Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Drobne owady o długim i cienkim ciele potrafią skutecznie popsuć humor każdego, kto uprawia warzywa lub kwiaty zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Inwazja mszyc potrafi zniszczyć rośliny. Są one niezwykle żarłoczne, a szybkość rozmnażania sprawia, że pokonać jest je trudno. Większość osób, które zauważyły mszyce na swoich roślinach sięga po chemiczny środek trujący na mszyce. Tymczasem okazuje się, że domowy środek, czyli czosnek na mszyce sprawdzi się naprawdę świetnie, skutecznie rozprawiając się z tymi niechcianymi gośćmi.

Domowe sposoby na mszyce

Domowy sposób na mszyce w ogrodzie i w domu to dobry wybór dla wszystkich, którzy nie chcą stosować chemicznych środków ochrony roślin. Od dawna mówi się o tym, że nie są one obojętne dla środowiska naturalnego. Wprawdzie na ogół świetnie radzą sobie ze szkodnikami, ale oddziałują również na te owady i zwierzęta, które szkody nam nie robią.

Domowy napar czy mikstura na mszyce bądź inne szkodniki nie wymaga także stosowania tak zwanego okresu karencji. Jest to niewątpliwy atut, który ma szczególne znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy oprysk ma być wykonany na warzywach. Długi okres karencji – a taki stosowany jest w przypadku wielu chemicznych środków ochrony roślin – może oznaczać, że na przykład pomidory zdążą zgnić. Tyczyć się to może również ogórków. Skuteczny i naturalny roztwór przygotowany samodzielnie to dobry wybór też wówczas, gdy w naszym ogrodzie bądź domu przebywają małe dzieci. Takie naturalne środki to brak ryzyka zatrucia, którego w przypadku najmłodszych organizmów mogłoby być katastrofalne w skutkach.

Zobacz też: Jakie krzewy na żywopłot wybrać?

Czosnek na mszyce – przepis

Okazuje się, że domowy sposób na mszyce w ogrodzie i domu to wywar z czosnku. Czosnek na mszyce działa naprawdę skutecznie, jest w pełni bezpieczny, nie wymaga okresu karencji, a z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy – nawet naprawdę początkujący ogrodnik. Jak zrobić preparat na mszyce? Przepis na preparat jest naprawdę prosty. Aby cieszyć się naturalnym, domowym środkiem na mszyce, potrzebujemy około dwadzieścia pięć gramów ząbków czosnku. Dokładnie go rozcieramy, pamiętając, że obieranie nie jest w tym przypadku konieczne. Następnie zalewamy litrem wody. Tak przygotowany napar odstawiamy na około kwadrans. Ważne, aby w tym czasie przynajmniej kilka razy go dokładnie zamieszać. Następnie odcedzamy tak, aby fragmenty czosnku nie znalazły się w płynie.

UWAGA: stężona mikstura jest zbyt mocna. Dlatego do oprysku należy ją rozcieńczyć, zachowując proporcję 1:1. Co ciekawe, taki czosnek na mszyce doskonale radzi sobie również z innymi szkodnikami, które potrafią zasiać prawdziwe spustoszenie w naszym ogrodzie. Można po niego sięgnąć wówczas, gdy na roślinach dostrzeżemy przędziorki, miodówki, mączlika, wciornastki, a także skoczki. Preparatem można opryskiwać zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne. Oczywiście nie robimy tego w pełnym słońcu, aby nie poparzyć rośliny, a także nie narazić jej na infekcję chorobami grzybowymi.

Sprawdź: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co najlepiej sadzić obok siebie w ogrodzie?

Wywar z cebuli na mszyce

Doskonały domowy preparat na mszyce na pomidorach i innych roślinach – w tym ozdobnych – to również oprysk z cebuli na mszyce. Aby go przygotować, potrzeba około siedemdziesiąt pięć gramów cebuli. Dokładnie ją kroimy, a następnie zalewamy aż dziesięcioma litrami wody. Tak przygotowaną miksturę gotujemy przez mniej więcej trzydzieści minut, po czym odstawiamy do przestygnięcia. Kiedy wyciąg jest zimny, przecedzamy go, aby w płynie nie pozostały żadne kawałki cebuli. Oprysk można używać w stanie nierozcieńczonym. Wystarczy przelać go do opryskiwacza. UWAGA: nie pryskamy roślin w pełnym słońcu. Najlepiej walczyć z mszycami wieczorem, kiedy słońce już zajdzie. Nie ma wówczas ryzyka poparzenia rośliny.

Poznaj: Rośliny pijące dużo wody

Czytelnicy pytają:

Co jest dobre na mszyce na kwiatach?

Sięgnąć można oczywiście po chemiczne środki, które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. W przypadku roślin ozdobnych nie musimy stosować okresu karencji. Warto jednak pamiętać, że środki te wpływają negatywnie nie tylko na mszyce, z którymi walczymy, ale również inne owady – także te pożyteczne. Warto stosować je ostrożnie też wtedy, kiedy z roślinami mają kontakt dzieci. Naturalne środki na mszyce w domu i ogrodzie gwarantują bardzo dobry efekt. Wywar z czosnku i cebuli na mszyce szybko pokona te małe owady. Podobnie zadziała mleko z wodą połączone w stosunku 1:1.

Jak zrobić oprysk z czosnku na mszyce?

Wyciąg z czosnku przygotowuje się naprawdę łatwo. Dwadzieścia pięć gramów czosnku należy drobno pokroić, a następnie zalać litrem wody i odstawić na piętnaście minut. Po tym czasie go odcedzamy. Do oprysków używamy wyciągu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1.

Czym opryskać mszyce to jedno z częściej zadawanych przez amatorów ogrodników pytanie. Czosnek i cebula na mszyce to bardzo dobra alternatywa dla wszystkich chemicznych środków ochrony roślin, które nie są obojętne dla środowiska naturalne. Samodzielne przygotowanie bezpiecznych, domowych mikstur i naparów nie zajmuje wiele czasu i jest naprawdę proste. Uzyskany efekt nie będzie natomiast gorszy od tego, który gwarantują nam producenci chemicznych środków ochrony roślin.

Sprawdź także:

Opadający fotel biurowy – dlaczego krzesło obrotowe samo się opuszcza?

Opadający fotel biurowy przede wszystkim irytuje i stanowi przeszkodę w wykonywaniu zadań. Zamienienie wygodnego fotela na twarde krzesło...

Wynajem mieszkań – kto może wynająć mieszkanie?

Wynajęcie mieszkania, szczególnie w dużych miastach w Polsce, jak na przykład w Warszawie, może być marzeniem wielu z...

Czy zakup oświetlenia musi być kosztowny? Jak zaoszczędzić na lampach?

Wielokrotnie zdarza się, że remont lub budowa domu pochłaniają większy budżet, niż założyliśmy na początku. Stajemy wtedy przed...

Jakie są zalety łóżka drewnianego dla dziecka?

Dzieci potrzebują dobrego i zdrowego snu, aby nauczyć się, rozwinąć i wyrosnąć. Bez zdrowego snu trudno będzie im...