (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane) zalicza się do robót przygotowawczych do budowy. Wówczas konieczne może być uzyskanie pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac. Jeśli właściciel działki podejmuje działania mające na celu wyrównanie terenu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę lub przed dokonaniem właściwego zgłoszenia, może być traktowane jako tzw. samowola budowlana.

W Polsce, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, samowola budowlana jest nielegalna i może skutkować nałożeniem na właściciela działki kary grzywny. Organ nadzorujący budownictwo ma prawo ukarać właściciela działki za naruszenie przepisów, które regulują przeprowadzanie prac budowlanych. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac mających wpływ na teren działki, zaleca się uzyskanie odpowiednich pozwoleń lub zgłoszeń w zależności od wymagań prawa budowlanego.

Sprawdź: Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 5? Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną i czy to się opłaca?

Podnoszenie terenu na działce budowlanej. Ile można nawieźć ziemi na działkę?

Przed rozpoczęciem takich działań należy uzyskać pozwolenie na budowę, ponieważ wyrównanie terenu działki może być traktowane jako prace przygotowawcze. Warto także zapoznać się z przepisami obowiązującymi na terenie danej gminy. Bez pozwolenia można zazwyczaj przywieźć na teren działki można maksymalnie 0,2 Mg/m2  (200 kilogramów) ziemi na metr kwadratowy utwardzonej powierzchni. Ta ilość ziemi odpowiada warstwie o wysokości do 10-15 centymetrów.

Zobacz: Grzywna do 500 złotych za kwiaty na balkonie? Dowiedz się, jak uniknąć kary!

Ile można nawieźć ziemi na działkę rolną?

Zakaz zmiany naturalnego ukształtowania terenu może wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego każde podnoszenie terenu lub obniżenie terenu działki powinno być zgodne z planem ustalonym dla danej gminy. W przeciwnym wypadku wójt, burmistrz albo prezydent miasta może nakazać przywrócenie poprzedniego stanu.

Sprawdź: Powiększenie balkonu w bloku. Sprawdź, jak dobudować balkon

Kary za niwelację terenu. Czym grozi samowolne podniesienie działki?

Niwelacja działki pod budowę może zostać uznana za element prac przygotowawczych, a w takim wypadku brak pozwolenia na budowę może grozić wymierzeniem grzywny.

Zobacz: Kto może kupić działkę rolną? Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia

Najczęstsze pytania o niwelacja terenu – zgłoszenie

Czy można nawieźć ziemię na działkę?

Jeśli jest to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania terenu.

Ile można podnieść teren?

Trzeba sprawdzić ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Jak wyrównać działkę budowlaną?

Konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

Czy można podnieść poziom działki?

Jeśli jest to element prac przygotowawczych do budowy domu, to konieczne jest posiadanie wcześniej pozwolenia na budowę.

Sprawdź także:

Stół jadalniany w stylu skandynawskim – jak wybrać?

Wnętrza w stylu skandynawskim zdobywają serca miłośników designu na całym świecie swoją prostotą, elegancją i funkcjonalnością. Ten unikalny...

Jaka stal nierdzewna do branży spożywczej?

Rodzai stali jest wiele, ale nie każda sprawdzi się w danej działalności. Przykładem branży, która niesie ze sobą...

Jakie zasłony do szarej ściany?

Wiele osób zastanawia się jakie zasłony do szarej ściany. Zasłony są bardzo istotnymi elementami dekoracyjnymi każdego pomieszczenia. Decydując...

Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania

Kategoria obiektu budowlanego to etap stawiania nieruchomości, który jest niezwykle ważny Każdy budujący, który ma zamiar postawić budynek,...