7 dokumentów potrzebnych do formalnego rozpoczęcia budowy domu

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga dużego zaangażowania ze strony inwestorów. Chodzi tu zarówno o prace budowlane, jak i o kwestie urzędowe. Dowiedz się, jakie dokumenty musisz zdobyć przed przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty w ziemię. 

Dokumenty niezbędne do rozpoczęcia budowy

Po podjęciu decyzji o budowie domu w głowie inwestorów niemal od razu pojawiają się liczne pytania. Ile kosztuje i co powinien zawierać projekt domu? Jak usprawnić proces zdobywania wszystkich zezwoleń i zaświadczeń? Gdzie szukać oszczędności? Aby uniknąć chaosu, warto zacząć od zgromadzenia wszystkich potrzebnych dokumentów.

1.     Akt notarialny lub dokument potwierdzający własność działki

Do załatwienia formalności związanych z budową domu musisz mieć dokument, który potwierdzi, że jesteś prawnym właścicielem działki. W zależności od okoliczności mowa tu o:

  • akcie notarialnym (ma zastosowanie w przypadku kupionego gruntu);
  • umowie kupna-sprzedaży;
  • umowie darowizny nieruchomości lub poświadczeniu dziedziczenia;
  • umowie dożywocia;
  • umowie zamiany nieruchomości;
  • umowie ustanowienia użytkowania wieczystego.

W urzędach często przydaje się również księga wieczysta zawierająca wszystkie prawa i roszczenia odnośnie do danej działki. Określa ona, kto jest właścicielem gruntu i precyzuje stan prawny nieruchomości.

2.     Kopia mapy zasadniczej

Mapa zasadnicza to istotny dokument niezbędny do załatwienia wszystkich kwestii formalnych związanych z budową domu. Należy do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Jest on opracowywany dla obszaru całego kraju. Informuje o rozmieszczeniu gruntów, dróg, budynków, ogrodzeń, drzew czy studzienek. Zawiera też dane na temat uzbrojenia terenu — przebiegu instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych itp. Przydaje się podczas wnioskowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tworzenia projektu przyłączy i wykonywania czynności geodezyjnych.

Kopię mapy zasadniczej uzyskasz w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej właściwym dla danej działki. Za wydanie dokumentu musisz wnieść stosowną opłatę, której wysokość zależy od bieżących stawek ustalanych przez Ministra Inwestycji i Rozwoju.

3.     Kopia mapy sytuacyjno-wysokościowej

Mapa sytuacyjno-wysokościowa to dokument przygotowywany przez geodetę. Informuje o lokalizacji obiektów na działce, uwzględniając zabudowę przylegających nieruchomości. Powstaje na bazie mapy zasadniczej, przekazuje jednak bardziej szczegółowe dane. Uwzględnia linie zabudowy w sąsiedztwie, ulice i podjazdy oraz położone w niedużej odległości media. Jest niezbędna do wykonania projektu zagospodarowania terenu oraz uzyskania pozwolenia na budowę.

4.     Warunki techniczne podłączenia mediów

Warunki techniczne podłączenia mediów (WT) to dokumenty określające sposób, w jaki należy przyłączyć się do danej sieci. Są niezbędne do wybudowania nowego przyłącza wodociągowego, kanalizacyjnego, telekomunikacyjnego czy gazowego. Aby je uzyskać, należy złożyć odpowiednie wnioski do właściwych organów. W przypadku wody i kanalizacji będą to spółki komunalne (MPWIK). Przy podłączaniu gazu najczęściej należy kierować się, w zależności od lokalizacji, do Polskiej Spółki Gazownictwa PS GAZ lub PGNiG, a przy instalowaniu elektryczności — do PGE, Tauron, Enea lub Energa.

5.     Zezwolenie na lokalizację zjazdu na działkę

Mianem zjazdu na działkę określa się część jezdni, która łączy drogę publiczną z terenem nieruchomości. Za jego wybudowanie odpowiada właściciel nieruchomości znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy. Wniosek o wydanie zezwolenia należy skierować do zarządcy drogi. W zależności od jej kategorii i lokalizacji zjazdu będzie to:

  • starostwo powiatowe;
  • urząd miasta lub gminy;
  • wojewódzki zarząd dróg;
  • urząd miasta na prawach powiatu;
  • lub GDDKiA.

Wraz z wnioskiem trzeba złożyć komplet załączników. Należą do nich m.in. opisywane wcześniej potwierdzenie własności nieruchomości oraz kopia mapy zasadniczej i mapy sytuacyjno-wysokościowej. Za zezwolenie musisz wnieść opłatę skarbową w wysokości 82 zł.

6.     Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Obowiązkowi uzyskania takiej decyzji podlegają tylko niektóre klasy gruntu, m.in. użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego należące do klas I, II, III, IIIa i IIIb oraz użytki rolne z gleb pochodzenia organicznego klas IV, IVa, IVb, V i VI. 

Wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej wraz z załącznikami złożysz w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Wydanie decyzji jest bezpłatne.

7.     Wniosek o pozwolenie na budowę

Bez pozwolenia na budowę nie możesz rozpocząć budowy i prowadzić prac budowlanych. Najważniejszym elementem wniosku o wydanie decyzji jest projekt budowlany. Dokumenty złożysz w odpowiednim miejscu — starostwie powiatowym, urzędzie wojewódzkim lub urzędzie miasta.

Jeśli udało Ci się zdobyć wszystkie te dokumenty, możesz już rozpocząć budowę. Pamiętaj, aby dobrze rozplanować załatwianie wszystkich spraw formalnych. Dzięki temu unikniesz stresujących sytuacji i opóźnień.

Sprawdź także:

Czy warto kupić szafkę łazienkową z lustrem?

Szafka łazienkowa z lustrem jest bardzo przydatna w każdym pomieszczeniu kąpielowym oraz w toalecie. Stanowi połączenie kilku mebli...

Usługi DDD – czym są i kiedy z nich skorzystać?

Nie ulega wątpliwości, że szkodniki mogą stanowić dla człowieka poważne zagrożenie. Dlatego, gdy tylko pojawią się w jakimkolwiek...

Jakie są największe zalety budowy domków bez pozwolenia?

Czy w Polsce można legalnie wybudować domek bez pozwolenia? Tak, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Wówczas,...

Gdzie montuje się klimatyzator multisplit i split?

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim znów będziemy poszukiwać skutecznych rozwiązań w walce z uciążliwymi upałami w...