Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]

Aby na własnej posesji czuć się bezpiecznie i swobodnie, koniecznie trzeba ją ogrodzić. Można oczywiście postawić na betonowy płot, ale takie ogrodzenie nie prezentuje się zbyt dobrze. Rozwiązaniem naprawdę estetycznym, które cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli domów jest żywopłot. Bez względu na to, czy stawiamy na wysoki żywopłot, niski żywopłot czy wąski żywopłot, należy odpowiednia dobrać na niego rośliny. Zobaczmy jakie drzewka i krzewy na żywopłot sprawdzą się najlepiej.

Co na żywopłot?

Rośliny, które doskonale nadają się na żywopłot są bardzo różne. z powodzeniem można postawić na krzewy, a także drzewka, które można przycinać, nadając im pożądaną wysokość i prowadząc do odpowiedniego ich zagęszczania. Chcąc wykonać żywopłot na działce, można postawić zarówno na rośliny liściaste, jak i iglaste. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać żywopłot z roślin zimozielonych. Ich zastosowanie to gwarancja doskonałego wyglądu żywopłotu bez względu na porę roku. Szeroka oferta roślin – zarówno krzewów, jak i drzew – sprawia, że bez trudu można znaleźć te odpowiednie na różne stanowiska. Żywopłot można wykonać zarówno w miejscach o pełnej ekspozycji na słońce, jak i w tych, w których dominuje cień. Wśród roślin idealnych na żywopłoty znajdują się te lubiące stanowiska z glebą żyzną i wilgotną, jak i te, które świetnie poczują się w miejscach suchych i ubogich w składniki pokarmowe.

krzewy na żywopłot

Zobacz też: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

Jakie krzewy na żywopłot?

Krzewy na żywopłot cieszą się bardzo dużą popularnością. Do najchętniej wybieranych roślin liściastych, które sprawdzają się świetnie zalicza się:

  • bukszpan;
  • berberysy;
  • mahonię;
  • ostrokrzew;
  • laurowiśnię.

Są to rośliny, które bez obaw o ich kondycję można przycinać. Dość szybko rosną, co w przypadku berberysów ma ogromne znaczenie. Ładnie się zagęszczają, doskonale znoszą formowanie. Jeśli chodzi o krzewy na żywopłot szybko rosnące, to godny polecenia jest na pewno berberys Thunberga. Do wysokich odmian pozwalających na wykonanie solidnego zielonego muru zalicza się między innymi Golden Ring. Młode liście mają charakterystyczne złote obwódki, które dodają im niewątpliwie uroku. Berberysy poleca się miłośnikom ptaków. Wydają one owoce, które są bowiem przysmakiem wielu gatunków. Jeśli więc chcemy nie tylko odgrodzić się od sąsiadów, ale również zatroszczyć się o ptactwo, berberys Thunberga to strzał w dziesiątkę.

Krzewy na żywopłot całoroczny

Jeśli chcemy uzyskać pięknie zielony żywopłot, który będzie tak wyglądał bez względu na porę roku, warto wybrać bukszpan wiecznie zielony. To doskonały wiecznie zielony krzew na żywopłoty całoroczne. Jest to roślina o gęstym pokroju i bardzo dużych zdolnościach do regeneracji. To właśnie dzięki temu świetnie znosi formowanie i doskonale sprawdza się jako materiał na żywopłot o skomplikowanych kształtach. Bukszpan wiecznie zielony sprawdza się jako roślina zarówno na wysoki żywopłot, jak i niski. Plusem tej rośliny jest wysoka odporność na suszę. UWAGA: jeśli jednak zimą robi się ciepło, termometr wskazuje temperaturę powyżej 0, należy pamiętać o podlewaniu bukszpanu.

Zobacz również: Aranżacja ściany na balkonie

Jakie rośliny na żywopłot?

Krzewy na ogrodzenie to nie tylko rośliny liściaste. Doskonałym wyborem są żywotniki, które o wiele lepiej znamy pod nazwą tuje. Osoby zastanawiające się z czego zrobić żywopłot bardzo często wybierają właśnie żywotniki. Rosną one szybko, mają zwarty pokrój, a wielość odmian sprawia, że każdy znajdzie tą odpowiednią dla siebie i wpisującą się w charakter działki. Żywotniki – podobnie jak wcześniej wskazane rośliny – doskonale tolerują cięcie. Nadają się świetnie na żywopłoty formowane – można nadawać im naprawdę fantazyjne kształty. To krzew ozdobny na żywopłoty, które sprawdza się świetnie. Tuje nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Warto jednak w początkowym okresie po posadzeniu podlewać je. Bez względnie trzeba to robić wówczas, gdy jest susza. Brak wody utrudnia bowiem ukorzenienie się roślin.

krzewy na żywopłot

Sprawdź: Ile piasku do piaskownicy?

Jakie drzewa na żywopłot?

Żywopłoty można z powodzeniem tworzyć również z drzew. Sprawdzają się one zwłaszcza wówczas, gdy chcemy stworzyć naprawdę wysoki żywopłot. Do drzew, z których powstaną piękne żywopłoty zalicza się między innymi:

  • świerki;
  • cisy;
  • graby;
  • buki;
  • wierzby.

Decydując się na świerki, można stworzyć mocno zwarty żywopłot, który delikatnie można formować. Trzeba jednak pamiętać, że są to drzewa o rozłożystym pokroju. W związku z tym nie nadają się na wąski żywopłot. Zajmą sporo miejsca dlatego poleca się je posiadaczom naprawdę dużych działek. Świerki to mnóstwo gatunków, wśród których znajdują się te o naprawdę ciekawym kolorze igieł. Szare bądź niebieskie zabarwienie sprawia, że żywopłot może naprawdę zachwycać. Plusem świerków są bardzo niskie – niektórzy powiedzą, że wręcz żadne – wymagania glebowe. Aby rosły szybciej, wystarczy je regularnie podlewać i nawozić. 

Jeśli zastanawiamy się z czego zrobić żywopłot o atrakcyjnym wyglądzie, warto pamiętać o cisach. To drzewa szybko rosnące, co sprawia, że na żywopłot nadają się idealnie. Trzeba jednak pamiętać, że będą intensywnie rosły jedynie wówczas, gdy podłoże będzie żyzne i wilgotne. Cisy to drzewka z igłami o ciemnozielonym kolorze.

krzewy na żywopłot

Jakie drzewa na żywopłot o dużej wysokości?

Jeśli chcemy uzyskać żywopłot o dużej wysokości – taki, który osiąga nawet pięć metrów wysokości – buk jest drzewem idealnym. Sprawdzi się jako żywopłot naprawdę trudny do pokonania. Z uwagi na to, że pięknie przebarwia się jesienią wprowadzi nieco koloru. Również zimą – z uwagi na wyjątkowy kolor gałęzi – żywopłot z buku będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Buki najlepiej czują się na stanowiskach żyznych i lekko wilgotnych. Dobrze rosną zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach nieco zacienionych. 

Innym drzewem polecanym na wysoki żywopłot jest grab. Jeśli będziemy go regularnie przycinać, stworzy gęstą – w zasadzie niemożliwą do pokonania – ścianę. Trzeba jednak pamiętać, że grab to jedno z wolniej rosnących drzew. Jeżeli więc zależy nam na szybkim efekcie, lepiej wybrać inną roślinę. Plusem grabu jest to, że świetnie czuje się na każdym stanowisku. Znosi nawet gleby piaszczyste. Ważne jest, aby podłoże było lekko wilgotne. Grab można sadzić zarówno w miejscach o dużej ekspozycji na słońce, jak i w tych zacienionych. Stawiając na żywopłot z grabu, zapraszamy do naszego ogrodu grubodzioby.

Osoby szukające drzewa o szybkim wzroście, które również nadaje się na żywopłot, mogą skierować swoją uwagę na wierzbę. W roli zielonego ogrodzenia sprawdza się ona świetnie. Dzisiaj znanych jest około trzydzieści odmian wierzby, dzięki czemu można wybrać te najbardziej pasujące do stylistyki posesji. Niewątpliwym atutem wierzby są małe wymagania glebowe. Nie trzeba jej poświęcać zbyt dużo uwagi.

Krzewy na żywopłot są szeroki wybór roślin, wśród których znajdują się zarówno te liściaste, jak i te, które zamiast liści mają igły. Szeroki wybór krzewów na żywopłot sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli jednak okaże się, że wśród krzewów na żywopłot nie ma nic, co by nas zainteresowało, zawsze pozostają drzewa: zarówno te wysokie, jak grab czy buk, jak i zdecydowanie niższe drzewka. Z czego zrobić żywopłot to pytanie, na które odpowiedź może być naprawdę bardzo długa.

Sprawdź także:

Lawenda Hidcote: Jak uprawiać i pielęgnować tę piękną roślinę?

Lawenda Hidcote to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych odmian lawendy, która zachwyca swoim niebieskim kolorem i intensywnym zapachem....

Jak rozmnożyć róże z łodygi? Kilka prostych kroków dla początkujących ogrodników

Marzysz o pięknie kwitnących różach, ale nie chcesz wydawać fortuny na nowe sadzonki? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie...

Kto może kupić działkę rolną? Przepisy wprowadzają pewne ograniczenia

Posiadanie własnej działki rolnej to marzenie wielu ludzi, ale jednocześnie po prostu dobra inwestycja. Często jednak nie zdajemy...

Jak przekształcić dom i salon w miejsce bardziej komfortowe i ciche?

W naszych domach pragniemy znaleźć przystań, miejsce, które stanowi ucieczkę od codziennego zgiełku. 1. Wstęp W naszych domach pragniemy znaleźć...