Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Osoby, które chcą cieszyć się pięknym, zdrowym i soczyście zielonym trawnikiem, muszą pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie, podlewania i nawożenie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Istotne jest także regularne grabie trawnika oraz jego kontrola pod kątem występowania chwastów. Wyjątkowo uciążliwym chwastem jest perz. Perz w trawniku niekorzystnie wpłynie na jego estetykę, będzie przy tym konkurował z trawą o wodę i składniki odżywcze. Dlatego koniecznie należy się go z trawnika pozbyć. 

Perz w trawniku 

Regularna kontrola trawnika pod kątem chwastów jest bardzo ważna. Na ich obecność musimy reagować od razu, gdy tylko się pojawią. Jeśli nie zareagujemy, rozprzestrzenią się, szybko osłabią murawę, a do tego będziemy mieć trudności z ich skutecznym pozbyciem się. 
Perz w trawniku jest jednym z bardziej uciążliwych chwastów. Jego zwalczanie jest trudne nie tylko dlatego, że jest to wieloletni chwast, ale również dlatego, że tworzy on rozłogi. Jest też chwastem bardzo odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne, na każdych glebach (z wyjątkiem piaszczystych i bardzo suchych) rozwija się bardzo dobrze. Do tego chwast te niezwykle szybko się rozmnaża, łatwo rozprzestrzenia się nie tylko w rolniczych uprawach, ale także w ogrodach. Perz na trawniku też jest bardzo dużym problemem. Co więcej, zwalczanie perzu w trawniku nie będzie proste.

Zobacz też: Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Czego nie lubi perz?

Jeśli zauważmy na swoim trawniku perz, postarajmy się go jak najszybciej pozbyć. Walka z perzem może przebiegać na dwóch frontach: intruza możemy się pozbyć stosując jedną z dwóch metod: mechaniczną lub chemiczną  Metoda mechaniczna to ręczne pielenie. Regularne pielenie ręczne jest jednak zadaniem bardzo uciążliwym, do tego na ręczne wyrywanie perzu mogą sobie pozwolić tylko osoby, których trawnik zajmuje naprawdę niewielką powierzchnię. Metoda chemiczna czyli oprysk jest więc stosowana najczęściej. Skutecznym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenia się perzu na trawniku jest także regularne koszenie i przycinanie murawy. Perz nie lubi wilgoci i żyznej gleby. Pamiętajmy więc nie tylko o koszeniu murawy, ale także o jej nawadnianiu i nawożeniu.

Poznaj: Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Jaki oprysk na perz w trawie?

Do zwalczania perzu nie tylko w trawniku stosuje się środki chemiczne zwane herbicydami. Herbicyd na perz w trawniku jest preparatem nalistnym. Dzięki temu, że wnika głęboko zarówno do korzeni, jak i rozłogów, bardzo skutecznie niszczy perz. Liście perzu zaczynają żółknąć już mniej więcej po siedmiu dniach od wykonania oprysku. Zupełnie chwast ten powinien obumrzeć po upływie mniej więcej trzech tygodni. Środek na perz stosujemy ściśle według instrukcji obsługi dołączonej przez producenta preparatu. Oprysk wykonujemy jedynie na liście chwastu. Nie spryskujemy nim liści trawy. Aby preparat nie rozprzestrzeniał się, oprysk wykonujemy przy bezwietrznej pogodzie. Zwalczaniu perzu sprzyja brak opadów i upalne lato. Warto pamiętać, że oprysk należy wykonać, gdy chwast ma przynajmniej 10 cm wysokości i co najmniej 3 liście. Nie wszystkie osoby chcą w przydomowym ogrodzie stosować środki chemiczne do zwalczania chwastów. Jak pozbyć się perzu w ekologiczny sposób? Będzie to o wiele trudniejsze niż zastosowanie herbicydu, ale możliwe.

Ekologiczny oprysk na perz można przygotować z octu, sody oczyszczonej czy oleju zmieszanego z solą. Przygotowane w domu środki nie działają tak silnie jak środki chemiczne. Decydując się na ich stosowanie musimy też pamiętać o tym, że w odróżnieniu od herbicydów nie działają wybiórczo. A to oznacza, że domowy oprysk może zniszczyć nie tylko chwasty, ale także murawę. Dlatego też domowe preparaty stosujemy punktowo. To gwarancja, że zniszczymy chwast, ale murawa nie zostanie uszkodzona.

Jak zwalczyć perz ekologicznie nie niszcząc przy tym murawy? W sprzedaży dostępne są dzisiaj także gotowe ekologiczne preparaty na perz. Są to preparaty na bazie roślinnych składników. W ich składzie nie ma szkodliwego glifosatu. Środki te działają nie mniej skutecznie niż popularne herbicydy. Są zupełnie bezpieczne i na przydomowym trawniku można je stosować bez najmniejszych nawet obaw. Co ważne, ocet czy soda oczyszczona niszczą tylko nadziemne części perzu – korzenie pozostają w ziemi, co powoduje, że perz szybko odrasta. Ekologiczne preparaty na perz w trawniku niszczą także korzenie. 

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Czytelnicy pytają:

Jak usunąć perz z trawnika?

Skutecznie perz z trawnika można usunąć wyrywając go ręcznie, stosując herbicydy lub preparaty ekologiczne. 

Jak zlikwidować perz na polu?

Perz na polu można zlikwidować jedną z trzech metod: mechaniczną, chemiczną lub chemiczno-mechaniczną. Mechaniczne zwalczanie perzu na polu polega na wykonywaniu głębokiej podorywki. 

Jak wygląda perz na trawniku?

Ten pospolity i niezwykle uciążliwy chwast występujący na polach uprawnych i trawnikach z  wyglądu jest bardzo podobny do trawy. Ma wąskie i ciemnozielone liście, może dorastać nawet do 150 cm wysokości. U szczytu łodygi wyrastają kwiaty zebrane w długie na około 10 cm kłosy. Kłosy są po bokach spłaszczone. Nasiona perzu mają żółtawą lub białawą barwę.

Sprawdź także:

Bezpieczeństwo pieców gazowych – gdzie tkwi jego sekret?

Bezpieczeństwo pieców gazowych to kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. Zważywszy na to, że piec gazowy jest jednym...

Bąk a trzmiel – różnice i podobieństwa

Wiele osób myli podstawowe gatunki owadów. Jednak warto znać różnicę pomiędzy nimi, aby w przyszłości unikać nie tylko...

Czy można mieć karmnik na balkonie? Dokarmianie zwierząt może być problematyczne

Karmniki dla ptaków cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników przyrody. Coraz więcej osób zastanawia się, czy można...

Jak suszyć ubrania w suszarce? Jak uniknąć pomyłek podczas suszenia ubrań w suszarce?

Suszarka bębnowa to urządzenie, które ułatwia suszenie ubrań. Jest to wygodna i szybka metoda, która pozwala na ochronę...