Bąk a trzmiel – różnice i podobieństwa

Wiele osób myli podstawowe gatunki owadów. Jednak warto znać różnicę pomiędzy nimi, aby w przyszłości unikać nie tylko pomyłek, lecz także nieprzyjemnych ukąszeń. Ta gromada stawonogów dzieli się na pożyteczne i te mniej przydatne. W codziennym sloganie utrwaliły się liczne błędy w nazewnictwie. Bąk a trzmiel – czym różni się bąk od trzmiela, lub, czy bąki mają żądło? Jak brzmi odpowiedź?

Bąk a trzmiel – różnice

Bąk jest owadem, który zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy jest niezwykle popularnym widokiem. Oczywiście nazwa pochodzi od specyficznego dźwięku, jaki wydają te stawonogi. Jeśli chodzi o samców, to głównie żywią się one nektarem. Natomiast samice spożywają krew zwierząt, a także ludzi. Co więcej, w swoim aparacie gębowym ma specjalne substancje, które umożliwiają mu stałe czerpanie pokarmu bez krzepnięcia krwi u żywiciela. Poza tym ukąszenie jest nieprzyjemne i przypomina ukłucie małą igłą. Rozmnażają się latem, dlatego wówczas należy uważać na łąkach, w lasach, lub nad wodą. Nazwa bąka bydlęcego również pochodzi od ich preferencji żywieniowych. Musisz również pamiętać o tym, że owady mogą przenosić wiele groźnych chorób zakaźnych. Wśród nich między innymi wąglik i tularemia. Czy bąki mają żądło? Ten gatunek z gromady stawonogów gryzie za pomocą aparatu gębowego, dlatego nie ma potrzeby żądła. 

Bąk a trzmiel to ogromna różnica, więc warto poznać kilka istotny różnic. Przede wszystkim trzmiele przypominają grube pszczoły. Natomiast bąk jest zwykle koloru szarego, lub brązowego. Kolejna kwestia to ukąszenia i należy podkreślić, że większy przyjaciel pszczoły nie atakuje ludzi, a wyjątkiem jest tylko obrona własna. Ponadto ten gatunek owadów jest chroniony ze względu na swoją użyteczność, ponieważ zapyla kwiaty. Z kolei bąk przenosi nie tylko groźne choroby, lecz także pasożyty. Dokładniej chodzi o świdrowce i nicienie, które żyją w osoczu krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym, lub jelitach. W związku z tym sieją spustoszenie w organizmie. Zwykle objawy rozpoczynają się od swędzenia odbytu, a nawet śpiączką. 

Czy trzmiele mają żądło? Nie wszystkie pszczoły i osy mają żądło, dlatego w przypadku trzmieli jest tak samo. Ten przywilej zyskuje jedynie królowa, a także robotnice. W związku z tym pojawia się kolejne pytanie, czy trzmiele gryzą? Należy podkreślić pożyteczną rolę tych owadów, które zapylają kwiaty. Właśnie z tego względu są one chronione, a poza tym nie atakują ludzi. Wyjątek stanowi samoobrona, kiedy stawonóg poczuje zagrożenie. 

Trzmiel ma charakterystyczne owłosienie i intensywne żółte paski.

Zobacz też: Dobre sąsiedztwo warzyw

Bąk – owad 

Bąk a trzmiel, czyli jeden z najczęstszych pomyłek w nazewnictwie owadów. Mimo tego, że stawonogi się od siebie zupełnie różnią, to nadal wiele osób nie potrafi poprawnie określić, czym się różni bąk od trzmiela. Z pewnością ten problem wprowadzi sporo zamieszania i niechęć do obu gatunków. Czy powinniśmy się obawiać grubszej siostry pszczoły? Absolutnie nie, ponieważ nie żywi się ona krwią ludzi i zwierząt. Zupełnie inna sytuacja klaruje się w przypadku bąka, którego samice atakują przede wszystkim bydło, a także człowieka. W trakcie tylko jednego ukąszenia potrafi wypić do 0,2 ml krwi. Ponadto u zwierząt może zakończyć się to osłabieniem laktacji. Ten owad przypomina szarą muchę, a do wydaje specyficzny dźwięk, który zagwarantował mu tę oryginalną nazwę. Musisz również wiedzieć, że bąk może przenosić groźne dla człowieka i zwierząt pasożyty, lub choroby zakaźne. Dlatego w przypadku obrzęku po ukąszeniu, albo innych niepokojących objawów niezbędna okazuje się konsultacja z lekarzem. 

Bąk znacznie różni się od trzmiela. Nie posiada on wyrazistych żółtych pasków, a mimo to i tak bardzo często mylony jest z trzmielem.

Sprawdź: Trawa na piasku – Czy i jaka trawa rośnie na piasku?

Bąk a trzmiel – Czytelnicy pytają o bąki i trzmiele:

Jak wygląda bąk?

Bąk jest owadem, a zatem należy do gromady stawonogów. Wyglądem przypomina dużą, szarą muchę. Poza tym osiąga wielkość do 2,5 cm, a na tułowiu posiada żółte włoski. Kolejną cechą charakterystyczną są zielone oczy i brązowy odwłok, co pozwala na odróżnienie bąk, czy trzmiel. 

Czy bąki gryzą?

Bąki są wyposażone w kujący aparat gębowy, dlatego nie żądli, ale gryzie. Ponadto w organizm swojego żywiciela wstrzykuje specjalną substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi. Dzięki temu do woli karmi się krwią człowieka, lub zwierzęcia. 

Czy bąk żądli?

Bąki nie posiadają żądła, dlatego też nie mogą żądlić. Natomiast ich ukąszenie może zakończyć się przeniesieniem groźnej choroby zakaźnej, lub pasożyta. Dlatego w razie wszelkich niepokojących objawów należy udać się do lekarza. 

Czy bąk ma żądło?

Bąki posiadają wyłącznie aparat gębowy, a żądło nie występuje u żadnego przedstawiciela tego gatunku. Głównie ze względu na formę żywienia, ponieważ samice karmią się wyłącznie krwią zwierząt, lub człowieka. 

Trzmiel owad to chroniony gatunek, który jest niezwykle pożyteczny. Dlaczego?

Ze względu na fakt, że zapyla kwiaty. W związku z tym popularne w dużych miastach łąki kwietne to nie tylko miejsce dla pszczół, lecz także tego gatunku stawonogów. 

Jak wygląda trzmiel?

Ten owad jest nieco dłuższy od bąka i osiąga około 3 centymetrów długości. Kolejna kwestia to kolor, czyli charakterystyczne żółto-czarne paski. W swoim wyglądzie łudząco przypomina pszczołę, chociaż jest sporo grubszy. Trzmiel jest wyposażony w aż dwie pary skrzydeł. 

Czy trzmiel gryzie?

Trzmiele nie gryzą, ponieważ w przeciwieństwie do bąków nie szukają żywicieli. Dlatego nie zachowują się agresywnie z wyjątkiem sytuacji, w których czują się zagrożone. 

Czy trzmiele żądlą?

Mimo tego, że trzmiele mają żądło, to nie używają go przeciwko zwierzętom, lub ludziom. Nie atakują, a ewentualne użądlenia są spowodowane samoobroną. 

Sprawdź także:

Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Poradnik dla mieszkańców

Kłopoty z zakłóceniami ciszy nocnej dotyczą wielu ludzi. Zmęczeni i bezsilni często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, aby...

Rozdzielność majątkowa a wspólny dom – Co warto wiedzieć?

Dowiedz się, jak rozdzielność majątkowa wpływa na wspólny dom i jakie są jej korzyści.

Dlaczego liście juki usychają? Czy obcinać suche liście juki?

Liście juki są piękną ozdobą w naszych domach, ale co się dzieje, gdy zaczynają usychać? To frustrujące pytanie...

Jak narzędzia to tylko wysokiej jakości.

Nawet najdrobniejsze prace w naszym domu, można zlecić ekipie remontowej, czy też majstrowi. Jest to jednak spora ujma...