Dlaczego panele się podnoszą? Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Podnoszące się panele podłogowe stanowią niezwykle częsty i trudny do rozwiązania problem. Przyczyn może być wiele, natomiast mało estetyczny efekt utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tym bardziej że staje się źródłem niepokoju o szczelność instalacji hydraulicznych. Zwłaszcza kiedy wybrzuszenia powstają nagle i niespodziewanie. Dlaczego na Twojej podłodze powstają nieznośne pagórki? Jak temu zapobiec? Poznaj najlepszy sposób na podnoszące się panele.

Dlaczego panele się podnoszą? 

Dlaczego panele się unoszą? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób borykających się z podobnym problemem. Zwłaszcza że ten efekt nie wygląda estetycznie i nierzadko kończy się sporym wydatkiem. W związku z tym warto stale dbać o stan swojej podłogi. W tym celu zadbaj o optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu, bo to właśnie powód dla wielu podnoszących się paneli podłogowych. Jednak sam problem z wahaniami temperatury to nie wszystko, a w tej kwestii niezbędne okazuje się pojęcie dylatacji.

Metoda układania podłogi opiera się o stosowanie przerw między kolejnymi elementami. Dzięki temu, kiedy warunki ulegają zmianie, to podłoga zyskuje około 10 mm na swobodne puchnięcie, ale bez wybrzuszeń. Płynne rozwiązania gwarantują trwałość, a także zadowalający efekt. W związku z tym koniecznie skorzystaj z tej metody, jeśli chcesz uniknąć podobnych nieprzyjemności. W większości przypadków to właśnie brak zastosowania dylatacji jest powodem dla podnoszenia się paneli. Dlatego nie układaj ich zbyt blisko ścian, drzwi, lub progów. Niewielka przerwa potrafi naprawdę wiele zmienić w kwestii estetyki. 

Przyczyn, dla których powstają odstające panele podłogowe, jest kilka. Jedną z nich może okazać się zbyt wilgotne podłoże. Dlatego należy zadbać o odpowiednią izolację, co z kolei poprawi również utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Oprócz tego istotne okazuje się dobre ogrzewanie, w tym świetną opcją jest forma podłogowa. Natomiast w tym przypadku warto skorzystać z wersji winylowej, która cechuję się odpowiednią grubością. Musisz także zwrócić uwagę na odpowiedni montaż, zgodny z instrukcją od producenta. Niestety bardzo często dochodzi do rażących błędów już w trakcie układania podłogi. Wiele osób decyduje się na panele bez dylatacji. Jednak nie wszystkie produkty są do tego dostosowane. Wówczas nie podlegają one nawet gwarancji, a wymiana podłogi w przyszłości to niemal pewność. 

Kolejnym problemem okazuje się brak odpowiedniej pielęgnacji paneli, które należy myć wyłącznie wilgotnym mopem i lekkimi detergentami. W innym przypadku może dojść do podnoszenia się podłogi na skutek zwiększonej wilgotności. Oczywiście ogromne znaczenie ma baza w postaci wylewki. Jeśli została wykonano krzywo, lub kruszy się, to woda dużo łatwiej dostanie się pod panele. 

Najczęstszą przyczyną podnoszenia się paneli jest ich zalanie.

Sprawdź: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Najlepszy sposób na podnoszące się panele

Co zrobić, gdy panele się podnoszą? Wybrzuszenie podłogi wygląda mało estetycznie i przy okazji wpływa na funkcjonalność. Jeśli powstają one samoistnie, to być może sąsiad ma nieszczelną instalację hydrauliczną, a ewentualne wycieki zwiększają wilgotność w naszym mieszkaniu. Mowa tu oczywiście wyłącznie o kwestii bloków. Zupełnie innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy znamy źródło wybrzuszeń. Wówczas należy jak najszybciej usunąć powód, przez który powstały wybrzuszenie paneli podłogowych na łączeniach. W tym celu skorzystaj z ręczników, szmatek i mopa, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru wody. Ponadto należy wysuszyć określony punkt, gdzie powstały wybrzuszenia. W związku z tym możesz skorzystać z żelazka, piecyków i farelek. Natomiast nie zostawiaj tych urządzeń włączonych na noc. 

Samo usunięcie nadmiaru wody to niestety nie wszystko, bo wilgoć, która zdążyła wchłonąć w podłogę powodują, że panele się podnoszą. Nawet kiedy podłoga jest zupełnie sucha, to wilgoć może spowodować ogromne szkody. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się wymiana fragmentu podłogi, gdzie doszło do unoszenia się paneli.

Co zrobić, kiedy panele się rozchodzą? Szczeliny w podłodze to wyjątkowo uciążliwa kwestia. Zwykle dzieje się tak na skutek zbyt wysokiej wilgotności. Natomiast w tym przypadku należy zadziałać od razu, bo panele się podnoszą etapami i w rezultacie dochodzi do stopniowego zniszczenia podłogi. Jak sobie z tym poradzić? Na samym początku odłącz listwę przypodłogową. Kolejny krok to użycie odpowiedniego kleju, który połączy powstałe szpary. 

sposób na podnoszące się panele
W najgorszych przypadkach konieczna jest wymiana paneli

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany? 

Czytelnicy pytają:

Jak uratować rozchodzące się panele?

Pytanie wymaga uzupełnienia, dlaczego panele się unoszą? Dzieje się tak przez zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniu, co z kolei nierzadko spowodowane jest nieodpowiednią bazą pod podłogę, złą pielęgnacją, lub innymi zmiennymi. W tym przypadku należy w najszybszym możliwym czasie usunąć nadmiar wody, lub wilgoci, aby nie dochodziło do głębszych zmian. Co więcej, ogromne znaczenie zyskuje precyzja w określeniu szkody. Wówczas skorzystasz ze specjalistycznego kleju, który złączy panele, lub wykonasz niezbędne usunięcie zepsutych paneli. Odstające panele podłogowe to problem, w którym liczy się przede wszystkim szybkość reakcji. Jeżeli zareagujesz w odpowiednim momencie, to uda się uratować resztę podłogi. W związku z tym kluczowe okazuje się usunięcie przyczyny, a tą najczęściej jest zbyt duża wilgoć, lub błąd w montażu paneli. 

Sprawdź także:

Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Grunt malarski jest to podkład składający się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Wyrównuje chłonność i ujednolicenie...

Pokój dziecka – jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Wyobrażając sobie pokój dla dziewczynki, od razu przychodzą na myśl tony różu i bieli, falbanki, domki dla lalek,...

Prawo budowlane – co warto o nim wiedzieć?

Niejednokrotnie możemy się spotkać z sytuacją, kiedy ktoś stawia na swojej działce jakąś konstrukcję i nikomu tego nie...

Co to jest bawełna renforce i jakie ma właściwości?

Bawełna wykorzystywana jest przez człowieka nieprzerwanie od ponad pięciu tysięcy lat. Bawełniane tkaniny mają bardzo wiele zalet i...