Płyta gipsowa – wymiary płyty gipsowo-kartonowej

Płyty gipsowo-kartonowe, bardzo często nazywane są w skrócie płytami gk lub regipsami. Cieszą się one ogromną popularnością w budownictwie, głównie ze względu na uniwersalność. Najczęściej wykorzystywane są jako okładziny, a to co je wyróżnia to gładka i równa powierzchnia, która doskonale sprawdza się jako baza pod różnego rodzaju farby, tapety, a nawet płytki ceramiczne. Jeśli szukasz solidnego podkładu pod materiały wykończeniowe, postaw na płytę gipsową. Wymiary oraz ich waga omówione są w dalszej części artykułu. Płyta gipsowa – sprawdź jej wymiary, grubości i poznaj odpowiedz na najcześciej zadawane pytania.

Płyta gipsowa – wymiary

Wiele osób decyduje się na inwestycję w wysokiej jakości płytę gipsową. Wymiary takiej płyty to najczęściej 1200 milimetrów szerokości oraz 2000, 2400, 2600 lub 3000 milimetrów długości. Jednak na rynku dostępnych jest znacznie więcej wariantów. Klienci mogą postawić również na większe płyty gipsowe. Wymiary gabarytowe znacznie przekraczają wtedy wyżej podane wartości. Duże płyty gipsowo-kartonowe najczęściej zalecane są w przypadku pokrywania ogromnych powierzchni, z kolei klasyczne opcje doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie konieczne może okazać się docinanie.

Płyty gipsowe mogą pochwalić się niezwykle szerokim zastosowaniem. Najczęściej wykorzystywane są jako okładziny ścienne i sufitowe, lecz z ich zastosowaniem spotkać się można również w przypadku wykonywania sufitów podwieszanych, zabudowie poddaszy i stelaży instalacyjnych w łazienkach czy przy budowie stropu ścianek działowych. Zastanawiasz się jakie wymiary ma płyta gipsowa oraz jaki wariant sprawdzi się najlepiej? Nie zapomnij o grubości płyty gipsowej. Wymiar ten, podobnie jak szerokość i długość, jest również bardzo ważny. Grubość regipsu zazwyczaj waha się w przedziale od 6,5 do 15 milimetrów. Płyty regips o najmniejszej grubości świetnie sprawdzą się podczas wykonywania zabudowy łukowej. Grubsze alternatywy zalecane są w przypadku wykańczania powierzchni ścian, budowy ścianek działowych czy podwieszanych sufitów.

Zobacz też: Płyta indukcyjna – ceramiczna czy szklana?

Ile waży płyta gk?

Jak można się domyślić, im większe wymiary płyty gipsowej, tym większa będzie jej waga. Wiele zależy również od tego, czy płyta gk jest impregnowana, czy też nie. Jeśli wybierzemy płytę gipsową w wariancie 1200×2600 milimetrów, jej waga będzie wynosić około 5-6 kg/m2. Tyczy się to tzw. płyty giętkiej, czyli płyty o najmniejsze z możliwych grubości. W przypadku płyty zwykłej, jej waga będzie wynosić około 7 kg/m2. Warto zaznaczyć również, że waga płyt impregnowanych będzie nieco większa. Przykładowo waga impregnowanej płyty gk o wymiarach 1200×2000 milimetrów będzie wynosić ponad 10 kg/m2.

Sprawdź: Jak usunąć klej z ubrania?

Płyta gipsowa w pytaniach i odpowiedziach:

Co to jest tak właściwie płyta gk?

Płyta gipsowo-kartonowo to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie, który występuje w postaci arkuszy o różnych wymiarach.

Jakie jest zastosowanie płyt gipsowych?

Płyty gipsowe najczęściej wykorzystywane są do stawiania ścianek działowych, budowy podwieszanych sufitów, zabudowy poddaszy i stelaży instalacyjnych w łazienkach.

Jakie są standardowe wymiary płyty gipsowej?

Płyty gipsowe najczęściej wykorzystywane są w wariancie rozmiarowym 1200 milimetrów szerokości oraz 2000, 2400, 2600 lub 3000 milimetrów długości.

Jaką grubość mają płyty gk?

Grubość płyty gk najczęściej waha się w przedziale od 6,5 do 15 milimetrów.

Ile zazwyczaj waży płyta gk?

Waga płyty giposowo-kartonowej jest uzależniona od wymiarów płyty oraz od tego, czy jest ona impregnowana. Płyty impregnowane zazwyczaj są nieco cięższe. Waga płyty gipsowej o wymiarach 1200×2600 milimetrów wynosi około 5-6 kg/m2.

Sprawdź także:

Wymiana instalacji elektrycznej – co, jak, kiedy i za ile?

Instalacja elektryczna to niezwykle ważny element każdego budynku, który umożliwia nam korzystanie z prądu elektrycznego i szeregu urządzeń,...

Aranżacja jadalni – jak zrobić to dobrze?

Wspólne chwile z rodziną lub przyjaciółmi są ważne dla każdego z nas. Jednym z miejsc, gdzie chętnie spędzamy...

Co jest potrzebne przy pracy spawacza?

Praca spawacza opiera się nie tylko na konkretnych umiejętnościach czy zdobytych uprawnieniach, ale i na wykorzystywaniu specyficznych urządzeń...

Jak urządzić mały salon? Krótki przewodnik

Mały salon nie musi oznaczać niewygody. Obecnie dostępne są różne ergonomiczne rozwiązania, które pozwalają na zapewnienie komfortu, a...