WC na działce – Przepisy obowiązujące w Polsce

Warto wiedzieć, w jaki sposób sprawa toalety na działkę jest regulowana przez polskie prawo. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy zastanawiamy się nad tym, jak zrobić WC na działce. Dzięki temu możesz stworzyć legalnie WC na działce – przepisy polskiego prawa w tej kwestii mogą wydawać się skomplikowane, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych wytycznych.

WC na działce – Przepisy

Załatwianie potrzeb fizjologicznych w nieodpowiedni sposób jest nielegalne nawet na swojej działce. Wiąże się to z utrzymaniem porządku publicznego, a także zapobieganiem potencjalnie ryzykownym dla zdrowia publicznego sytuacjom. Dotyczy to przede wszystkim ryzyka dostania się do gleby bakterii kałowych, a także potencjalnie larw pasożytów. Z tego względu na swojej działce letniskowej należy przygotować odpowiednią toaletę. Obecnie budowa toalety na działce i jej umiejscowienie jest regulowane przez szereg przepisów prawa. W przypadku toalet na działkach rekreacyjnych należy sięgnąć po Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dokładne zasady określają paragrafy 34-38. 

W świetle obowiązującego prawa, ubikacja na działkę musi spełniać kilka istotnych wymogów. Po pierwsze, wychodek będący zbiornikiem bezodpływowym musi mieć nieprzepuszczalne dno i ściany, szczelne przykrycie z zamykanym otworem, a także posiadać odpowietrzenie co najmniej 0,5 m nad powierzchnią terenu. To nie koniec regulacji związanych z WC na działce. Przepisy szczegółowo regulują także odległość ubikacji od budynku mieszkalnego usytuowanego na działce. W przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3 znajdujących się przy zabudowie jednorodzinnej konieczne jest oddalenie zbiornika o co najmniej 2 m od działki sąsiedniej, chodnika lub ulicy oraz co najmniej 5 m od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. W przypadku zbiorników o pojemności większej niż 10 m3 muszą być one umieszczone co najmniej 7,5 m od działki sąsiedniej i 30 m od okien i drzwi zewnętrznych.

Zobacz też: Tymczasowa toaleta na budowie

Legalne WC na działce

Istnieje kilka popularnych rozwiązań, które pozwalają na stworzenie WC na działce – przepisy na nie pozwalają. Mowa między innymi o wcześniej wspomnianym szambie – podziemnym zbiorniku bezodpływowym, do którego odprowadzane są nieczystości z domowych urządzeń sanitarnych. W przypadku działek rekreacyjnych często nie jest możliwe podłączenie szamba. Między innymi ze względu na to, że w wiele miejsc nie może wjechać wóz asenizacyjny. Z tego względu warto poznać alternatywy dla tego rodzaju zbiorników, które mogą sprawdzić się w roli WC na działce. Przepisy jasno określają, jakie wymogi musi spełniać taka ubikacja, dlatego warto pamiętać o zwracaniu na ten fakt szczególnej uwagi.  

Warto wiedzieć, że toaleta na działce – beczka bez dna, czyli popularna niegdyś „sławojka”, jest legalnym rozwiązaniem. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego typu toalety w sytuacji, gdy mają do wykonania wychodek na działce rekreacyjnej. Tego typu drewniana toaleta na działkę ma formę kabiny i powinna być wykonana z wysokiej jakości impregnowanego drewna. Taka toaleta jest wolnostojąca, mieści się na dworze, więc musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku sławojek formę zbiornika na nieczystości pełnią różne rozwiązania. Często są to specjalne skrzynie na nieczystości bądź torfowe skrzynie z urządzeniem zasypującym nieczystości proszkiem torfowym. Wykorzystuje się również zbiorniki betonowe.

Kolejnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy ubikacji na działkę, jest toaleta kompostująca. To rozwiązanie jest coraz popularniejsze wśród zwolenników ekologicznego stylu życia. Toaleta kompostująca pozwala na zamienienie ludzkich odchodów w kompost, którym można nawozić rośliny. Ten proces jest możliwy dzięki rozkładowi materii organicznej. Toalety kompostujące są coraz popularniejsze również dlatego, że pozwalają na samowystarczalność działki rekreacyjnej.

Coraz częstszym rozwiązaniem jest również toaleta chemiczna. Chemiczne toalety turystyczne to stosunkowo nowa alternatywa np. dla tradycyjnych sławojek. W tego typu nowoczesnych toaletach przenośnych zamontowany jest dolny zbiornik ze specjalnymi chemikaliami, które swoim działaniem pozwalają na rozpuszczenie odchodów. Do tego zawarte tam związki chemiczne neutralizują nieprzyjemne zapachy. Decydując się na toaletę chemiczną, należy pamiętać o regularnym jej opróżnianiu – producent określa, ile razy można użyć tego typu ubikacji bez opróżniania. Dodatkową zaletą tego typu toalet jest ich mobilność.

Sprawdź: Działka leśna – co można zbudować na działce leśnej?

WC na działce ROD – Przepisy

Toalety na działce ROD, czyli Rodzinnym Ogródku Działkowym, podobnie jak WC na letniskowej działce rekreacyjnej podlega rygorystycznym przepisom. Musi być zbiornikiem bezodpływowym, który będzie szczelny i odpowiednio oddalony od innych działek, a także dróg bądź od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, które są przeznaczone do pobytu ludzi. Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, jaka toaleta na działkę ROD sprawdzi się najlepiej, warto pamiętać również o umieszczeniu toalety na odpowiedniej głębokości. Zbiornik na nieczystości powinien znajdować się na takiej wysokości, aby zimą nie zamarzł. To nie koniec regulacji związanych z umieszczeniem WC na działce. Przepisy regulują też, że nie powinna znajdować się bliżej, niż 15 metrów od studni, z której ludzie pobierają wodę. 

Warto pamiętać o tym, że w odróżnieniu od należących do indywidualnych osób działek rekreacyjnych, w przypadku ROD nad działką sprawuje pieczę zarząd rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli ktoś chce na swoim ROD stworzyć szambo, musi zgłosić to do zarządu. W przeciwnym przypadku działanie jest niezgodne z Regulaminem ROD, a co za tym idzie, może skutkować nawet usunięciem z listy członków ROD, a także zakazem użytkowania działki.

Zobacz też: Odrolnienie działki – koszt

Czytelnicy pytają:

Jak zrobić toaletę na działkę?

Należy wybrać odpowiedni typ toalety i dostosować się do regulacji. Na działce w zależności od jej indywidualnych wymagań można zamontować np. szambo, stworzyć sławojkę, zainwestować w toaletę kompostową albo przenośną toaletę chemiczną.

Jakie przepisy dotyczą ubikacji na działce?

Istnieją liczne regulacje dotyczące WC na działce. Przepisy dotyczą przede wszystkim kwestii powiązanych z odległością toalety od innych działek, pomieszczeń, w których przebywają ludzi, a także od jezdni. Dotyczą też odległości od studni oraz innych aspektów, takich jak obowiązek szczelności toalety i tego, że zbiornik ma być bezodpływowy.

Jakie odległości zbiornika na nieczystości od innej działki/ulicy/studni itp. trzeba zachować?

Od studni musi być to więcej niż 15 metrów. W przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3 odległości powinny wynosić co najmniej 2 m od działki sąsiedniej, chodnika lub ulicy oraz co najmniej 5 m od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. W przypadku zbiorników o pojemności większej niż 10 m3 muszą być one umieszczone co najmniej 7,5 m od działki sąsiedniej i 30 m od okien i drzwi zewnętrznych.

Czy toaleta kompostująca się opłaca?

Toaleta kompostująca może pomóc w zwiększaniu samowystarczalności działki – dzięki niej można tworzyć własny kompost, wykorzystywany później do nawożenia roślin. To dobre rozwiązanie dla wszystkich fanów ekologicznego stylu życia.

Sprawdź także:

Jaka lodówka najlepiej się sprawdzi?

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów w każdym domu. Musi być funkcjonalna, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę...

Budujemy funkcjonalną i estetyczną kuchnię. W jaki sposób możesz łączyć i zabezpieczać blaty kuchenne?

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez blatów roboczych. Powierzchnie te mają przeznaczenie głównie funkcjonalne, jednak w ich wykonaniu...

Czyszczenie wyposażenia gastronomicznego – jak dbać o bezpieczeństwo żywności w kuchni?

Sprzęt gastronomiczny utrzymany w czystości to podstawa higieny w każdej restauracyjnej kuchni. Wszelkie powierzchnie mające kontakt z żywnością...

​Lamele ścienne – modny sposób na organizację przestrzeni

W świecie nowoczesnego designu wnętrz minimalizm codziennie krzyżuje się z funkcjonalnością. Lamele ścienne są doskonałym przykładem tego trendu....