Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co najlepiej sadzić obok siebie w ogrodzie?

Niezależnie od wielkości naszego ogródka, dużą uwagę należy zwrócić na wybór odpowiednich dla nich sąsiadów. Nie od dziś wiadomo, że rośliny wzajemnie wspierają się w chorobach, pomagają zwalczać szkodniki i wpływają na swój wzrost. Jeżeli chcesz, aby Twoje plony z roku na rok były coraz większe, zainteresuj się tematem i pomóż swoim jarzynom, a obfitość zbiorów z pewnością Cię zaskoczy. Sprawdź jak powinno wyglądać dobre sąsiedztwo warzyw.

Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli na co zwrócić uwagę przy doborze sąsiadów w ogrodzie?

Kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, musisz zwrócić uwagę nie tylko na dobór odpowiednich gatunków warzyw, ich nawóz i nawodnienie, ale również na odpowiednie rozmieszczenie ich na grządkach. Kiedy zależy Ci na obfitości plonu i zdrowiu swoich roślin, przeczytaj tych kilka wskazówek i podpowiedzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej decyzji.

Wiedza o prawidłowym sadzeniu jarzyn uchroni Cię przed podstawowymi błędami, które popełnia wiele niedoświadczonych ogrodników. Jednym z nich będzie sadzenie obok siebie gatunków z tej samej grupy. Ich systemy korzeniowe będą miały taki sam zasięg, a przez wzajemne podobieństwo będą potrzebować tych samych składników pokarmowych. To znacznie szybciej doprowadzi do wyjałowienia ziemi, którą niełatwo będzie doprowadzić do pierwotnego stanu. Kolejnym minusem jest sadzenie obok siebie roślin o bliźniaczych wymaganiach co do nawodnienia. Warzywa zaczną konkurować ze sobą o pokarm i wodę, przez co obydwa gatunki oraz gleba, znacznie ucierpią. Aby dobrać odpowiednie sąsiedztwo warzyw, potrzebujesz wgłębić się również w odpowiednie systemy uprawy. W ogrodzie warto wcześniej zaplanować, jak miałoby wyglądać sadzenie roślin nie tylko na ten rok, ale i na kolejne lata. To pomoże zapewnić glebie odpoczynek i zapobiegnie jej wyjałowieniu. Dzięki temu Twój ogród będzie wyglądał pięknie i przynosił korzyści przez długi czas.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Zobacz też: Rośliny pijące dużo wody – drzewa i kwiaty, które lubią dużo wody

Sąsiedztwo warzyw – uprawa współrzędna

Systemem, który warto wprowadzić na działce, jest uprawa współrzędna. Jakie plusy z niej wynikają i na czym polega? Po pierwsze, to jeden z najbardziej naturalnych sposobów, na prostą ochronę swoich plonów przed wszelkiego rodzaju chorobami i owadami. Uprawa współrzędna oznacza, że sadzenie odpowiednich i wyselekcjonowanych gatunków różnych warzyw, odbywa się na jednej grządce. Taki mix z pewnością sprawdzi się w małych i dużych ogrodach. W niektórych przypadkach, warto zastosować poplon. Oznacza to, że po pierwszych zbiorach, można siać kolejne gatunki roślin. Nie są one jednak po to, aby wydały kolejne owoce. Sieje się je aby je przekopać, a one wytworzą naturalny nawóz. Taki sposób prowadzenia ogrodu, zapobiega degradacji gleby, zapewnia jej nowe składniki odżywcze i dodatkową porcję azotu. Warto pamiętać, aby przekopanie nastąpiło przed wydaniem owoców i zakwitnięciem rośliny, aby nie zaczęły pobierać z ziemi składników mineralnych. Dodatkowo, należy zadbać o prawidłowy płodozmian roślinności na grządce. Musi minąć odpowiednia ilość czasu, aby na powrót rozpocząć sianie bliźniaczych gatunków na ich wcześniejszej glebie.

Cukinia – obok czego sadzić aby zbierać duże plony?

Cukinia to pyszne warzywo, którego uprawa nie jest trudna. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby co roku cieszyć się bogatymi zbiorami. Należy do rodziny dyni, dlatego warto wstrzymać się z jej sadzeniem na glebie, w której w minionych latach rosły takie warzywa jak ogórki, dynie, oraz owoce jak melony i arbuzy. Dlatego, że wymienione rośliny należą do jednego gatunku, mogą mieć zbliżone choroby, a z ziemi pobierają takie same minerały i składniki odżywcze. Na kabaczki korzystny wpływ ma sąsiedztwo cebuli, której mocny zapach odciąga szkodniki.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Dobre sąsiedztwo warzyw – Co sadzić obok ogórków?

Ogórki gruntowe niezwykle dobrze czują się w towarzystwie cebuli, fasoli tyczki, selera, buraków ćwikłowych, kapusty i czosnku. Wymienione warzywa pomagają ogórkom w szybkim i zdrowym wzroście oraz dbają o wzajemny brak chorób.

Co sadzić obok czosnku aby pięknie rósł?

Czosnek nie jest wybredny i obok siebie chętnie przyjmie wiele rodzajów warzyw i owoców. Jego mocny zapach odstrasza wiele owadów, co pomaga również jego sąsiadom. Mszyce i nicienie glebowe niezwykle go nie lubią. Jeżeli czosnek znajdzie się w jednej lub tej samej grządce co truskawki, zadba o nie w walce z szara pleśnią. Nawet drzewa korzystają na sąsiedztwie czosnku, ponieważ odstrasza nornice. Pomidory i buraki ćwikłowe również będą zadowolone z jego obecności.

Dobre sąsiedztwo dla pomidora

Sąsiedztwo warzyw takich jak burak ćwikłowy, cukinia, cebula i czosnek dobrze wpływa na pomidory i ułatwią im walkę ze szkodliwymi chorobami i wieloma owadami. Co sadzić obok pomidorów?Jeżeli posadzimy je obok bazylii, to przyciągniemy pszczoły, które pomogą w zapylaniu ich kwiatów, przekładając się tym samym na obfite plony.

Dobre sąsiedztwo warzyw – Co siać obok buraków?

Cebula wraz z pomidorami świetnie wpływają na wzajemny, szybki wzrost. Co jeszcze sadzić obok buraków? Z pewnością nie będzie to fasola, która spowalnia rośnięcie wielu kombinacji, w której skład wejdą buraki i kapusta.

Dobre sąsiedztwo dla pietruszki

Co siać obok pietruszki aby rosła zdrowa i wydawała obfity plon? Sąsiedztwo warzyw z rzodkiewką sprawi, że zaczną kiełkować niezwykle szybko. Pozwoli to również na sprawne zbiory i dobre wykorzystanie przestrzeni całej grządki.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Dobre sąsiedztwo warzyw – Jakie warzywa siać obok siebie aby wydawały bogate plony?

Niektóre gatunki roślin bardziej niż inne wpływają na szybki wzrost i brak chorób oraz ingerencje szkodników. Warzywa mogą wydzielać specjalne substancje, dzięki którym ich sąsiadom również będzie się lepiej rosło. Długa tradycja wspólnego siania marchewki z cebulą jest znana od pokoleń. Nie bez przyczyny, bowiem to jedna z najbardziej udanych i najchętniej sadzonych kombinacji. Bardzo mocny zapach cebuli odciąga od jej sąsiada wiele szkodników takich jak połyśnica marchwianka. Za to dzięki marchewce, od cebuli trzymają się z daleka przedstawiciele gatunku śmietki cebulanki. To jeden z wielu przykładów, dlaczego warto doedukować się o pozytywnym, wzajemnym wpływie poszczególnych roślin. Istnieje jeszcze wiele połączeń, które warto wykorzystać w ogrodzie. Co sadzić obok siebie? Przeczytaj i poznaj lepiej rośliny na swojej działce.

Co sadzić obok cebuli?

Sadzenie warzyw powinno być przemyślane. Cebula to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin, która świetnie sprawdzi się jako sąsiadka marchwi, kopru, truskawek, roszponki, rumianku, ogórków oraz skorzonera. Jej intensywny zapach szybko przepędza szkodniki, które lubią osiadać na wielu warzywach.

Seler – dobre sąsiedztwo dla pysznego warzywa

Na seler z pewnością pozytywnie wpłynie bliska obecność pomidorów, fasoli tyczki i szpinaku. Wzajemnie będą pomagać sobie w walce z chorobami, oraz spowolnią miejscowe wyjałowienie gleby.

Papryka – obok czego sadzić?

Papryka w wielu przypadkach ma obojętny wpływ na sąsiadujące z nią warzywa. Nie przeszkadza im w rozwoju, ale nie robi nic ponadto. Dobre sąsiedztwo dla papryki to z pewnością nie pomidory i ogórki, które będą rosły wolniej, a plony nie będą tak obfite jak dotychczas. Są narażone na ataki takich samych szkodników, a ich bezpośrednie sąsiedztwo powoduje duże straty.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Por – z czym sadzić?

Sąsiedztwo warzyw takich jak pomidor, seler oraz szałwia pozytywnie wpływa na zdrowie pora. Należy jednak pamiętać aby nie łączyć go z fasolą tyczką, która uniemożliwia jego wzrost i zabiera mu składniki odżywcze.

Koper – obok czego sadzić?

Z czym siać koper aby zadbać o całość upraw? Wybierz uprawę współrzędna i połącz koper wraz z warzywami kapustnymi. Wiele groźnych dla warzyw owadów boi się zapachu kopru, co zmniejsza ryzyko szkód, które może wyrządzić np. bielinek kapustnik.

Z czym siać marchew?

Sadzenie warzyw korzeniowych z rzodkiewką przynosi wiele korzyści. Dzięki jej niewielkiemu wzrostowi, łatwo możemy wykorzystać całą przestrzeń grządki. Marchewka pozytywnie wpływa na botwinkę oraz czosnek, dlatego warto stworzyć w ogrodzie taką unikalną kompozycje.

Dobre sąsiedztwo warzyw

Sprawdź: Ile piasku do piaskownicy?

Jakie warzywa sadzić po sobie?

Aby dbać o zdrowie i obfite plony, warto zapoznać się z informacjami, jakie warzywa sadzić po sobie. Płodozmian ma wiele korzyści, zapobiega wyjałowieniu ziemi oraz obecności szkodników w glebie. Zadbaj o to, aby Twoje warzywa nie były stale uprawiane w jednym miejscu. Gatunki należące do tej samej rodziny powinny być sadzone oddzielnie i najlepiej nigdy po sobie. Dlatego jeżeli na grządce była siana marchewka, w przyszłym roku można zasadzić tam sałatę. Zwróć uwagę na głębokość systemów korzeniowych i rośliny o pokaźnych rozmiarach korzeni sadź w odstępie czasowym.

Sprawdź: Jak schłodzić mieszkanie?

Czytelnicy pytają, o sąsiedztwo warzyw:

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

Jak siać warzywa aby pięknie rosły? Należy zapoznać się z ich wymaganiami i dobrać im odpowiednie towarzystwo. Niekorzystne sąsiedztwo warzyw przynosi same straty, dlatego warto dokonać odpowiedniego wyboru. Przykładem bardzo niedobranej pary są ziemniaki i pomidory oraz kapusta z pomidorami. Pierwszy duet jest narażony na zarazę wyrządzona przez stonkę, która uwielbia ziemniaki oraz pomidory. To spowoduje stratę w obydwu gatunkach i małe zbiory. Powodem, dla którego nie wolno siać kapusty wraz z pomidorami jest to, że pierwsza roślina znacznie opóźnia kwitnienie drugiej.

Czego nie lubią ogórki? 

Nie należy łączyć ich na grządce z pomidorami i rzodkiewką. Te gatunki mają wiele wspólnych chorób i szkodników, które przez jednoczesną ich obecność mogą zaatakować z większą siłą.

Sprawdź także:

Czy warto zdecydować się na odpływ liniowy w łazience?

Wiele osób decyduje się na kabinę prysznicową zamiast wanny. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest naprawdę nowoczesne i...

Dywany orientalne w nowoczesnych wnętrzach — najciekawsze inspiracje

Moda lubi się powtarzać i na nowo zaskakiwać. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że dywany orientalne wróciły...

Nie tylko brązowe. Jaki kolor żaluzji wybrać? Podpowiadamy

Wybór kolorystyki we wnętrzach jest jedną z najważniejszych decyzji podczas urządzania domu – będzie miała wpływ nie tylko...

Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Grunt malarski jest to podkład składający się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Wyrównuje chłonność i ujednolicenie...