Nie w każdym ogrodzie panują warunki idealne dla rozwoju roślin. Może zdarzyć się tak, że nasz ogród to przede wszystkim sucha, piaszczysta gleba. Mimo to nie chcemy rezygnować z pięknych roślin ozdobnych, które są podstawą każdego ogrodu dekoracyjnego. Jakie rośliny na piaszczyste gleby są najlepsze? Po jakie rośliny na suchą glebę sięgnąć?
Rośliny na piaszczyste gleby
Piaszczysta gleba to raczej mało sprzyjające warunki dla rozwoju roślin. Wybierając rośliny na piaszczystą glebę, warto pamiętać, że zawsze rozsądnym krokiem przed sadzeniem roślin jest odpowiednie poprawienie struktury gleby. To prosty krok, aby zapewnić roślinom zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju. Co zrobić, aby struktura piaszczystej gleby poprawiła się? Można sięgnąć po glinę, którą należy równomiernie rozłożyć na całej glebie. Sprawdza się także wysiew nasion tych roślin, które w toku rozwoju wytwarzają dużą ilość łodyg i liści. Takie rośliny przekopuje się razem z glebą. Kiedy będą ulegały rozkładowi, zachodził będzie proces powstawania próchnicy, co z kolei skutecznie wzbogaci glebę w tak cenny dla roślin azot. Trudno wyobrazić sobie uprawę roślin na piaszczystej ziemi bez jej regularnego nawożenia. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim nawozy organiczne, które można pozyskać, zakładając kompostownik.
Zobacz też: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?
Rośliny jednoroczne i wieloletnie na piaszczyste gleby:
Ogród na piaszczystej ziemi wcale nie musi być nudny. Okazuje się, że obecnie bez trudu można znaleźć rośliny jednoroczne, które dobrze czują się na suchych stanowiskach. Do tych, po które na pewno warto sięgnąć zalicza się:
- kosmosy – to piękne rośliny zachwycające wielością kolorów. Udają się świetnie na piaszczystej glebie. Dostępne są odmiany różniące się wysokością. Dostępne są te dorastające aż do półtora metra, a także te karłowe, które osiągają ledwie pięćdziesiąt centymetrów. Ogromnym plusem kosmosów jest to, że zachwycają kwiatami przez całe lato;
- maczek kalifornijski – eszolcja – bo tak również określa się maczek kalifornijski – doskonale radzi sobie na glebach suchych i ubogich w składniki pokarmowe. Zachwyca nie tylko pięknymi kwiatami w intensywnym kolorze, ale również pierzastymi liśćmi o srebrzystym zabarwieniu. Sadząc maczek, warto pamiętać, że roślina ta często się rozsiewa;
- aksamitki – to jedne z bardziej znanych roślin jednorocznych. Dostępne w wielu odmianach różniących się odcieniem i wysokością. Wybierać można między tymi naprawdę niski i tymi, które osiągają znaczną wysokość Aksamitki nie mają dużych wymagań. Świetnie znoszą suszę, radzą sobie na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe;
- nagietki – to rośliny, które zachwycać będą kwiatami przez całe lato. Dostępne są odmiany klasyczne, jak i pełne. Nagietki kwitną na żółto i pomarańczowo. Rozsiewają się – raz zasiane będą gościły w naszym ogrodzie naprawdę długo.
- Roślin jednorocznych, które sprawdzają się jako rośliny na gleby piaszczyste suche jest oczywiście znacznie więcej. Te przedstawione przez nas uznać można za najbardziej znane i lubiane.
- Mówiąc o roślinach na gleby piaszczyste, nie można zapomnieć także o bylinach. Byliny na piasek to również niemała grupa roślin, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Byliny na gleby suche i piaszczyste to między innymi:
- smagliczka skalna;
- aster gawędka;
- lepnica nadmorska;
- macierzanka piaskowa.
Kwiaty wieloletnie na piaszczystą ziemię to również niezwykle urokliwa sasanka. Bylin, które dobrze czują się na piaszczystych glebach jest oczywiście znacznie więcej.
Rośliny na piaszczyste gleby to również trawy ozdobne, które wprowadzają do ogrodu wyjątkowy klimat. Miskant cukrowy czy perłówka wyniosła to jedynie niewielki wycinek tego, co można zasadzić w swoim ogrodzie, jeśli zależy nam na obecności traw w ogrodzie z piaszczystą glebą.
Zobacz również: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?
Drzewa na piaszczyste gleby
Mając działkę z piaszczystym podłożem, nie chcemy rezygnować nie tylko z kwiatów, ale również drzew. Okazuje się, że dzisiaj znaleźć można także drzewa na piaszczystą glebę. Na takich glebach radzą sobie przede wszystkim drzewa iglaste, do których zalicza się:
- jodła kalifornijska;
- sosna czarna;
- sosna górska;
- świerk kłujący.
Drzewa te przystosowane są do trudnych warunków i radzą sobie z nimi naprawdę świetnie. Jeśli chodzi o drzewka owocowe, to na piaszczystych stanowiskach dość dobrze radzą sobie jabłonie.
Poznaj: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin
Krzewy ozdobne na glebach piaszczystych
Rośliny na piaszczyste gleby to również krzewy ozdobne. Dobrym wyborem jest perukowiec podolskiego, sumak octowiec oraz żarnowiec. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, co uprawiać na piaszczystej ziemi, te krzewy ozdobne to dobry wybór. Również rokitnik, który można spotkać nad polskim morzem dobrze znosi suszę. Charakteryzuje się długimi liśćmi w srebrnym kolorze. Jesienią na roślinie mogą pojawić się pomarańczowe owoce, które są doskonałym źródłem witaminy C.
Sprawdź: Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]
Czytelnicy pytają:
Na piasku dość dobrze radzą sobie grusze. Jest to o wiele lepszy wybór niż jabłka. Sadząc je jednak na piaszczystej glebie, należy pamiętać, że będą one wymagały zdecydowanie więcej uwagi. Młode okazy należy przede wszystkim regularnie podlewać, robiąc to wieczorem, kiedy słońce już nie nagrzewa rośliny. Aby utrzymać wilgoć w glebie, warto postawić także na zabieg ściółkowania. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie, wystarczy pod koroną zasadzić barwinek. Wiosną będzie on zachwycał pięknymi kwiatami.
Na piaszczystych glebach doskonale radzi sobie wiele kwiatów i krzewów. Na takich stanowiskach sadzić można między innymi nagietki, aksamitki, kosmosy, maczek kalifornijski, a także rośliny wieloletnie, do których zalicza się chociażby smagliczkę oraz macierzankę piaskową. Do tego dochodzą również krzewy ozdobne.
Na glebach piaszczystych sadzić można również trawy ozdobne. Wybór traw odpowiednich na takie stanowiska wcale nie jest mały. Z powodzeniem można sadzić kostrzewę popielatą, dmuszek jajowaty oraz kłosówkę miękką. Na piaszczystych stanowiskach świetnie udaje się też miskant cukrowy, perłówka wyniosła oraz ostnica olbrzymia.