Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Ogród to wizytówka domu, dlatego warto zadbać o jego estetyczny design. Poza tym bez względu na porę roku powinien wyglądać obłędnie. Mimo wszystko regularne dbanie o rośliny nie jest wcale takie łatwe. Niezbędna okazuje się nie tylko wiedza z zakresu pielęgnacji, lecz także komponowania spójnych ogrodów. Czerwone drzewo, które każdy zna pod nazwą klonu, to tylko jedna z wielu możliwości. Zatem, na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Czerwone drzewo do ogrodu

Ogród dla każdego oznacza coś innego, ponieważ wielu widzi w nim miejsce odpoczynku, a druga połowa pasję i hobby. Natomiast w obu tych przypadkach konieczna okazuje się dbałość o estetykę. Kluczowym wyrazem stylu są odpowiednio skomponowane kolory, które powinny tworzyć spójną mozaikę o każdej porze roku. Czerwone drzewo doskonale wpisuje się w klimat jesiennych odcieni. Natomiast nasycone barwy zobaczymy również latem i wiosną. Dlatego warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych roślin. Klon to drzewo, które mieści aż 100 różnych gatunków. Kolory jego liści zmieniają się w zależności od pory roku, a wersję czerwoną przyjmuję jesienią. Co więcej, klony są odporne na silne wiatry i słabą jakość powietrza. Z drugiej strony w trakcie suszy wymaga podlewania, a zwłaszcza młodsze drzewa. Kolejną propozycją jest buk, który wyjątkowo doceni podłoże z dużą zawartością wapnia. W tym przypadku upragnioną czerwień zyskamy jesienią. 

Leszczyna południowa to jedno z najłatwiejszych w pielęgnacji drzew ogrodowych. Dlaczego warto od niej zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem? Musisz wiedzieć, że będzie ona rosła niemal wszędzie, chociaż wyjątkowo ceni sobie lekką wilgoć. Poza tym leszczyna nie wymaga od Ciebie specjalnego ustawienia i będzie cieszyć Cię swoją piękną koroną z czerwonych liści w dowolnym miejscu. Aspektem, który zachęca do tego drzewa, to jego owoce, czyli orzechy laskowe. Jeśli leszczyna znajduje się w słońcu, to możesz liczyć na smaczne i zdrowe przekąski. 

Czerwone drzewa ozdobne? Idealnym przykładem jest Pieris indyjski, który wiosną zmienia swoje białe kwiaty w nasycone przyrosty. Poza tym ta roślina rośnie maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Z kolei dla mieszkańców stref umiarkowanych przydaje się fakt, że świetnie przechodzi te chłodniejsze dni roku. 

Liście klonu jesienią przybierają przepiękną barwę

Zobacz też: Trujące kwiaty ogrodowe

Drzewo z czerwonymi liśćmi

Drzewa o czerwonych liściach świetnie zdobią wszystkie ogrody. Ponadto najczęściej ich kolory zmieniają się w zależności od pory roku. Dlatego to gwarancja stałych zmian na Twoim podwórku. Ciekawą propozycją jest między innymi perukowiec podolski, który zachwyca swoją królewską purpurą. Co więcej, możesz je systematycznie podcinać, aby cieszyć się nie tylko pięknym odcieniem, ale przede wszystkim całokształtem drzewa. Pęcherznica kalinolistna odnajdzie się zarówno na suchej, jak i wilgotniejszej glebie. Oprócz tego jej czerwone, piękne owoce zobaczysz nie jesienią, a przełomem wiosny z latem. 

Prawdziwa perełka, jeśli chodzi o czerwone drzewo to jabłoń. W Polsce zobaczysz ją niemal w każdym ogrodzie. Popularność dały jej oczywiście pyszne owoce. Natomiast warto zwrócić uwagę na aspekt estetyczny, ponieważ rośliny ogrodowe o bordowych liściach to prawdziwy fenomen w kwestii kształtnych i lśniących w słońcu owocach. 

Zobacz również: Bąk a trzmiel – różnice i podobieństwa

Czerwony krzew 

W każdym ogrodzie znajdziemy nie tylko czerwone drzewo, lecz także krzewy w tym odcieniu. Dzięki temu na podwórku nie brakuje estetycznych i designerskich kompozycji. Mowa między innymi o berberysie, który osiąga nawet 2 metry wysokości. Ponadto roślina jest doskonałym rozwiązaniem dla pasjonatów kochających czerwone krzewy ozdobne przez cały rok. Wiele osób wykorzystuje je jako swój żywopłot, a to ze względu na świetny kolor i gałęzie w kształcie łuków. Wówczas w ogrodzie istnieje wiele możliwości na inspirujące kombinacje krzewów z drzewami. Koniecznie zerknij na Czeremchę pospolitą, która osiąga wysokość prawie 8 metrów. Mimo wszystko nadal nie zostaje zakwalifikowana do drzew. 

Berberys – przepiękna roślina liściasta

Sprawdź: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co najlepiej sadzić obok siebie w ogrodzie?

Rośliny o bordowych liściach 

Bordowe rośliny do ogrodu, lub drzewko w tym samym odcieniu to ciekawa alternatywa dla zieleni. Poza tym każdy z tych gatunków kwitnie w różnych od innych czasie. W związku z tym nie musisz się martwić o to, że w pewnym momencie na Twoim ogrodzie zabraknie kolorów. Jeśli zależy Ci na drzewach ze smacznymi owocami, to postaw na leszczynę. Orzechy laskowe stanowią nie tylko przysmak dla wiewiórek, lecz także świetny składnik do tart. Natomiast dla wszystkich fanów szarlotki pozostanie jabłoń, na której powoli rosną pyszne owoce. Rośliny ogrodowe o bordowych liściach wymagają indywidualnej pielęgnacji, ponieważ część kocha wilgotne podłoża, a inne krzewy czerwonolistne dostosują się do panujących warunków. Pamiętaj, że dla lepszego owocowania roślin należy umieścić je w miejscu ze stałym nasłonecznieniem. 

Wiele krzewów może okazać się ochroną dla niższych roślin, które potrzebują cienia. Berberys jest tutaj idealnym przykładem czerwonej rośliny uwielbiającej mocne nasłonecznienie. Kolejnym przykładem okazują się klony, a dokładnie gatunek pospolity i palmowy. Wybór będzie zależeć od estetyki Twojego ogrodu. Krzewy czerwonolistne to między innymi Lagerstroemia, która kwitnie aż przez 120 dni w roku. Z tego względu określana jest, jako najdłużej kwitnący krzew na świecie. Widywana jest zwykle w ogrodach wzorowanych na styl japoński, który cechuje się wyrazistymi kolorami i delikatnymi pąkami kwiatów.

Jeśli zależy Ci na krwistej czerwieni, to doskonale sprawdzi się Trzmielina, czyli płonący krzew. Oprócz tego na szczególne wyróżnienie zasługuje odmiana oskrzydlona, która stworzy idealnie okrągłe kopuły. Dzięki temu zyskasz efekt ogrodu pełnego kwiatów. Co więcej, niskie krzewy czerwone są niebywale proste w pielęgnacji, bo wystarczy je jedynie regularnie podcinać. Zwykle te czynności przypadają na wczesną wiosnę. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje pogoda, ponieważ krzewy o czerwonych liściach powinny być pielęgnowane w dni pochmurne, ale bez deszczu. Oczywiście niezbędnymi zabiegami jest również odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie, ściółkowanie i ochrona przed mrozem w zimę. W tym celu owija się krzewy słomą i workiem jutowym. 

Sprawdź: Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Czytelnicy pytają, o czerwone drzewo:

Jak się nazywa drzewo o bordowych liściach i różowych kwiatach?

W naszych ogrodach kolory zmieniają się wraz z następnymi porami roku. Jednak wyjątkowo barwnym sezonem jest jesień, kiedy wszystkie liście zmieniają odcień na nieco cieplejszy. Jednym z tych gatunków jest także Buk pospolity, który zmienia kolor na bordowy. Co więcej, dostrzegalne są jasne przebarwienia. To czerwone drzewo rośnie nawet do 30 metrów wysokości, dlatego konieczne okazuje się przemyślane rozmieszczenie rośliny. 

Sprawdź także:

Ile można dobudować do domu bez planu? Uważaj! Brak pozwolenia nie oznacza pełnej swobody.

Rozbudowa domu bez pozwolenia to zagadnienie dotyczące prawa budowlanego interesujące wszystkich, którzy chcieliby uniknąć zbyt wielu formalności i...

Jak zgrabnie zagospodarować przedpokój?

Komoda to niezwykle funkcjonalny mebel, który odnajdzie się niemal w każdym pomieszczeniu. Można ją wykorzystać na wiele sposobów,...

Jak zrobić las w słoiku bez przykrycia? Zwróć uwagę na jedną rzecz

Klimat w którym żyjemy nie sprzyja otwartej, czyli prowadzonej w naturalnych warunkach uprawie roślin egzotycznych. Do prawidłowej wegetacji...

Jakie fronty kuchenne są teraz w modzie?

Kuchnia dawno przestała być tylko miejscem, w którym przygotowujemy posiłki, ale stała się przestrzenią do wspólnego spędzania czasu...