Trawa na piasku – Czy i jaka trawa rośnie na piasku?

Nawet na niezbyt sprzyjającym podłożu można cieszyć się z pięknego i zadbanego trawnika. Czy trawa wyrośnie na piasku? Z pewnością wielokrotnie zadawałeś sobie to pytanie. Jeżeli szukasz porad, jak dbać o ogród i korzystać z jego uroków przez cały rok, przeczytaj ten artykuł. Zielony trawnik zależy od wielu czynników, jednym z nich jest właściwe podłoże. Trawa na piasku nie jest wymagająca, świetnie radzi sobie bez dodatkowej pomocy ze strony ogrodnika. Który gatunek wybrać byś szybko mógł pochwalić się zdrowym i zielonym trawnikiem?

Czy trawa rośnie na piasku?

Niezależnie czy jesteś profesjonalnym ogrodnikiem, czy amatorem który lubi relaksować się w zaciszu swojego ogrodu, każdy chciałby mieć zadbany i zdrowy trawnik. Niestety, na niektórych podłożach takich jak piasek, może być to trudne zadanie. Pobierane z gleby składniki i minerały, są niezwykle istotne dla prawidłowego wzrostu każdego gatunku trawy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawożenie i prawidłowe nawadnianie. Świeżo zasiana, młoda trawa musi być dobrze nasłoneczniona i regularnie podlewana, inaczej nie będzie się właściwie rozwijać. Piaszczyste podłoże niezwykle szybko przepuszcza całą wodę i wysycha. To sprawia, że trawa nie ma czasu na właściwe odżywienie. Dlatego wybierz specjalną trawę na piasek, która sprawdzi się w takich ekstremalnych warunkach. Rośnie pięknie, zapewniając zielone i zdrowe podłoże przez wiele sezonów. Jest odporna na susze, upały oraz deptanie. Jeżeli spędzasz dużo czasu w ogrodzie grając z dziećmi w piłkę lub grillując ze znajomymi, zasiej trawę do suchego podłoża.

Sprawdź: Jakie krzewy na żywopłot wybrać?

Jaka trawa na piasek jest najlepsza?

Jaką trawę zasiać na piasku aby przez długi czas rosła zdrowa i zielona? Istnieją specjalne gatunki traw, które świetnie sprawdzą się na takim niesprzyjającym podłożu. Coraz więcej osób ma problem ze swoim trawnikiem. W ostatnim czasie lata w Polsce są długie i niezwykle upalne. Nie każdy ma czas na regularne podlewanie i nawożenie trawy, a przez warunki pogodowe może znacznie szybciej wysychać i żółknąć. Trawy które rosną na piasku sprawdzą się również na glebach mniej żyznych. Długie susze i silne burze mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na wiele ogrodów w Polsce. Warto zastanowić się przed posianiem trawy, na rynku jest dostępnych wiele mieszanek, dedykowanych pod piaszczyste podłoże. Są bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich, takich jak Włochy oraz Grecja, gdzie częste upały są utrapieniem wszystkich ogrodników. Taka trawa na piasek nie jest droższa od podstawowego gatunku, więc nie pożałujesz tej decyzji. Dużo łatwiej się ukorzeni i nie będzie potrzebowała tak dużej ilości wody. Jeżeli raz na jakiś czas zapomnisz o jej podlewaniu, nic się nie stanie, a Ty nadal będziesz się cieszyć z zadbanego trawnika. Trawa na żółtym piachu również może taka być. Wystarczy, że przed jej zasianiem zadbasz o właściwy nawóz. Tanim rozwiązaniem będzie użycie obornika.

Trawa na piasku

Zobacz też: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

Jak posiać trawę na piasku?

Sianie trawy na piasku jest trochę bardziej skomplikowane niż na zwykłej ziemi. Na początku, należy zapoznać się z dostępnymi na rynku mieszankami traw. Jeżeli chcesz zadbać o swoje rośliny i mieć piękny ogród, istnieją trawy do siania na piasku, na które powinieneś zwrócić uwagę. Życica trwała, kostrzewa czerwona oraz wiechlina spłaszczona to gatunki, które najlepiej poradzą sobie z brakiem wody, suszom lub słabym ukorzenieniem. To będzie najlepsze i sprawdzone rozwiązanie dla początkujących ogrodników, którzy nie mają za dużo czasu, wolą go poświęcić spędzaniu czasu ze swoją rodziną niż pielęgnacji trawy. Jest to również bardziej ekologiczna opcja, ponieważ taki trawnik potrzebuje znacznie mniej wody, niż bardziej wymagające gatunki. Zapoznaj się z wymaganiami poszczególnej trawy, znajdziesz je w oficjalnym sklepie oraz na opakowaniach paczek nasion. Wybierz paczkę nasion, która idealnie spełni Twoje wymagania i zapewni Ci zielony i zdrowy trawnik przez wiele sezonów. 

Trawa na piasku nie potrzebuje wiele, aby w niedługim czasie pięknie urosnąć i pozwolić Ci cieszyć się pięknym ogrodem. Zanim przystąpisz do wysiewania, oczyść podłoże z chwastów, kamieni i wyrównaj je. Następnie zabierz się za jego nawożenie. Odpowiednie do trawy na piasku preparaty znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Dla szybszego wzrostu, warto wysypać ziemię próchniczą. Ubij podłoże, zrób regularne dołki grabiami i odczekaj około 2 tygodnie. Po tym czasie przystąp do siania trawy. Najlepszy czas na to trwa od sierpnia do końca października. Na 100 metrów kwadratowych zużyjesz około 4 kilogramy nasion. Zasianą trawę przykryj cienką warstwą ziemi i ubij ją. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Istnieje specjalny piasek do trawnika, który można wykorzystać, kiedy potrzebujesz rozluźnić podłoże lub jest na nim wiele nierówności. Niestety, piaskowanie trawnika nie sprawdzi się, jeżeli powierzchnia już jest piaszczysta. Może to zaszkodzić roślinom, zbyt poluzować ich systemy ukorzenienia.

Sprawdź: Jak wycisnąć silikon bez pistoletu?

Sprawdź także:

Jaka stal nierdzewna do branży spożywczej?

Rodzai stali jest wiele, ale nie każda sprawdzi się w danej działalności. Przykładem branży, która niesie ze sobą...

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Projektowanie pokoju dla chłopca wiąże się z różnymi trudnościami – podczas tego procesu powinniśmy uwzględnić funkcjonalność całego pomieszczenia,...

Najlepsze łóżka do sypialni – kiedy sprawdzają się łóżka tapicerowane?

Łóżko odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Wygodny materac poprawia jakość snu i uwalnia od porannego bólu...

Płyta fundamentowa – jak powstaje i z czego się składa?

Płyta fundamentowa to niezwykle ważny element każdej konstrukcji budowlanej, który ma za zadanie rozprowadzać ciężar budynku na grunt...