Głośniki to zdecydowanie najważniejszy element każdego systemu audio. Aby decyzja w tym zakresie była trafna, w pierwszej kolejności należy pozyskać jak najszerszą wiedzę w tym temacie. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, o czym należy koniecznie pamiętać w trakcie poszukiwania odpowiednich głośników.
Podstawowe pojęcia
Najważniejszym terminem, który należy wyjaśnić, są głośniki. Pod kątem fizycznym jest to przetwornik elektroakustyczny, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie sygnału elektrycznego na falę akustyczną. Powoduje on, że sygnał elektryczny zamienia się w dźwięk. Głośnik i przetwornik oznaczają to samo.
Następne ważne pojęcie to kolumny głośnikowe – pod tym terminem rozumie się przetwornik w obudowie razem ze wszystkimi dodatkowymi elementami podłączeniowymi – mowa tutaj o gniazdach głośnikowych czy o okablowaniu wewnętrznym. W największym skrócie jest to jeden bądź kilka przetworników (głośników), które połączono z wykorzystaniem wspólnej obudowy.
Bardzo istotnym elementem każdej kolumny głośnikowej jest zwrotnica. Mimo tego iż jest ona niewidoczna z zewnątrz, to pełni ważną rolę, gdyż jest odpowiedzialna za podział pasma na głośniki. W kolumnach pasywnych ten element odpowiedzialny jest za przyjmowanie wzmocnionego sygnału, a później jest on przekazywany do konkretnego przetwornika.
Na co należy koniecznie zwrócić uwagę podczas zakupu głośników?
W trakcie podejmowania decyzji o zakupie głośników należy zwracać uwagę na kilka bardzo istotnych elementów. W tym momencie producenci mają bardzo zróżnicowany asortyment. Do najważniejszych parametrów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, zalicza się pasmo przenoszenia (ang. Frequency response). Pod tym pojęciem rozumie się zakres częstotliwości fal dźwiękowych, które emitują dane głośniki. Warto zaznaczyć, że słyszalność w ludzkim uchu mieści się w przedziale 20 Hz – 20 kHz. Im niższa wartość, tym jakość dźwięku jest uznawana za lepszą.
Kolejna z kwestii to moc znamionowa RMS (ang.Root Mean Square). Parametr ten określa maksymalną głośność, z którą dany głośnik może pracować przez długi czas bez obaw o uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach. Wskaźnik ten jest mierzony w watach (W) i podawany jest na tabliczce znamionowej produktu. Im ta moc jest wyższa, tym głośniejszy będzie czysty dźwięk emitowany przez głośniki.
Następna kwestia to rodzaj połączenia. Zazwyczaj spotyka się połączenie za pomocą wtyczki jack 3,5 mm, jednak na rynku są dostępne także głośniki USB. Wybrane modele mogą czerpać energię bezpośrednio z komputera, dlatego nie potrzebują żadnego dodatkowego zasilania. Innym rozwiązaniem są głośniki bluetooth – wówczas łączymy się bezprzewodowo. Nie trzeba ich podłączać kablem do urządzenia, by móc z nich korzystać.
Nie sposób nie wspomnieć także o dostępności wyjść słuchawkowych. Dobre głośniki powinny mieć ich co najmniej kilka – dzięki temu można korzystać z głośników zarówno w formie tradycyjnej jak i z wykorzystaniem słuchawek.
Kupując głośniki warto też sprawdzić, czy posiadają one funkcję sterowania pilotem – jest to niezwykle wygodna funkcja, ponieważ do modyfikacji poziomu głośności wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na pilocie.