Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy

Mucha domowa to owad, który występuje praktycznie na całym świecie. Jest owadem aktywnym wyłącznie za dnia. Szczególnie uciążliwa jest katem. Jej bzyczenie potrafi uprzykrzyć życie nawet najbardziej spokojnej osobie. Do tego tego mucha jest wszędobylska, siada na wszystkim i w efekcie może przenosić groźne choroby. Pojawia się więc pytanie: co odstrasza muchy?

Co odstrasza muchy?

Ogromną przynętą dla much są resztki jedzenia, pieczywo pokryte pleśnią czy nadpsute owoce. Chcąc się pozbyć much, w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby na bieżąco sprzątać resztki jedzenia i regularnie wyrzucać śmieci. Sprzyjającym środowiskiem dla much jest także brudna podłoga. Wystarczy każdego dnia ją umyć, aby muchy zniknęły z mieszkania. W walce z natrętnymi muchami w domu można wykorzystać bardzo różnorodne sposoby. Od lat w zwalczaniu much stosuje się specjalny lep na te owady. Jest to pasek papieru z obu stron pokryty kleista substancją, do której przylepiają się muchy. Pasek ten można zawiesić na przykład na lampie. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie wygląda to estetycznie. Istnieją na szczęście inne, naturalne sposoby, które skutecznie odstraszają muchy. 

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Rośliny odstraszające muchy 

W walce z muchami można wykorzystać rośliny, których zapach odstrasza muchy. Jakie rośliny odstraszają muchy? Do roślin tych zalicza się między innymi:

  • czosnek;
  • liście orzecha włoskiego;
  • mirt. 

W sprzedaży dostępne są dzisiaj także rośliny owadożerne, które stanowią naturalną pułapkę na muchy. Skuteczna roślina na muchy to między innymi muchołówka. Roślina ta wydziela wabiący muchy słodki zapach. Oprócz much muchołówka zwabia w swoje pułapki także pająki. Co ważne, kwiat można latem ustawić na balkonie lub tarasie. Żywe pułapki na muchy i inne dokuczliwe owady to także dzbanecznik i kapturnica. Rośliny te można zakupić w dużych centrach ogrodniczych. Ich dodatkowym atutem jest przystępna cena. 

Zobacz też: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Kwiaty odstraszające muchy 

Popularny kwiat odstraszający muchy to między innymi pelargonia pachnąca zwana również geranium. Tę doniczkową roślinę można uprawiać nie tylko w domu, ale także na balkonie czy tarasie. Jej zapach skutecznie odstraszy muchy i inne owady latające. Liście pelargonii można ususzyć i umieścić w bawełnianym woreczku, a następnie zawiesić przy konie. Wydzielany przez nie zapach przypominający aromat pomarańczy, mięty czy kamfory odstraszy zarówno muchy, jak i niemniej od nich dokuczliwe meszki. Geranium na muchy działa naprawdę bardzo mocno odstraszająco. Do roślin, które skutecznie odstraszają muchy zalicza się również wawrzyn szlachetny popularnie nazywany drzewem laurowym. W okresie lata wawrzyn można ustawić na tarasie lub balkonie. W ogrodzie warto posadzić także goździka sinego. Roślina ta kwitnie od maja do czerwca, jej kwiaty wydzielają intensywny, odstraszający muchy zapach.

Sprawdź: Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Lawenda ma muchy 

Lawenda jest jedną z roślin odstraszających nie tylko muchy, ale także komary i kleszcze. Należy więc do roślin, które warto posadzić w swoim przydomowym ogrodzie. Na insekty odstraszająco działa intensywny zapach wydzielany w okresie kwitnienia lawendy. Roślina ta jest obecnie bardzo w Polsce popularna i dostępna w wielu niezwykle atrakcyjnych odmianach. 

Zobacz też: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Zioła na muchy 

Zioła odstraszające muchy wydzielają olejki eteryczne, których zapachu owady te nie znoszą. W swoim otoczeniu warto mieć między innymi bazylię pospolitą. Zaletą tej rośliny jest to, że można uprawiać ją nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczce w mieszkaniu. W gruncie bazylia najlepiej rośnie posadzona w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu. W domu doniczkę z bazylią ustawiamy na słonecznym parapecie. Wyjątkowo intensywny zapach wydziela także trawa cytrynowa. Uprawiamy ją w ogrodzie jako roślinę jednoroczną. Trawę cytrynową warto posadzić także z uwagi na jej walory kulinarne. 

Zobacz też: Rośliny pijące dużo wody – drzewa i kwiaty, które lubią dużo wody

Mięta na muchy 

Mięta pieprzowa to ziele, które ma nie tylko właściwości lecznicze i walory kulinarne. Warto ją posadzić także dlatego, że jej zapach odstrasza muchy i inne insekty. Atutem mięty pieprzowej jest to, że można hodować ją nie tylko w ogrodzie. Mięta pieprzowa jest bardzo łatwa w uprawie i doskonale udaje się posadzona także w donicy na balkonie, tarasie, w mieszkaniu. 

Zobacz również: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co najlepiej sadzić obok siebie w ogrodzie?

Czytelnicy pytają o to, co odstrasza muchy:

Co odstrasza muchy w ogrodzie?

Muchy w ogrodzie można odstraszyć sadząc lawendę, trawę cytrynową, goździki sine bądź bazylię. 

Czy lawenda odstrasza muchy?

Lawenda jest jedną z roślin, które odstraszają muchy. Odstraszająco na te owady działają dekoracyjne, mocno pachnące kwiaty. Jeśli nie chcemy, aby w naszym ogrodzie na dobre zasiedliły się muchy, warto zadbać o to, aby znalazła się w nim lawenda. Warto przy tym pamiętać, że jest to roślina niezwykle dekoracyjna, która będzie wspaniałą ozdobą rabaty.

Jakie kwiaty odstraszają muchy?

Jest wiele kwiatów, które uprawiane w domu, na tarasie czy balkonie skutecznie odstraszają muchy. Tą najbardziej popularną jest pelargonia pachnąca nazywana także geranium. Roztarte liście tej pelargonii wydzielają zapach zbliżony do pomarańczy, kamfory lub mięty. Intensywnego aromatu pelargonii pachnącej nie znoszą także komary.

Czy mięta odstrasza muchy?

Mięta pieprzowa jest jednym z ziół, które bardzo skutecznie odstraszają muchy. Jej zaletą jest to, że może rosnąć nie tylko w ogrodzie, ale także w donicy. Warto wprowadzić ją więc zarówno do ogrodu, jak i do mieszkania, zyskując nie tylko skuteczny sposób na odstraszenie much, ale również zioło, które wykorzystywać można do aromatyzowania deserów czy przygotowywania pysznej, wpływającej korzystnie na układ trawienny herbaty.

Sprawdź także:

Co jest potrzebne przy pracy spawacza?

Praca spawacza opiera się nie tylko na konkretnych umiejętnościach czy zdobytych uprawnieniach, ale i na wykorzystywaniu specyficznych urządzeń...

Wymiana instalacji elektrycznej – co, jak, kiedy i za ile?

Instalacja elektryczna to niezwykle ważny element każdego budynku, który umożliwia nam korzystanie z prądu elektrycznego i szeregu urządzeń,...

Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]

Aby na własnej posesji czuć się bezpiecznie i swobodnie, koniecznie trzeba ją ogrodzić. Można oczywiście postawić na betonowy...

Oprawiamy ulubione dzieła – praktyczne wskazówki aranżacyjne

Stylowe plakaty to elementy aranżacyjne, które bezpośrednio wyrażają nasze upodobania i poświadczają o wysublimowanym guście. Najczęściej po jakościowe...