Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania

Kategoria obiektu budowlanego to etap stawiania nieruchomości, który jest niezwykle ważny Każdy budujący, który ma zamiar postawić budynek, powinien mieć odpowiednie rozeznanie w poszczególnych kategoriach, aby mógł otrzymać pozwolenie na budowę. Kto wydaje takie decyzje, jakie istnieją kategorie i ile ich jest? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania i zdobyć wiedzę na temat obiektów budowlanych.

Dlaczego warto wiedzieć, w jaką kategorię wpisuje się obiekt budowlany?

Znajomość kategorii obiektu budowlanego jest niezwykle ważnym elementem, jeżeli chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę. Dotyczy to głównie inwestorów, ponieważ powinni mieć odpowiednią wiedzę na temat nieruchomości, na którą przeznaczają swoje środki finansowe. Do tego dochodzi również fakt, że w każdym przypadku organ administracji architektoniczno-budowlanej musi dokładnie sprawdzić, czy kategoria obiektu określona przez inwestora jest zgodna z postanowieniami klasyfikacyjnymi w prawie budowlanym.

Jak widać, kategoria obiektu budowlanego nie jest wyłącznie kwestią informacyjną, ale również organizacyjną. Bez odpowiedniego rozeznania można popełnić pomyłki, które w przyszłości mogą okazać się kosztownym błędem – wpłynąć na utratę renomy firmy lub po prostu sprawić, że inwestor nie będzie w stanie uzyskać pozwolenia na realizację budowy i wdrożenia swoich planów. Dlatego warto się zapoznać z informacjami na temat kategorii obiektów budowlanych.

Sprawdź: Minimalne wymiary działki budowlanej

Ile jest kategorii obiektu budowlanego – dlaczego warto się z nimi zapoznać?

Prawo budowlane mówi o aż 30 kategoriach. Warto je opisać, aby wiedzieć, jakie nieruchomości wpisują się w konkretne standardy. Oprócz liczby kategorii, ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest również współczynnik kategorii obiektu, który jest zwykle oznaczony literą „K” a także współczynnik wielkości obiektu, oznaczany literą „W”. Te wszystkie informacje mają wpływ na bardzo wiele rzeczy związanych z realizacją zamówień budowy i wielu innych formalności, na przykład z przystąpieniem do użytkowania budynku.

Współczynniki, czyli informacje, które znajdują się zaraz obok kategorii obiektu budowlanego, są ważne pod względem, na przykład określania należności za legalizację samowoli budowlanej, czy opłat za przystąpienie do użytkowania obiektu bez wymaganych formalności.

Sprawdź: Jaki jest koszt wymiany dachu i od czego zależy?

Prawo budowlane – rodzaj i kategoria obiektu budowlanego

Kalsyfikacja Obiektów Budowlanych ustala usystematyzowany wykaz obiektów budowlanów, według zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów realizowanych jako produkty finalne działalności budowlanej. Jest 30 kategorii obiektu budowlanego a także dwa współczynniki, które odnoszą się do kategorii obiektu a także jego wielkości – powierzchni, kubatury, wielkości i długości. 

Jakie organy odpowiadają za egzekwowanie prawa i weryfikacji kategorii, do jakiej została przyporządkowana nieruchomość? Na początku warto zaznaczyć, że to projektant zamówienia – nieruchomości nadaje konkretną kategorii obiektowi. Następnie jest to weryfikowane przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, która wskazuje, czy projektant zrobił to w odpowiedni sposób, czy być może kategoria została nadana w błędny sposób i dany obiekt powinien być przyporządkowany do innej kategorii. 

Sprawdź: Jak wycisnąć silikon bez pistoletu?

Jakie są kategorie obiektu budowlanego i czym się charakteryzują? 

Istnieje aż trzydzieści kategorii nieruchomości. Są one oznaczane przez projektantów, którzy kategoryzują daną nieruchomość do wybranego przedziału. Jest to ważny etap budowy dla inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw, czy deweloperów, ponieważ ewentualne błędy mogą skutkować poważnymi opóźnieniami w realizacji budowy, co w konsekwencji wiąże się z dodatkowymi kosztami – formalnościami, ich obsługą a także budżetem przeznaczonym na wypłaty dla ekipy wykonawczej lub pracowników.

Dlatego warto się zaznajomić z każdą z nich. Dzięki temu inwestor będzie miał rozeznanie w konkretnych kategoriach i będzie w stanie ocenić, czy dany obiekt został prawidłowo przyporządkowany lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć mechanizmy, które występują w ustawodawstwie i realizowaniu zamówień.

Zobacz też: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Kategorie obiektów budowlanych 2021 – 30 wyróżnionych odmian

Jak wspomniano wcześniej, istnieje aż 30 różnych odmian kategorii budynków. Warto dowiedzieć się co oznaczają, a także jaka jest ich charakterystyka. Kategoria I odnosi się do budynków jednorodzinnych. Kategoria II jest oznaczeniem, które nadaje się nieruchomościom służącym budynkom gospodarki rolnej oraz produkcyjnym, gospodarczym i inwentarsko-składowym.

Kategorie budynków od III do XI

Do kategorii III porządkuje się niewielkie budynki, na przykład domki letniskowe. Kategoria IV to nieruchomości, które klasyfikują się, jako elementy dróg publicznych i kolejowych dróg i szynowych lub węzłów wjazdów i innych części komunikacji drogowej. W przypadku kategorii V są to obiekty sportu i rekreacji. Następnie jest kategoria VI, czyli cmentarze, kategoria VII, czyli obiekty do nawigacji wodnej i kategoria VIII – inne budowle. 

Kolejne kategorie, które są stałym elementem prawa budowlanego to IX, którą przyporządkowuje się m.in. budynki kultury, nauki i oświaty. W przypadku kategorii X są to budynki kultu religijnego. Kategoria XI to budynki służby zdrowia.

Kategorie budowlane od X do XX

Co następne? Następnie są kategorie aż do liczby 20. Czyli budynki administracji, pozostałe budynki mieszkalne, budynki zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, budynki biurowe i konferencyjne, budynki handlu, gastronomii i usług. Następnie nieruchomości przemysłowe i kolejno zbiorniki przemysłowe oraz stacje. paliw

Kategorie budowlane od XX do XXX

Następną dziesiątkę, czyli miejsca od 20. do 30. zajmują takie obiekty, jak nieruchomości związane z transportem wodnym, place składowe, obiekty lotniskowe, gospodarki wodnej, drogi i kolejowe drogi szynowe, sieci elektroenergetyczne, budowle hydrotechniczne, wolnostojące kominy i masztym całość zestawienia zamykają obiekty służące do korzystania z zasobów wodnych. 

Zobacz: Jak sprawdzić czy droga jest publiczna?

Opłaty naliczane według kategorii i współczynnika wielkości obiektu budowlanego – dlaczego warto na nie zwrócić uwagę?

Niestety, kategorie i współczynniki związane z charakterem nieruchomości nie odnoszą się jedynie do kwestii organizacyjnych, ale także do opłat, które mogą być naliczane w ramach kar. Kary są nakładane przez upoważnione organy. To zjawisko, którego warto unikać, oczywiście głównie ze względów finansowych. 

Ograniczanie kosztów jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, ale to również kwestia, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku zamówień indywidualnych. Należy również mieć na uwadze to, że kategorie oraz współczynniki nie są przyporządkowywane wyłącznie nowym zamówieniom, ale również realizacją projektów, które obejmują modernizację lub kompletną przebudowę starszych nieruchomości. Dlatego trzeba wybierać projektantów oraz realizatorów ich planów tak, aby w przyszłości nie nastąpiły nieprzyjemne konsekwencje , takie jak naliczanie dodatkowych, często wysokich opłat, za nieprawidłowe przyporządkowanie nieruchomości do danej kategorii. 

Zobacz też: Toaleta na budowę – najważniejsze kwestie

Jaką wysokość mogą mieć opłaty naliczane w ramach kary z nieodpowiednie przyporządkowanie kategorii nieruchomości?

Kary z błędne przyporządkowanie nieruchomości mogą naprawdę uprzykrzyć życie inwestorom, zarówno indywidualnym, jaki i dużym przedsiębiorstwom. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby były odpowiednio określane przez projektantów. Co jednak stanie się w przypadku, gdy zostaną one błędnie przypisane, lub organy administracyjne nie będą się zgadzać z założeniami projektantów? 

Pierwszym przypadkiem jest kara za budowę niezgodną z ustaleniami w [pozwoleniu na budowę. Wylicza się je na podstawie konkretnego wzoru. W tym momencie można sobie zdać sprawę, jak ważne jest odpowiednie przypisanie kategorii i współczynnika nieruchomości: 500 zł razy współczynnik kategorii obiektu, razy współczynnik wielkości obiektu. 

Następnie naliczana jest grzywna za użytkowanie budynku bez wymaganego pozwolenia. Wyznacza się ją według wzoru 5000 złotych razy współczynnik kategorii obiektu i jego wielkości.

Kolejna opłata, którą musi uiścić inwestor w przypadku błędów projektantów, jest opłata za legalizację samowoli budowlanej, czyli 25 000 złotych razy współczynnik kategorii obiektu i jego wielkości. 

Sprawdź: Czy osa ma żądło?

Kategoria obiektu budowlanego w pytaniach i odpowiedziach:

Wspomniano już, że projektanci odpowiadają za odpowiednie skategoryzowanie nieruchomości. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed zainwestowaniem w materiały, projekt, a także ekipę budowlaną, odpowiednio się przygotować – po prostu zdobyć wiedzę, aby przeznaczane środki finansowe nie były marnotrawieniem pieniędzy. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których wydatki wiążą się nie tylko z realizacją zamówienia, ale także z niespełnieniem warunków stawianych przez poszczególne organy prawne. Warto także znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą ułatwić poprowadzenie inwestycji do końca. 

Do czego służą kategorie obiektów budowlanych?

Na początku warto się dowiedzieć, dlaczego w ogóle istnieją kategorie obiektów budowlanych. Zostały stworzone w konkretnym celu, ich zadanie to uściślenie procedur administracyjnych związanych z realizacją inwestycji budowlanych. Dzięki przyporządkowaniu danego budynku do odpowiedniej kategorii, wszelkie formalności mogą zostać zakończone znacznie szybciej i sprawniej.

Kto określa kategorię obiektu budowlanego?

Jednym z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytaniem, jest to, kto określa kategorię obiektu budowlanego. Ma na to wpływ przede wszystkim decyzja o pozwoleniu na budowę. W takich dokumentach jest wpisywana konkretna kategoria obiektu. Następnie weryfikują ją organy nadzoru budowlanego, oceniające czy dana nieruchomość wpisuje się w wytyczne i jest potrzebne zezwolenie na użytkowanie obiektu po zakończeniu prac. 

Kategoria obiektu budowlanego – dlaczego to ważny element inwestycji?

Przede wszystkim na początku warto zaznaczyć, że każdy inwestor przed podjęciem działań, powinien zebrać odpowiednią ilość informacji tak, aby skutecznie przeprowadzić całą operację. Dotyczy to nie tylko materiałów, projektu, czy wykonawców, ale również kwestii formalnych, a w szczególności tych, które są związane z prawem budowlanym. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów, na przykład związanych z opłatami w związku z błędnym określeniem kategorii nieruchomości. 

Sprawdź także:

Grzyb na ścianie – Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Na wilgotnych ścianach mogą pojawić się nie tylko plamy i przebarwienia. Następstwem nadmiernej wilgoci może być także pojawienie...

Łazienka bez glazury. Czy to dobry wybór?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie łazienki bez glazury. Jej dodatek wydawał się niezbędny,...

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w przydomowy zbiornik na deszczówkę niesie za sobą wiele korzyści ekonomicznych i ekologicznych, ale przede wszystkim wpływa...

NCS – co to jest i kiedy przyda Ci się wzornik kolorów NCS?

Natural Colour System (NCS) jest standardowym systemem identyfikacji kolorów, który został opracowany w Szwecji w latach 70. XX...