Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Naprawa kosiarki wcale nie musi być trudna – niewyważony nóż w kosiarce, czy duże spalanie, to tylko niektóre problemy, które przytrafiają się użytkownikom tego urządzenia. Warto wiedzieć, jak się z nimi uporać. Jak w takim razie powinna przebiegać naprawa kosiarki?

Naprawa kosiarki – o co w tym wszystkim chodzi?

Młotek, łopata, czy obcęgi… są to jedne z najbardziej potrzebnych w prywatnym składziku narzędzi. Jednak to kosiarka wydaje się najważniejszym elementem przydomowego wyposażenia. Pozwala zaopiekować się trawnikiem tak, aby wszyscy przechodnie, sąsiedzi, czy goście, wiedzieli, że domownicy dbają o swoją posiadłość. Przez wiele osób dobrze przystrzyżony trawnik, jest nawet uważany za „najlepszą wizytówkę” właścicieli posesji.

Naprawa kosiarki polega głównie na wymianie oraz odpowiedniej konserwacji elementów, które znajdują się w środku urządzenia. Jeszcze kilkanaście lat temu, naprawę kosiarki mogli przeprowadzić tylko doświadczeni majsterkowicze. To zjawisko wraz z upowszechnieniem się internetu odeszło w zapomnienie i tak proste naprawy może wykonać dosłownie każdy. Wszyscy użytkownicy są w stanie zreperować najbardziej newralgiczne części, a także uporać się z najczęściej występującymi problemami, na przykład za sprawą tego poradnika!

Zobacz też: Odrolnienie działki – koszt w 2021 roku

Jak naprawić napęd w kosiarce spalinowej? Kilka praktycznych wskazówek

W przypadku, gdy kosiarka nie chce się uruchomić, można temu problemowi zaradzić w kilka sposobów. Na początku warto zdiagnozować, jakie elementy szwankują lub trzeba je wymienić. Działanie kosiarki nie ogranicza się jedynie do ostrza, ale również do takich aspektów, jak paliwo. Dlatego warto sprawdzić, czy w zbiorniku znajduje się odpowiednia ilość tego płynu. Problem może również wystąpić w sytuacji, gdy paliwo znajduje się zbyt długo w zbiorniku. Trzeba znaleźć też wszystkie możliwie nieszczelne elementy i je zabezpieczyć. Wadliwy zbiornik może być również powodem tego, że kosiarka spalinowa dużo pali. W przypadku, gdy uszczelnienie nie jest możliwe, warto zdecydować się na całkowitą wymianę zbiornika. 

Sprawdź: Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Nóż w kosiarce nie obraca się – co należy zrobić?

W przypadku, gdy wszystkie elementy działania kosiarki wyglądają na wyjątkowo sprawne, a niestety nie ma to przełożenia na rzeczywistość, to warto zastanowić się nad tym, co może być główną przyczyną. Gdy nóż w kosiarce elektrycznej nie obraca się, na pewno jest konieczna naprawa kosiarki – wymiana elementu lub jego konserwacja.

Głównym powodem może być zerwany pasek pokładowy. Ten element biegnie przez system kół pasowych i odpowiada za to, że ostrza się obracają. Samo ułożenie, a także rodzaj paska zależy w głównej mierze od producenta, a także tego, jaki model posiada użytkownik.

Na początku należy sprawdzić stan paska. Żeby to zrobić, trzeba ustawić kosiarkę na płaskiej powierzchni i opuścić platformę do najniższego możliwego ustawienia. Następne kroki, to usunięcie zanieczyszczeń i trawy. Już te czynności mogą sprawić, że oczyszczony pasek zacznie działać poprawnie. W innym przypadku konieczna będzie wymiana.

Sprawdź: Jak usunąć klej z ubrania?

Kosiarka elektryczna ciężko chodzi – co robić?

Kolejnym ważnym elementem działania napędu kosiarki, jest akumulator. W momencie, kiedy bateria odmawia posłuszeństwa, może to być powodem tego, że kosiarka elektryczna ciężko chodzi. Należy ten element wtedy po prostu wymienić. Trzeba pamiętać o tym, aby starą baterię odpowiednio zutylizować, czyli wrzucić do pojemnika na odpady elektroniczne.

Za wadliwe działanie napędu w kosiarce spalinowej mogą również odpowiadać zbyt zanieczyszczone filtry powietrza. Kurz, brud i pył, to najczęstszy powód tego, że filtry odmawiają posłuszeństwa. W przypadku filtrów działa również podobna zasada, jak w sytuacji wadliwego zbiornika – powinno się je wymienić, jeżeli wyglądają na zbyt wyeksploatowane.

Ostatnią kwestią będzie otoczenie świec zapłonowych odpowiednią opieką. Ten element, jeżeli jest wadliwy, może źle wpłynąć na działanie napędu kosiarki. Naprawa kosiarki może być możliwa za sprawą wymiany świec zapłonowych – należy upewnić się, że są czyste, dobrze dokręcone i podłączone.

Zobacz również: Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

Zablokowana linka w kosiarce – powód niepoprawnego działania urządzenia

Jedną z najczęstszych przyczyn zablokowania linki w kosiarce, jest włączony hamulec koła zamachowego. Jeżeli to jest powodem, to nie będzie potrzebna kompleksowa naprawa kosiarki, a zwykłe sprawdzenie rozrusznika przed pociągnięciem i upewnienie się, że hamulec koła zamachowego jest całkowicie zwolniony i nie naciska na uchwyt kosiarki. Jeżeli to nie pomoże, trzeba sprawdzić, czy ostrza nie są zablokowane przez elementy podłoża.

Zobacz również: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Skrzywiony wał w kosiarce – jak sprawdzić, czy jest krzywy wał w kosiarce?

Uszkodzony wał w kosiarce może być efektem zetknięcia się ostrzy z twardymi elementami pod platformą urządzenia. Niezbędna jest wtedy odpowiednia naprawa kosiarki spalinowej.

Pierwszym objawem jest nadmierna wibracja, a także problemy z przekładnią i silnikiem. Sam wał może być naprostowany, jednak trzeba pamiętać o tym, że może to naruszyć zasady gwarancji. W takiej sytuacji może być również konieczne prostowanie noża do kosiarki. 

Zobacz też: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Drgania kosiarki spalinowej – czemu wibruje kosiarka spalinowa?

Wibracje mogą być spowodowane, oprócz skrzywienia wału urządzenia, również wadami takich elementów, jak uszkodzone paski napędowe. Do innych czynników, których złe działanie skutkuje wibracjami, należą poluzowane śruby mocujące lub silnik pracujący poniżej zalecanych obrotów. Powodem może być również niewyważony nóż w kosiarce, który także jest często przyczyną niepożądanych drgań. 

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Kosiarka nie zbiera trawy – najczęstsze powody awarii

W przypadku gdy urządzenie nie zbiera trawy, niezbędne jest odpowiednie sprawdzenie wszystkich elementów. Powodem może być uszkodzony wał lub wygięte nożyce urządzenia. Dochodzą do tego również elementy związane z systemem workownic przepływowych – może się zatykać w sytuacji, gdy nie ma ruchu powietrza, z powodu nagromadzenia trawy pod platformą kosiarki. 

Niezbędną czynnością w takiej sytuacji, jest naprawa kosiarki poprzez oczyszczenie nożyc z brudu, trawy i innych elementów, które mogą negatywnie wpływać na działanie urządzenia. Innym powodem mogą być zużyte ostrza – rozwiązaniem jest wtedy wymiana. Ostatnim elementem, który może mieć wpływ na złe działanie, jest ekran wlotowy i jego zatkanie. Na to również trzeba zwrócić uwagę.

Sprawdź: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Naprawa kosiarki i najczęściej zadawane pytania:

Zablokowany silnik kosiarki – co jest powodem? 

W przypadku zablokowania silnika kosiarki, powodów może być kilka. Pierwszy z nich to olej napędowy. Jeżeli jest go zbyt dużo, może to spowodować złe działanie napędu. Podobnie jest w przypadku, gdy w zbiorniku znajduje się niewystarczająca ilość płynu. Dlatego warto sprawdzić, czy znajduje się odpowiednia ilość oleju w zbiorniku urządzenia. Powodem może być również wadliwy rozrusznik. 

Kosiarka zasysa pompkę – co robić?

Ten rodzaj awarii, a także rozwiązania problemów, w głównej mierze zależą od rodzaju urządzenia, jakie posiada użytkownik. Zassana pompka może być efektem zapchanej siateczki na rurce, która zanurza się w paliwie. Rozwiązaniem w takim przypadku jest przedmuchanie jej sprężonym powietrzem. W przypadku, gdy to nie pomoże, można wymienić membrany.

Sprawdź także:

Bateria umywalkowa podtynkowa i natynkowa. Którą z nich warto wybrać?

Oferta firm zajmujących się produkowaniem baterii umywalkowych jest bardzo szeroka. Jednak gdy nie posiadasz specjalistycznej wiedzy w tej...

Jak urządzić atrakcyjne wnętrze? Pamiętaj o osprzęcie elektrycznym

Remont mieszkania lub biura czy budowa domu to doskonały moment, aby odmienić dotychczasową aranżację pomieszczeń. Nowe meble, kolory...

Funkie – wszystko co musisz wiedzieć o funkii w ogrodzie

Funkie, zwane również hostami, to piękne byliny, które stanowią ozdobę wielu ogrodów. Wyróżniają się szeroką gamą odmian, kształtów...

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w przydomowy zbiornik na deszczówkę niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych, ale przede wszystkim wpływa...