Kto może kupić działkę rolną? Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia

Posiadanie własnej działki rolnej to marzenie wielu ludzi, ale jednocześnie po prostu dobra inwestycja. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie każdy może legalnie nabyć taką nieruchomość. Zgodnie z przepisami możliwość zakupu jest uzależniona od rozmiarów gruntów. Istnieją jednak pewne wyjątki, kiedy ziemię rolną od dużej powierzchni mogą nabyć także nie rolnicy. Kto może kupić działkę rolną w Polsce? Czy można kupić ziemię rolną nie będąc rolnikiem? Jak dużą działkę można kupić nie będąc rolnikiem?

Czy każdy może kupić działkę rolną?

Kupno nieruchomości rolniczej jest regulowane przez prawo i związane z pewnymi ograniczeniami. Według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tylko osoby, które spełniają określone wymagania, mogą nabyć działkę rolną.

Pierwszym i najważniejszym wymaganiem jest posiadanie kwalifikacji rolniczych, czyli posiadanie wykształcenia rolniczego lub doświadczenia w prowadzeniu działalności rolniczej przez co najmniej 3 lata. Innym wymaganiem jest prowadzenie działalności rolniczej lub planowanie jej rozpoczęcia w ciągu najbliższych 5 lat od nabycia nieruchomości.

Ustawa wprowadza jednak pewne wyjątki, które łagodzą ograniczenia związane z zakupem gruntów rolnych. Zakup gruntów rolnych przez nie-rolnika jest możliwy, jeśli powierzchnia nie przekracza 1 ha. Oznacza to, że takie działki, których powierzchnia wynosi od 0,3000 ha do 0,9999 ha, mogą zostać nabyte przez osoby, które nie spełniają kryteriów rolnika indywidualnego.

Zobacz: Krzyczące, tupiące i biegające dziecko sąsiadów utrudnia funkcjonowanie? Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z ciągłym hałasem?

Ile można kupić ziemi rolnej nie będąc rolnikiem?

Osoby, które nie posiadają kwalifikacji rolniczych, mogą nabyć tylko niewielką ilość ziemi rolnej. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, osoby fizyczne, które nie spełniają wymagań dotyczących kwalifikacji rolniczych, mogą nabyć maksymalnie 1 ha ziemi rolnej. Zgodnie z przepisami możliwy jest także zakup działki rolnej powyżej 1 ha – konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Sprawdź: WC na działce – Przepisy obowiązujące w Polsce

Kupno ziemi rolnej powyżej 1 ha przez nie rolnika

Jeśli nie jesteś rolnikiem, a chcesz kupić działkę rolnej o powierzchni powyżej 1 ha, musisz uzyskać zgodę Generalnego Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek, którego wzór znajdziemy na stronie internetowej KOWR. Poza tym należy spełnić następujące wymagania:

  • zobowiązać się do prowadzenia osobistej działalności rolnej przez co najmniej 5 lat na zakupionych gruntach,
  • mieszkać w gminie, gdzie znajdują się nabyte grunty przez co najmniej 5 lat,
  • zdobyć przygotowanie rolnicze.

Zobacz: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Najczęstsze pytania o zakup gospodarstwa rolnego przez nie rolnika

Kto może kupić ziemię rolną powyżej 1 ha?

Każdy, kto zgodę Generalnego Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zdobędzie kwalifikacje rolnicze i zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej przez kolejne minimum 5 lat.

Czy mogę kupić działkę rolną nie będąc rolnikiem?

Tak, nabycie nieruchomości rolnej przez nie rolnika jest możliwe, o ile jej powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Jaką działkę można kupić nie będąc rolnikiem?

Zakup ziemi rolnej przez nie rolnika jest dopuszczalne, jeśli działka ma nie więcej niż 0,9999 ha.

Działka rolna kto może kupić?

Do 1 ha każdy, ale jeśli chodzi o zakup ziemi rolnej powyżej 1 ha, trzeba już spełnić wskazane warunki.

Czy osoba nie będąca rolnikiem może kupić działkę rolną?

Tak, do 1 ha powierzchni.

Sprawdź także:

Rusztowania do remontu domu: kiedy majsterkować, a kiedy zatrudnić fachowca

Rusztowanie z pewnością jest bardzo pomocne przy remontach. Jednak ustawienie go to wcale nie banał, wymaga wiedzy i...

Kto płaci za remont w programie „Weekendowa metamorfoza”? I wszystko jasne…

"Weekendowa metamorfoza" to jeden z bardziej popularnych polskich programów o remontach wnętrz. Prowadzi go znany architekt Krzysztof Miruć,...

Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Ślimaki należą do jednych z najbardziej groźnych szkodników  w naszych ogrodach. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki bezskorupkowe. Zalicza się...

Jaki fotel do salonu wybrać?

Fotele tapicerowane to wyposażenie, które potrafi odmienić każdy salon. Wybór odpowiedniego modelu powinien być jednak podyktowany obowiązującymi trendami,...