Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Panele podłogowe to od dobrych kilku lat najbardziej popularny sposób wykończenia podłogi. Układa się je szybko, są trwałe, a szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie panele dopasowane do wizji wnętrza, w którym mają się znaleźć. Do tego dochodzą różne ceny, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem paneli do własnych możliwości finansowych. Zanim jednak przystąpimy do ich układania należy wybrać najlepszy podkład pod panele. Pojawia się więc pytanie jaki podkład pod panele dobrze się sprawdzi i przełoży się na większą trwałość podłogi.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Odpowiedni podkład do paneli uda się wybrać, jeśli będziemy znali odpowiedź na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, czy panele mają znaleźć się na ogrzewaniu podłogowym. Tym, co wpływa istotnie na wybór podkładu jest także równość podłogi oraz to, czy wykonana jest ona na podłożu, które ma słabą izolację. Na wybór podkładu wpływa też to, jak bardzo eksploatowana będzie podłoga. Inny podkład do paneli zastosujemy, gdy chcemy wygłuszyć podłogę, a inny, kiedy nam na tym nie należy.

W przypadku paneli, które mają znaleźć się na ogrzewaniu podłogowym, bardzo ważne jest to, aby zastosować maty o możliwe jak najniższym oporze cieplnym. Jeśli podkład ma niski współczynnik oporu cieplnego, to praca instalacji grzewczej będzie naprawdę efektywną. Jaki podkład pod panele przy ogrzewaniu podłogowym, jeśli chodzi o materiał? Do wyboru są przede wszystkim dwa: te polietylenowe oraz poliuretanowo – mineralne. UWAGA: podkład pod podłogówkę jest zawsze odpowiednio oznaczony.

Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Podkłady pod panele podłogowe – grubości

Dostępne podkłady pod panele różnią się zarówno materiałem, z którego zostały wykonane, przeznaczeniem, jak i grubością. Jeśli podłoga jest idealnie równa, można zastosować cienki – a więc nie przekraczający trzech milimetrów grubości – podkład. W przykład podłóg nierównych stosuje się podkłady znacznie grubsze.  Jaka grubość podkładu pod panele to kolejne pytanie z serii tych, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Grubości podkładów pod panele są różne.

Pianka pod panele podłogowe

Izolacja pod panele może być wykonana z różnych rodzajów materiałów. Wielu inwestorów chętnie się po podkłady z pianki. Ich niewątpliwym atutem jest stosunkowo niska cena, która sprawia, że podkłady te przewyższają popularnością inne dostępne na rynku. Decydując się na piankę pod panele, trzeba jednak pamiętać, że charakteryzuje ją dość słaby stopień przepuszczania powietrza oraz niska izolacja akustyczna. Nie powinno się jej stosować pod panele wykonane z drewna. 

Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Mata pod panele podłogowe

Podkłady pod panele podłogowe 12 mm i te innej grubości to również bardzo wygodne w użyciu maty, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Świetnym wyborem dla osób, którym zależy na naprawdę dobrej izolacji akustycznej jest mata korkowa powstają z naturalnych materiałów. Skutecznie tłumi ona wszystkie dźwięki, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w domach piętrowych. Stosując taką matę pod panele na piętrze, możemy być pewni, że odgłos kroków nie będzie przenosił się na dól. Maty korkowe nie pochłaniają również wilgoci, co także jest ich dużym plusem. Tym, co można uznać za wadę jest stosunkowo wysoka cena, która odstrasza wiele osób.

Dostępne są również maty kwarcowe, które uważane są za produkt najwyższej jakości. Są odporne na odkształcenia, nie straszna im wilgoć, świetnie izolują hałasy, mogą być wykorzystywane nawet wówczas, gdy panele będą układane na ogrzewaniu podłogowym. Z ich pomocą można także wyrównać nieco posadzkę. Wada? Maty kwarcowe pod panele to produkt z górnej półki, jeśli chodzi o cenę. Jeśli dla kogoś maty korkowe są zbyt drogie, nie ma nawet co myśleć o tych kwarcowych.

Gąbka pod panele podłogowe

Doskonałą alternatywą dla wspomnianej już wcześniej pianki pod panele jest gąbka. Jest to podkład wykonany z polietylenu, który od pianki różni się między innymi nieco większą grubością. Gąbka jest dość tania,  jej parametry techniczne prezentują się naprawdę bardzo dobrze. Wprawdzie izolacja zarówno cieplna, jak i akustyczna plasują się na średnim poziomie, to trudno o lepszy podkład, jeśli zależy nam na wyrównaniu nierówności podłogi. Plusem gąbki jest także to, że nie pochłania ona wilgoci. Do tego dochodzi jej bardzo niewielka waga, co w wielu przypadkach ma naprawdę niemałe znaczenie. Jeśli zastanawiamy się więc jaki podkład pod panele będzie najlepszy, gąbka zasługuje na uwagę.

Zobacz też: Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Płyty pod panele

Jeśli chodzi o płyty pod panele, to w grę wchodzi między innymi tak zwana ekopłyta. Jest to podkład, którego właściwości izolacyjne są mocno zbliżone do mat korkowych. Niestety, dostępne obecnie na rynku płyty z łatwością wchłaniają wilgoć, co znacznie przekłada się na ich trwałość. Można je stosować wówczas, gdy wcześniej wykonaliśmy warstwę paroizolacyjną.

Podkład akustyczny pod panele

Wiele osób planujących wykonanie podłogi z paneli zastanawia się nad tym, jaki podkład będzie najlepszy, jeśli zależy nam na tym, aby był to podkład wygłuszający pod panele. Trzeba pamiętać, że same panele nie są przyklejane do podłoża. Brak odpowiedniego podkładu skutkuje więc tym, że każdy krok będzie wiązał się z dźwiękiem, którego głośność będzie rosła wraz z czasem, jaki będzie mijał od montażu paneli. Im dłużej będzie służyła nam podłoga, tym trudniejszy do zniesienia będzie stawał się dźwięk. Osoby, którym zależy na dobrej izolacji akustycznej powinny raczej zrezygnować z zastosowania pianki w roli podkładu. Jej izolacyjność akustyczna nie kształtuje się na zbyt dobrym poziomie. Ma ona oczywiście inne zalety, co sprawia, że to my musimy podjąć decyzję na czym bardziej nam zależy. 

Dostępne są również maty polietylenowe, w których wykorzystano także włókninę mineralną. Doskonale radzą sobie one z wyciszaniem tak zwanych stuknięć powierzchniowych. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną stropu, również wypadają bardzo dobrze. Minus? Jeśli chcemy wyrównać z ich pomocą ewentualne nierówności posadzki, musimy pamiętać, że radzą one sobie z tym jedynie w bardzo niewielkim zakresie. 
Wspomniane już wcześniej maty kwarcowe to dobry wybór, jeśli interesuje nad podkład wygłuszający pod panele. Świetnie tłumią one dźwięki i pod tym względem przewyższają wiele dostępnych na rynku podkładów.

Sprawdź: Trawa na piasku – Czy i jaka trawa rośnie na piasku?

Podkłady pod panele – cena

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, ile kosztuje podkład pod panele. Trzeba pamiętać, że na ostateczną cenę pokładu wpływa szereg czynników. Cena jest inna w zależności od tego, z jakiego materiału wykonano podkład, a także od tego, jak kształtuje się grubość podkładu pod panele. Im bardziej wytrzymały podkład, im lepszą izolację akustyczną zapewnia, tym na ogół jego cena jest wyższa. Planując montaż podłogi, warto jednak zastanowić się nad tym czy nie korzystniejszym rozwiązaniem jest droższy, ale lepszy podkład.

Jak układać podkłady pod panele?

Układanie podkładu pod panele należy zawsze rozpocząć od wykonania kilku pomiarów. Bardzo ważne jest bowiem, aby podkład znalazł się pod kątem 45 stopni w odniesieniu do tego, jak zostaną ułożone panele. Następnie docinamy potrzebną ilość fragmentów po to, aby praca szła płynnie i nie była przerywana. Przed podkładem na posadzce powinna znaleźć się izolacja pod panele. Folia paraizolacyjna układana jest tradycyjnie, a więc w linii prostej do przebiegu paneli. Po zamontowaniu folii rozpoczynamy układanie podkładów. Zawsze robimy to, posuwając się od lewej strony. Poszczególne odcinki łączymy ze sobą, używając zwykłej taśmy malarskiej. Podczas układania należy pracować bardzo dokładnie, pilnując, aby między poszczególnymi elementami podkładu nie było przerw.

Sprawdź: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co najlepiej sadzić obok siebie w ogrodzie?

Czytelnicy pytają:

Jaki podkład pod panele winylowe?

Jeśli zdecydowaliśmy się na panele winylowe, musimy pamiętać, że nie każdy podkład sprawdzi się w ich przypadku. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby był to podkład dobrej jakości. Powinien on charakteryzować się niską przepuszczalnością ciepła. Na uwagę w przypadku paneli winylowych zasługują podkłady z warstwą antislip. Dzięki niej panel nie będzie się przesuwał, co sprawi, że podłoga przez wiele lat będzie prezentowała się perfekcyjnie.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Jeśli podłoga jest nierówna, można postawić na podkład, który wyprodukowano z polistyrenu ekstrudowanego. Jest on na tyle gruby, że zniweluje nierówności wynoszące nawet kilka milimetrów. Jeśli jednak nierówności jest dużo, wynoszą one nawet centymetr lub więcej, rozwiązaniem jest zastosowanie wylewki betonowej. Aby jednak uniknąć kolejnej wpadki i pogłębienia nierówności, warto postawić na wylewkę samopoziomującą. Należy przy tym pamiętać, że układanie paneli na podłodze o dużych nierównościach skutkować będzie jest wypaczaniem, co w konsekwencji zakończy się szybką koniecznością jej wymiany na nową.

Jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę?

W przypadku układania paneli na drewnianej podłodze najlepiej postawić na podkład dobrej jakości. Sprawdzą się między innymi te poliuretanowo – mineralne, które są naprawdę wytrzymałe. 

Jaki podkład pod panele to pytanie, na które udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest proste. To, czy zastosujemy gruby podkład pod panele, wybierzemy gąbkę czy piankę uzależnione jest bowiem od tego, jaki rodzaj paneli zamierzamy zastosować, a także jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. W razie wątpliwości warto poradzić sobie na przykład sprzedawcy w dobrym sklepie budowlanym.

Sprawdź także:

Jak wyczyścić gofrownicę? Wystarczy zmieszać te 3 składniki i będzie jak nowa!

Masz gofrownicę, ale znać już na niej ślady użytkowania i nie wiesz, jak ją odpowiednio wyczyścić? Dbanie o...

Urządzenia, które są niezbędne na budowie

Budowa to wieloetapowy proces, w trakcie którego niezbędne są różnego rodzaju narzędzia. Dzięki temu prace przebiegają sprawniej i...

Śruby – działanie, rodzaje i wytrzymałość. Co warto wiedzieć?

Śruby to elementy mechaniczne, które umożliwiają tworzenie połączenia pomiędzy różnymi materiałami. Komponenty te znajdują zastosowanie przy niemal wszystkich...

Domy szkieletowe – proces powstawania krok po kroku

W ostatnich latach domy szkieletowe stale zyskują na popularności. Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów, a krótszy...