Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Zdzieranie tapety to niemałe wyzwanie, a zwłaszcza, jeśli była przyklejona przez dłuższy okres czasu. Wówczas sposób na skutecznie usunięcie bez uszczerbku dla ściany okazuje się niezbędny. Właśnie dlatego powstał preparat do ściągania tapet, ale oprócz tego istnieje wiele prostych sposobów na tego typu problem. Zatem, jak usunąć tapetę ze ściany domowym sposobem? Koniecznie zapoznaj się z najlepszym rozwiązaniem.

Zrywanie tapet

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ściągać tapetę ze ściany? Jednak odpowiedź okazuje się banalnie prosta, bo wystarczy do tego sprawdzony i domowy sposób. W tym celu musisz przygotować roztwór wody i octu w proporcjach 1 do 2. Następnie delikatnie spsikać ścianę, aby ułatwić usuwanie tapet. Co więcej, ta metoda kosztuje jedynie grosze, a przy okazji pozwala Ci wiele zaoszczędzić. Jeśli wykonasz to zadanie bez zachowania ostrożności, to niestety farba zejdzie wraz z kolorem, a tym samym niezbędne będzie ponowne malowanie. Jak usunąć tapetę ze ściany domowym sposobem? Musisz pamiętać, że roztwór potrzebuje chwili na zawiązanie reakcji, więc minie około 15 minut, zanim rozpoczniesz ściąganie tapety. 

W naszych wnętrzach bardzo często dochodzi do zmian. Jednak warto je przeprowadzać z głową, aby nie ściągać na siebie dodatkowych kosztów. W ostatnim czasie tapety stały się znów modne. Poza tym nie należy zapominać o ich praktycznej funkcji. Przede wszystkim doskonale kamufluje wszelkie niedoskonałości ścian. Co więcej, wnoszą do pomieszczeń sporo klasy i stylu klasycznego. Wystarczy, że wybierz wersję w kolorze białym z ozdobnym ornamentem. Jednak, jak usunąć stare tapety? Warto zrobić to z odpowiednią ostrożnością, bo w innym przypadku dojdzie do uszkodzenia ścian. Co więcej, warto przed ponownym położeniem tapety odświeżyć kolor. Dzięki temu zyskasz nie tylko estetyczny efekt, ale przede wszystkim lepszą trwałość. 

Czego używać do usuwania tapet? Świetną mieszanką okazuje się woda z octem w odpowiednich proporcjach. Natomiast na rynku nie brakuje specjalistycznych płynów, które w świetny sposób poradzą sobie z tego typu problemem. Oprócz tego istnieje również metoda na sucho, czyli z użyciem szpachelki. Ponadto należy zadać nie tylko pytanie o to, jak usunąć tapetę ściany domowym sposobem, lecz także o przygotowanie do tej czynności. Nie zapominaj, że w przypadku korzystani z płynów, lub wody niezbędne będzie zabezpieczenie wszystkich gniazdek przed zalaniem. Poza tym możesz również zasłonić podłogę, meble i sprzęty RTV i AGD. Dzięki temu wszystko przebiegnie płynnie i bez niepotrzebnych strat. Musisz wiedzieć, że ściany powinny być spryskane w stosownych proporcjach, aby nie dopuścić do zbyt dużej wilgotności. Następnie koniecznie pamiętaj o jej osuszeniu. 

Zobacz też: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Jak usunąć tapetę ze ściany – domowe sposoby

Jak zerwać tapetę? Jeśli zależy Ci na skutecznym pozbyciu się dawnej dekoracji, to koniecznie sięgnij po odpowiednie środki. Natomiast w awaryjnych sytuacjach, to właśnie naturalne sposoby okazują się korzystne. Dlatego zapamiętaj sposób z użyciem wody i octu, co pozwala na szybsze pozbycie się starej tapety. Poza tym musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzie, czyli szpachelkę. Za jej pomocą podważysz początek, aby bez szkód dla ścian usunąć ozdobę. W trakcie wyboru odpowiedniej metody warto pomyśleć nad specyfiką materiału, ponieważ zrywanie tapety winylowej powinno odbywać się w dwóch etapach, a to ze względu na ilość warstwa. Wierzchnią część możesz oderwać, ale kolejna powinna być już nasączona specjalnym płynem. Wówczas kolor ściany nie odejdzie razem z tapetą. Wiele osób wybiera ten rodzaj zdobienia ze względu na świetną trwałość. Poza tym nie ulega wątpliwości, że to jedna z tańszych metod wykańczania wnętrz. W związku z tym warto pamiętać o metodach zmiany tapety na nową. 

Zatem na pytanie, jak usunąć tapety ze ściany domowym sposobem należy udzielić obszernej odpowiedzi. Konieczne okazuje się przygotowanie narzędzi, specjalnych płynów, a także zabezpieczenie podłóg i mebli. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje kwestia ostrożności i precyzji. 

Sprawdź: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Czytelnicy pytają, o to jak usunąć tapetę ze ściany:

Jak zdjąć tapetę winylową ze ściany?

Tapeta winylowa składa się z dwóch warstw, a do jej zalet należy głównie trwałość. Dzięki temu jest odporna na zabrudzenia, które z łatwością usuniesz zarówno wodą, jak i suchą ścierką. Co więcej, trudniej o jakiekolwiek zarysowania, lub uszkodzenia. Właśnie dlatego tapeta winylowa jest trudna w usunięciu, a cały proces trzeba podzielić na dwa etapy. Jeśli chodzi o wierzch, to wystarczy, że zerwiesz go na sucho. Natomiast na kolejną warstwę zastosuje specjalny płyn, lub mieszankę wody i octu. Kiedy tworzywo i klej odpowiednio zmięknie, delikatnie ściągnij tapetę za pomocą szpachelki. 

Jak usunąć resztki tapety ze ściany gipsowej?

Płyta z karton-gipsu łatwiej ulega uszkodzeniom, dlatego usunięcie wszelkich ozdób, a w szczególności tapety musi odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. W związku z tym najlepszy rozwiązaniem będą delikatne płyny, które stopniowo będą rozpuszczać klej. Oprócz tego stosuj spryskiwacze, aby nie dopuścić do zbyt dużej wilgotności ściany. 

Sprawdź także:

Ile kosztuje odrolnienie działki klasy 5? Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną i czy to się opłaca?

Proces odrolnienia ziemi w Polsce jest dość skomplikowany, wymagający przestrzegania kilku procedur prawnych. Mimo to wiele osób decyduje...

Niezbędnik ogrodnika – jakie narzędzia musisz mieć w swoim ogrodzie

Jeśli posiadamy własny ogród, to z pewnością chcemy, aby ten pięknie się prezentował. Czasem może nam się wydawać,...

Piec elektryczny do centralnego ogrzewania – kiedy sprawdzi się to rozwiązanie?

W obliczu rosnących cen paliw kopalnych i dążenia do ekologicznych rozwiązań, coraz więcej gospodarstw domowych zastanawia się nad...

Nowoczesny magazyn do przechowywania rzeczy – idealne miejsce dla Twojej firmy

Posiadanie własnego biznesu wiąże się zarówno z wieloma korzyściami jak i ograniczeniami. Bez względu na to czy jesteś...