Sianie trawy – jak i kiedy siać trawę?

Marzeniem każdego właściciela domu jednorodzinnego czy ogrodnika opiekującego się publicznie dostępnym ogrodem jest zadbany, soczyście zielony trawnik. Odpowiednie przygotowane podłoża pod wysiew nasion, a następnie odpowiednia pielęgnacja to sposób na to, aby w niedalekiej przyszłości móc cieszyć się piękną murawą. Sprawdź poniżej jak powinno wyglądać sianie trawy.

Sianie trawy 

Zanim zabierzemy się za wysiew trawy, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Teren, który przeznaczony jest na trawnik należy dokładnie oczyścić. Jeśli na obszarze przeznaczonym na trawnik znajdują się pozostałości po budowie – gruz, resztki zaprawy murarskiej, kamienie czy cegły – należy je uprzątnąć. Następnie oczyszczone miejsce pod trawnik należy przekopać na głębokość od 15 do 20 cm. Jeśli trawnik ma zajmować duży teren, zamiast ręcznie go przekopywać można do tego celu wykorzystać glebogryzałkę. Podczas przekopywania usuwa się korzenie chwastów wieloletnich. To bardzo ważna czynność  – pozostawione korzenie sprawią, że chwasty będą plenić się na trawniku. Należy wyrzucić także kamienie.

Jeśli trawnik zakładamy na gliniastym podłożu, usuwamy również zbite bryły gliny. Następnie przekopaną ziemię mieszamy ze sporą ilością nawozu organicznego. Można użyć także kory. W przypadku, gdy podłoże jest gliniaste, ziemię musimy wymieszać z niewielką ilością żwiru lub gruboziarnistego piasku, co poprawi drenaż. Kolejny krok to wygrabienie podłoża i wyrównanie go poprzez delikatne udeptanie stopami. Teraz rozsypujemy odżywkę przeznaczoną do trawników i raz jeszcze zagrabiamy.

Kiedy siać trawę? Na siew trawy najlepiej jest przeznaczyć bezwietrzny dzień, gdyż wiatr może zwiewać nasiona. Nasiona wysiewamy ręcznie lub przy pomocy siewnika. Podczas wysiewu przestrzegamy oczywiście zaleceń producenta nasion. Na ogół zalecana dawka to 35 – 50 g nasion na 1 m² trawnika. Wysiane nasiona przykrywamy ziemią grabiąc ją i utwardzamy walcem. Wrogiem świeżo wysianych nasion trawy są ptaki. Dlatego też nasiona można zabezpieczyć specjalna siatką, cienką agrowłókniną albo na wysokości około 10 cm rozciągnąć krzyżujące się linki.

Sprawdź: Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Kiedy można siać trawę?


Kiedy sieje się trawę? Trawnik można zakładać przez cały okres wegetacyjny czyli od wiosny do późnej jesieni. Jednak nie każdy termin jest tak samo dobry. 
Sianie trawnika na wiosnę wykonuje się od kwietnia do maja. Do przygotowania podłoża pod wysiew nasion przystępujemy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 10º Celsjusza.

Zaletą siewu wiosennego jest to, że podłoże ma odpowiednią wilgotność. Siew letni jest bardziej uciążliwy od wiosennego. W początkowym okresie wzrostu trawa jest bardzo wrażliwa na niedobór wody. Nasiona trawy powinny więc być stale wilgotne. Wybierając letni siew trawy musimy przygotować się na to, że nasiona będziemy musieli podlewać rano i wieczorem, a przy bardzo słonecznej pogodzie może okazać się, że to nie wystarczy. Glebę podlewamy delikatnym strumieniem – zbyt silny może wypłukać nasiona. Bardziej odpowiedni niż letni jest jesienny wysiew trawy.

Sianie trawy w sierpniu ma tę zaletę, że temperatury są wtedy na ogół niższe niż w środku lata, a podłoże nie jest tak suche jak podczas upałów. Do zakładania trawnika najlepiej jest zabrać się w drugiej połowie sierpnia. Optymalny termin wysiewu trawy to także wrzesień i październik.

Kiedy siejemy trawę jesienią, lepiej nie róbmy tego po intensywnych opadach deszczu ani w dni, w które prognozowany jest deszcz.

Zobacz też: Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Jak siać trawę?

Jak już wspominaliśmy, trawę można siać ręcznie lub z użyciem siewnika. Przy siewie siewnikiem nasiona warto zmieszać z piaskiem. Jak gęsto siać trawę? Do obsiania 100 m² potrzebujemy od 3 do nawet 4 kg nasion. Taka ilość nasion piękny, gęsty trawnik. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby trawę gęściej wysiewać przy obrzeżu trawnika. Nasiona wysiewy na krzyż – zmniejszy to ryzyko pozostawienie dużych nieobsianych przestrzeni. Po wysianiu nasion i zabezpieczeniu ich przed wybraniem przez żarłoczne ptaki, ziemię ponownie wałujemy i podlewamy.

Zanim kupimy nasiona trawy zastanówmy się, czy trawnik ma pełnić wyłącznie ozdobę ogrodu czy raczej miejsce do rekreacji. Istotne jest również to, czy na trawnik wybraliśmy miejsce cieniste, czy słoneczne. Od tego zależy wybór odpowiedniej mieszanki traw. W sprzedaży dostępne są między innymi mieszanki, które składają się z traw odpornych na deptanie. Takie nasiona możemy wybrać, gdy zależy nam na tym, aby trawnik był łatwy w pielęgnacji i odporny na deptanie. Na rynku znajdziemy również trawy odznaczające się mocnymi, wytrzymałymi na wygniatanie liśćmi. Na takim trawniku śmiało można grać w piłkę, ale jest on czasochłonny w pielęgnacji. Trawnik może pełnić też wyłącznie ozdobą funkcję. Trawa gazonowa odznacza się pięknym kolorem zieleni. Taki trawnik wymaga koszenia nawet 2 razy w tygodniu i odpowiedniego nawożenia. Najbardziej wartościowe gatunki traw to: kostrzewa czerwona, kostrzewa łąkowa, życica trwała, wiechlina łąkowa. 

Zobacz też: Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Kiedy siać nawozy na trawę?

Trawnik wymaga nie tylko dostarczania wody i koszenia, ale także odżywiania. Dzisiaj na rynku dostępna jest szeroka gama nawozów, które przeznaczone są do stosowania na trawnikach sportowych, rekreacyjnych, a nawet z mchem. Nawozy te są wieloskładnikowe, rozpuszczalne w wodzie i dobrze przyswajalne. Mieszanki nawozów do trawników mogą mieć postać płynu lub granulek. Te pierwsze miesza się z wodą i podlewa trawnik. Nawóz w granulkach rozsypujemy ręcznie lub przy pomocy siewnika. Nawozy do trawników zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu i gęstości składnika zarówno makro-, jak i mikroelementy.

Trawnik nawozimy 3-4 razy w ciągu sezonu. Pierwsze w sezonie nawożenie wykonujemy tuż po pierwszym koszeniu czyli na już na przełomie marca i kwietnia – oczywiście jeśli na trawniku nie zalega jeszcze śnieg. W nawozie wiosennym powinna być wysoka zawartość azotu, który sprawia, że szybko regeneruje się po zimie. Kolejny raz stosujemy nawóz w maju lub w czerwcu. Tym razem możemy zastosować nawóz uniwersalny. Oczywiście wybieramy ten przeznaczony do trawników. Na przełomie sierpnia i września nawozimy trawnik po raz ostatni. Do nawożenia jesiennego stosujemy nawóz nie zawierający azotu, ale mający za to w składzie dużo potasu i fosforu. Nawóz stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – przenawożenie jest dla trawnika bardzo groźne. W czasie suszy nie należy nawozić trawnika.

Zobacz również: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Czytelnicy pytają o sianie trawy:

Do kiedy można siać trawę jesienią?

Trawę można wysiewać aż do października. Zbyt późny (czyli w listopadzie) siew zwiększa ryzyko przemarznięcia kęp.

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Dużo zależy to od przebiegu pogody. Jeśli jest sprzyjająca, a temperatura wynosi około 10º C, to do siewu trawy zabrać się na początku wiosny.

Czy można siać trawę w sierpniu?

Sierpień jest dogodnym terminem na wysiew trawy. Panują wtedy na ogół niższe temperatury niż w czerwcu i lipcu.

Kiedy siać trawę łąkową?

Trawę łąkową możemy wysiewać w dwóch terminach: wiosennym i jesiennym.

Kiedy siać saletrę na trawę?

Do nawożenia trawnika saletrą przystępujemy na wiosnę tuż po pierwszym koszeniu, czyli na przełomie marca i kwietnia.

Sprawdź także:

Trujące rośliny doniczkowe. Tych gatunków powinni unikać zwłaszcza właściciele zwierząt!

Rośliny doniczkowe to piękna ozdoba każdego domu, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia. Niektóre gatunki...

Najmodniejsze kolory we wnętrzach na 2023 rok

Trendy wnętrzarskie odzwierciedlają to, co dzieje się w ruchu kulturowym na świecie. Kolejni projektanci napędzają całą machinę, która...

Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Motyle to piękne, zachwycające i inteligentne zwierzęta. Urzekają ogromnym majestatem. Kojarzą się z kruchością i bezradnością. Ich niedługi...

Stwórz małą łazienkę, która zachwyci Cię kolorami i funkcjonalnością

Czy wiesz, że w łazienkach o ograniczonym metrażu odpowiednie zestawienia kolorystyczne tworzą wnętrza, które zachwycają przestronnością i stylem?...