Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Jesień to czas, kiedy porządkujemy swoje ogrody. Zbieramy opadnięte z drzew liście, wykopujemy kłącza i cebule roślin jednorocznych, okrywamy niektóre rośliny na zimę. Warto jednak pamiętać, że jest to również czas, kiedy sadzimy niektóre kwiaty. Kwiaty sadzone jesienią będą cieszyły nasze oczy wiosną bądź latem kolejnego roku. Są jednak i takie, które posadzone we wrześniu będą zdobiły rabatę aż do przymrozków Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią to pytanie, na które odpowiedź może być naprawdę długa. Zacznijmy od tego, że jesienią możemy sadzić nie tylko te kwiaty, które mają zakwitnąć wiosną i latem przyszłego roku. Jesień to czas, gdy w sklepach pojawiają się sadzonki roślin typowo jesiennych. Chodzi oczywiście o chryzantemy, wrzosy, a także astry jesienne. Latem ich nie kupimy. Jeśli więc chcemy wprowadzić je do swojego ogrodu, musimy zrobić to właśnie jesienią. Warto przy tym pamiętać, że są to rośliny wieloletnie, ale już po posadzeniu będą zdobiły naszą rabatę. 

Chryzantemy przez długi czas postrzegane były jako rośliny cmentarne. Dzisiaj na dobre wkroczyły już do naszych ogródków, mieniąc się rozmaitymi kolorami i ciesząc nasze oczy. Decydując się na chryzantemy, warto jednak pamiętać, że w gruncie mogą one nie przetrwać szczególnie mroźnej zimy. Dlatego po pierwszych przymrozkach można je wykopać i umieścić w piwnicy.

Jeśli chodzi o byliny sadzone jesienią, to na uwagę i wprowadzenie do swojego ogrodu zasługują między innymi żagwin ogrodowy, floks szydlasty oraz skalnica Arendsa. Wiele osób sadzi te rośliny wiosną oraz latem, kiedy to pokryte są kwiatami. Tymczasem okazuje się, że jest to najgorsza pora, jaką można wybrać na ich sadzenie. Rośliny te dużo trudniej się wtedy przyjmują, nierzadko mocno odchorowują przesadzenie.

Rośliny sadzone jesienią to również zachwycające pięknym zapachem konwalie majowe, które będą ozdobą zacienionych miejsc w ogrodzie. Kwiatami pokrywają się w maju, który nie bez powodu przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy miesiąc w roku.

Kwiaty jesienne wieloletnie, które sadzimy pod koniec sierpnia, a które zakwitną jeszcze tego samego roku to zimowity. Do złudzenia przypominają krokusy i wzbudzają zachwyt w każdym, kto je zobaczy.

Poznaj: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Jakie kwiaty sadzimy we wrześniu?

Wrzesień to najlepszy czas na nasadzenia jesienne. Jest jeszcze dość ciepło, dni są nieco dłuższe. Rośliny posadzone w tym miesiącu mają dość czasu, aby przygotować się do zimy. 

We wrześniu sadzimy cebule kwiatowe wieloletnie. Jeśli chcemy mieć w swoim ogrodzie tulipany, narcyzy, szafirki, czosnki ozdobne, śnieżniki czy krokusy, wrzesień to najlepsza pora, aby zabrać się za ich sadzenie. Sadząc te zachwycające wiosną rośliny cebulowe, należy pamiętać, że wybierać jedynie cebule zdrowe, duże, twarde. Wszystkie te ze śladami uszkodzeń należy niestety wyrzucić. Dobrą praktyką jest zanurzenie cebul przed sadzeniem w środku grzybobójczym. To prosty i nie zajmujący zbyt wiele czasu zabieg, który uchroni nasze kwiaty przed chorobami grzybowymi.

Odpowiedź na pytanie jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią to jedno. Mówiąc o roślinach cebulowych, należy pamiętać również o odpowiedniej głębokości sadzenia. 

Zobacz też: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Czytelnicy pytają o to jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią:

Jakie byliny sadzimy jesienią?

Jesień to zdecydowanie lepszy czas na sadzenie bylin niż wiosna i lato. Jesienią warto sadzić takie byliny, jak żagwin, barwinek, skalnica i bodziszek.

Jakie kwiaty sadzić jesienią w ogrodzie?

Jakie kwiaty sadzić na jesień to pytanie, na które odpowiedź może być bardzo rozbudowana. Jesienią sadzimy między innymi konwalię majową, astry jesienne, a także rośliny cebulowe kwitnące wiosną: tulipany, szafirki, narcyzy, krokusy, przebiśniegi.

Jakie rośliny sadzimy jesienią?

Jesienią sadzić można wiele roślin. To dobry czas na zasadzenie w ogrodzie wrzosów, które wielu osobom kojarzą się z jesienią. To bez wątpienia jesienne kwiaty. O tej porze roku sadzić można nie tylko kwiaty. Jesienią bardzo dobrze przyjmują się wszelkie drzewka ozdobne i owocowe, a także krzewy.

Sprawdź także:

Jak wybrać lampy do jadalni?

Kuchnię często nazywa się sercem domu, ale to jadalnia z reguły zajmuje w nim szczególne miejsce. Tutaj możesz...

Zakładamy oczko wodne!

Oczko wodne w ogrodzie to wyjątkowy element - nie tylko cieszy oczy pięknymi gatunkami roślin i ryb, koi...

Rozmrażanie lodówki no frost – Czy lodówkę no frost trzeba rozmrażać?

Lodówki już od wielu lat pomagają ludziom zachować świeże jedzenie przez długi czas. Niestety, przez powstawanie szronu w...

Wywożenie szamba: jak często? Ile kosztuje?

Regularne opróżnianie przydomowego szamba to obowiązek każdego właściciela nieruchomości z takim systemem. Aby instalacja kanalizacyjna spełniała swoje zadanie,...