Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w przydomowy zbiornik na deszczówkę niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych, ale przede wszystkim wpływa na ogólną kondycję naszych roślin. Czym więc kierować się przy wyborze pojemnika na deszczówkę? Odpowiedzi znajdziesz artykule!

Zbiorniki na wodę deszczową – niezbędnik każdego ogrodu

Gospodarstwa domowe coraz częściej decydują się wyposażyć swój ogród w zbiorniki na deszczówkę. Nic dziwnego – taka woda jest świetnie tolerowana przez rośliny, można ją wykorzystać do podlewania ręcznego lub użyć systemu zraszającego. Co więcej, często zdarza się, że kwiaty preferują właśnie taki typ wody, niż tę „twardą” prosto z wodociągów. Obecnie zbieranie deszczówki jest praktykowane nie tylko przez ogrodników, ponieważ ta świetnie nadaje się do sprzątania, prania czy spłukiwania toalety. Można ją wykorzystać również do umycia maszyn rolniczych i narzędzi.

Wiedziałeś, że korzystając z deszczówki, możesz ograniczyć zużycie wody z wodociągów nawet o 30%? Oczywiście, jest to równoznaczne z mniejszymi rachunkami. Wystarczy wybrać odpowiedni zbiornik na wodę deszczową, i umiejscowić go w wybranym przez nas miejscu.

Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę?

Pojemnik możesz umieścić w ogrodzie w miejscu z łatwym dostępem do zbierania wody deszczowej. Musisz pamiętać, że zbiornik musi być odpowiednio osadzony na stabilnym podłożuBeczka na deszczówkę może być zamontowana również przy rynnie. Jest to optymalne miejsce, które wpływa na skuteczne zbieranie deszczówki bezpośrednio z powierzchni dachowej, gdyż woda jest kierowana przez rurę spustową do zbiornika.

Zbiornik na deszczówkę – rozmiar

Jeśli jesteś właścicielem przydomowej działki o standardowej wielkości – naziemny zbiornik na wodę deszczową o pojemności 250 do 350 litrów wystarczy. Czasem posiadacze bardzo dużych ogrodów decydują się na podziemny pojemnik na deszczówkę, który pozwala zmagazynować około 1000 litrów wody. To rozwiązanie jest jednak bardzo kosztowne i wymagające, dlatego nie sprawdzi się przy standardowych gospodarstwach domowych.

Nowoczesny pojemnik na deszczówkę, który zadba o estetykę ogrodu

Kształt zbiornika na deszczówkę nie ma większego znaczenia. Wystarczy, że dostosujesz go do swoich preferencji i indywidualnych potrzeb. Obecnie producenci akcesoriów ogrodniczych stawiają na funkcjonalność, jak i aspekty wizualne. Naziemne zbiorniki na deszczówkę mają nowoczesne kształty, dlatego naczynie z pewnością nie będzie zaburzało estetyki ogrodu. Wręcz przeciwnie – pojemnik może stanowić ozdobny element przestrzeni. Wystarczy, że zdecydujemy się na fakturę, która imituje np. drewno lub kamień.

Sprawdź także:

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Projektowanie kuchni jest bardzo często ciężkim zadaniem, a to wszystko przez wymagania klientów, którzy wymyślają coraz to trudniejsze...

Nornice w ogrodzie

Nornice to poważny problem dotykający osób mieszkających w domku z ogrodem lub osób, które mają swoją działkę. Nornice...

Urządzamy sypialnię w stylu skandynawskim. Jak to zrobić?

Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników wnętrzarskich trendów. Jego charakterystyczne cechy, takie jak jasne...

Czy warto zlecić budowę hali magazynowej generalnemu wykonawcy?

Im szybciej powstanie nowa hala produkcyjna czy magazynowa, tym szybciej zakład będzie mógł działać na pełnych obrotach. W...