Czy osa ma żądło? Jeśli tak, to czy je zostawia i czy umiera po użądleniu?

Osa pospolita jest jednym z owadów żyjących w naszym kraju. To owad niebezpieczny dla człowieka. Co warto wiedzieć o tym owadzie? Sprawdź czy osa ma żądło? Czy osa zostawia żądło i czy osa umiera po użądleniu?

Czy osa ma żądło?

Osa pospolita jest owadem o rzucającym się w oczy czarno-żółtym ubarwieniu. Bardzo często mylona jest z pszczołą. Jest owadem niebezpiecznym nie tylko dla osób, które są uczulone na jad owadów. Użądlenie pszczoły może okazać się katastrofalne w skutkach nawet dla osoby zdrowej. Reakcja alergiczna może być tak silna, że może zakończyć się to zgonem – zwłaszcza, gdy osa użądli w szyję. Osa występuje na wszystkich kontynentach – poza Antarktydą. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, z którym można się spotkać od kwietnia do października. Poszczególne osobniki różnią się między sobą długością ciała. Osy robotnice mają długość 10 – 14 milimetrów. Królowa może mieć nawet 18 milimetrów długości. Samce są mniejsze niż królowa – mają od 13 do 15 mm.

Osy są owadami społecznymi. Żyją w rodzinach składających się z robotnic, które są niepłodne i płodnej matki. Pokarmem os jest nektar kwiatów (w przeciwieństwie do pszczół nie zbierają go) i słodkie owoce. Owady te żywią się także pokarmem zwierzęcym. Zaliczane są do pożytecznych owadów. W Polsce żyje około 12 gatunków os. Jednym z nich jest dzika osa.   U nasady odwłok osy jest bardzo mocno przewężony. Przewężenie to nosi nazwę stylik. Całe ciało tego groźnego, agresywnego i nie bojącego się ludzi owada pokrywa mnóstwo delikatnych włosków. Na końcu odwłoka osa ma żądło. Osa może nim poruszać w dowolnym kierunku, gdyż znajduje się ono w najbardziej ruchomej części odwłoka. Bardzo często – w odróżnieniu od pszczół – osy atakują nieniepokojone. 

Sprawdź: Co to jest bawełna renforce i jakie ma właściwości?

Czy osa zostawia żądło?

Użądlenie osy dla większości osób jest niegroźne. Jest oczywiście bolesne, po użądleniu pojawia się najczęściej tylko zaczerwienienie i pieczenie, czasem obrzęk, który obejmuje znaczną powierzchnię wokół miejsca, w który osa użądliła. W skrajnych przypadkach użądlenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Największym zagrożeniem – także dla zdrowych osób jest użądlenie w szyję. Z uwagi na pojawiającą się opuchliznę, przy użądleniu w szyję może dojść do uduszenia. Wiele osób zastanawia się, ile razy może użądlić osa. Otóż w  przeciwieństwie do pszczół osy po użądleniu nie tracą żądła, mogą więc użądlić wielokrotnie. Teoretycznie osoba zdrowa, która nie jest uczulona może znieść nawet 15 użądleń jednocześnie.

Około 300 użądleń powoduje ciężkie zatrucie. Ale to tylko teoria, nawet jedno może być groźne w skutkach. Osoby uczulone na jad po użądleniu przez osę powinny jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Objawy uczulenie na jad owadów, w tym także pszczół to między innymi: silny obrzęk, świąd, uczucie ciężaru w klatce piersiowej, zawroty głowy, kłopoty z połykaniem, duszność, świszczący oddech. Osoby, które są silnie uczulone na jad dla własnego bezpieczeństwa powinny nosić ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Zobacz też: Bąk a trzmiel – różnice i podobieństwa

Czy osa umiera po użądleniu?

Osy mogą być agresywne, ale najczęściej nie atakują bez powodu. Najczęściej atakują, gdy czują się zagrożone. Gdy osa jest w pobliżu należy zachować spokój. Wykonywanie gwałtownych ruchów w celu jej odgonienia może wywołać atak. Jak gryzie osa? Osy przyciąga zapach grillowanych mięs, słodkie napoje i owoce. Żądło osy jest gładkie, owad nie traci go po użądleniu. Tym osy różnią się od pszczół, które zostawiając po użądleniu żądło w ciele człowieka umierają. Dzieje się tak dlatego, że pozostawienie żądła niszczy niektóre organy wewnętrzne pszczoły i dlatego owady te po użądleniu umierają. Osa może żyć dalej. Pojawiają się nawet doniesienia, aby nie zabijać osy, która nas użądliła. Zapach zabitego owada ma bowiem wabić inne osy, co naraża na kolejne ataki. Ilość jadu pozostawionego przez osę po użądleniu jest mniejsza niż w przypadku, gdy użądli nas pszczoła. 

Sprawdź: Minimalne wymiary działki budowlanej

Czytelnicy pytają czy osa ma żądło:

Osa gryzie czy żądli?

Osa ma żądło, a to oznacza, że żądli, a nie gryzie. W przeciwieństwie do swojej kuzynki pszczoły ma gładkie żądło, które nie pozostawia w ciele ofiary. Oznacza to, że rozwścieczona osa może nas użądlić wiele razy.

Sprawdź także:

Mała wspólnota mieszkaniowa – przepisy. Czy trzeba do niej należeć? Prawo uległo zmianie

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zamieszkuje w niewielkich wspólnotach mieszkaniowych, które wymagają odpowiedniego zarządzania i administrowania. W...

Jak oryginalnie urządzić pokoje młodzieżowe?

Pokoje nastoletnich pociech to często wnętrza, za którymi trudno nadążyć, ponieważ ich wystój potrafi się zmieniać z tygodnia...

Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Panele podłogowe to od dobrych kilku lat najbardziej popularny sposób wykończenia podłogi. Układa się je szybko, są trwałe,...

Kiepski sen? Może to wina złego materaca?

Kiepski sen może być uciążliwy i powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją...