Jak usunąć klej z ubrania?

Usunięcie niektórych plam z ubrań może być naprawdę wielkim wyzwaniem. Na pewno do takich trudnych do usunięcia plam zalicza się te z kleju. Sprawdź poniżej jak usunąć klej z ubrania.

Jak usunąć klej z ubrania?

Plama z kleju na ulubionych spodniach czy bluzce nie musi oznaczać katastrofy – ubrania da się uratować. Najprostszym sposobem jest użycie odplamiacz. Odplamiacze dostępne są w drogeriach oraz w sklepach, które prowadzą sprzedaż środków czystości. Odplamiacz nie jest drogi, kosztuje około 10 zł. Decydując się na użycie odplamiacz należy dokładanie zapoznać się z instrukcją. Nie zastosowanie się do wskazówek producenta preparatu może bezpowrotnie zniszczyć ulubiony ciuch. 

Zobacz też: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Jak usunąć Super Glue z ubrania?

Super Glue to klej, który w błyskawiczny sposób skleja ze sobą wszystko. Jeśli trafi na ubranie, jego usunięcie będzie zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym do wykonania. Wrogiem każdego kleju jest tłuszcz. Super Glue na spodniach można więc spróbować usunąć mydłem. Spodnie należy najpierw dobrze namoczyć, a następnie porządnie namydlić i porządnie wyszorować w ciepłej wodzie. Można spróbować także usunąć klej pocierając plamę olejem, masłem czy margaryną. Klej pocieramy do chwili, aż klej zniknie. Następnie spodnie należy wyprać w ciepłej wodzie. Zaschnięty na spodniach klej można też spróbować wydrapać. Należy to jednak robić bardzo delikatnie. Jako rozpuszczalnika kleju Super Glue można użyć także alkoholu etylowego. Nie zmiękczy on kleju, ale osłabi jego wiązanie. Dzięki temu Super Glue da się usunąć mechanicznie.

Sprawdź: Czy osa ma żądło?

Jak usunąć kropelkę z ubrań?

Klej kropelka na ubraniu to jeszcze nie katastrofa. Pocieranie plamy tłuszczem sprawdzi się także w przypadku kropelki. Metoda ta może zostać zastosowana nie tylko do usunięcia kleju ze spodni. Można wypróbować ją także wtedy, gdy klejem zaplamione zostaną inne ubrania. Jak usunąć kropelkę z ubrań w jeszcze inny sposób? Plamy z kropelki da się usunąć także acetonem lub zmywaczem do paznokci, ale w jego składzie musi być aceton. Wybraną substancję należy nanieść na plamę i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie ubranie należy wybrać w temperaturze zalecanej przez producenta spodni, bluzki czy innych elementów garderoby. Kropelka oraz inne kleje nie lubią wysokiej temperatury. Do usunięcia plamy z kropelki na ubraniach można więc wykorzystać rozgrzane żelazko albo ocet. Ocet zmiękczy klej, a wtedy wystarczy zebrać go suchą szmatką i normalnie wyprać ubranie.

old jeans that are stacked on the floor.

Sprawdź: Minimalne wymiary działki budowlanej

Jak usunąć klej do paznokci z ubrania?

Jeśli na ubraniu znajdzie się klej do paznokci, nie oznacza to, że ulubiona bluzka, sukienka czy spodnie nadają się tylko do wyrzucenia. Klej można spróbować usunąć acetonem lub zawierającym do zmywaczem do paznokci. Aceton może jednak zniszczyć tkaninę, dlatego warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu. Jeśli tkanina nie przebarwia się, należy zwilżyć wacik acetonem/zmywaczem do paznokci, umieścić na plamie i pozostawić na około 30 minut. Gdy klej zmięknie, wystarczy usunąć go suchą szmatką, a ubranie normalnie wyprać. 

Sprawdź: Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany?

Czytelnicy pytają:

Jak rozpuścić kropelkę z ubrania?

Do rozpuszczenia tego kleju można wykorzystać aceton lub tłuszcz. Tłuszczem może być olej, margaryna, masło. Klej rozpuści także aceton lub zmywacz do paznokci z acetonem. 

Jak usunąć klej z ubrania żelazkiem?

Na plamę należy położyć bawełnianą szmatkę lub kawałek papierowego ręcznika, a następnie kilka razy przeprasować rozgrzanym żelazkiem. Klej przejdzie na szmatkę lub ręcznik. Rozpuszczony klej pozostawi plamę, dlatego ubranie należy wyprać.

Czym zmyć kropelkę z ubrania?

Kropelkę z ubrania da się zmyć dostępnym w drogerii odplamiaczem. Można też sprać klej mydłem. Usuwając kropelkę z delikatnych tkanin (np. jedwabiu) plamę można też polać octem lub sokiem z cytryny. Oczywiście po usunięciu kleju ubrania należy normalnie wyprać.

Co rozpuści klej do tipsów?

Można spróbować usunąć klej do tipsów piorąc ubranie w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, soku z cytryny lub octu. Klej powinien rozpuścić także aceton i zmywacz do paznokci.

Sprawdź także:

Mała wspólnota mieszkaniowa – przepisy. Czy trzeba do niej należeć? Prawo uległo zmianie

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zamieszkuje w niewielkich wspólnotach mieszkaniowych, które wymagają odpowiedniego zarządzania i administrowania. W...

Podwieszane akcesoria łazienkowe – świetny sposób na oszczędność przestrzeni

Praktyczne akcesoria to niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Nie tylko zwiększają jej funkcjonalność, ale też wpływają korzystnie na...

Nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej

Praca i zarobki w branży budowlanej są owiane wieloma legendami. Bardzo często słyszymy o tym, że budowlańcy otrzymują...

Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Toaleta jest niezwykle ważna w życiu każdego z nas, ponieważ właśnie w niej spełniamy jedne z najważniejszych potrzeb...