Piękna łazienka to perfekcyjnie zaplanowana łazienka, w której zadbano o wszelkie szczegóły, w tym oczywiście właściwie dobrane wyposażenie, w którego skład wchodzą również produkty oświetleniowe. Stanowią one równocześnie element praktyczny, jak i stylową dekorację. Obecnie wybór rozwiązań dostępnych na rynku jest olbrzymi. Które z nich najlepiej wpisują się w bieżące trendy? Czym się odznaczają najlepsze lampy łazienkowe? O tym napiszemy poniżej.
Lampy łazienkowe – wyjątkowa przestrzeń, która potrzebuje światła
W łazienkach każdego dnia spędzamy sporo czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności związanych z pielęgnacją, higieną i relaksem. W każdym z przypadków niezbędne jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni, dopasowane do konkretnych potrzeb.
Podczas wykonywania podstawowych zadań zazwyczaj wystarcza mocno rozproszone oświetlenie główne. Do bardziej precyzyjnych obowiązków przed lustrem niezbędne bywają lampy zadaniowe, dające tyle światła, by bez trudu dało się dopracować szczegóły nawet najbardziej precyzyjnego makijażu lub fryzury. W końcu niektóre lampy służą głównie celom ozdobnym. Budują klimat i sprawiają, że spędzanie czasu w łazience staje się jeszcze przyjemniejsze.
Oświetlenie w łazience – bezpieczeństwo ponad wszystko
Łazienka stanowi wyjątkową przestrzeń spośród wszystkich domowych wnętrz. To bowiem jedno z nielicznych miejsc, w których trzeba liczyć się z ryzykiem rozchlapania wody oraz podwyższoną wilgotnością powietrza.
Z tych też względów należy szczególnie zadbać o dobór wszelkich urządzeń elektrycznych, w tym oczywiście oświetlenia. Do łazienki powinny trafiać wyłącznie produkty o najwyższej wodoszczelności. Informuje nas o tym współczynnik IP, oznaczający jak dobrze dana konstrukcja jest chroniona przed wniknięciem do wnętrza wody. Stanowi to zabezpieczenie przed groźnym zwarciem w instalacji, które może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia lamp, ale też do porażenia prądem użytkowników.
Zawsze należy wybierać oprawy oświetleniowe do łazienki o współczynniku nie niższym niż IP44, dodatkowo dbając o to, by wszystkie lampy znalazły się we właściwym miejscu. Szeroki wybór praktycznych i bezpiecznych rozwiązań oświetleniowych można znaleźć na stronie: Lampy.it.
Efektowny design opraw oświetleniowych
Lampy łazienkowe powinny być jednak nie tylko w pełni bezpieczne dla dużych i małych użytkowników. Muszą też stanowić element spójny wizualnie z pozostałym wyposażeniem.
Jeśli zatem wnętrze zostało zaaranżowane w stylu klasycznym, można postawić na ozdobne produkty metalowe ze szklanymi kloszami. We wnętrzach skandynawskich niektórzy wprowadzają proste i geometryczne oprawy. Niektóre z nich posiadają elementy z trwałego drewna, w tym z gatunków egzotycznych o niespotykanych kolorach i fakturze. Aranżacje minimalistyczne i hi-tech natomiast chętnie wykorzystują elementy z taśmami LED lub zintegrowanymi źródłami światła o oryginalnych kształtach. Każdy zatem jest w stanie znaleźć lampę dopasowaną do swojego wnętrza i potrzeb.
Jakie lampy łazienkowe umieścić w łazience?
Zapotrzebowanie na konkretne typy opraw w łazience zależy od indywidualnych preferencji oraz specyfiki danej przestrzeni.
W ciasnych wnętrzach chętniej umieszcza się proste i niewielkie konstrukcje, nie zajmujące zbyt wiele cennego miejsca. Najczęściej bywają to plafony, oczka wpustowe i reflektory (również w wersji na szynoprzewodach). W bardziej przestronnych łazienkach można pozwolić sobie na efektowniejsze oprawy, w tym duże kinkiety, lampy wiszące a nawet żyrandole.
Lampy dopasowuje się do konkretnego miejsca i funkcji. Jako oświetlenie główne używa się lamp sufitowych, niekiedy wspieranych przez kinkiety i taśmy LED. Do doświetlenia strefy lustra wykorzystuje się natomiast kinkiety i reflektory lub lampy LED zintegrowane z taflą szkła.
Lampy w łazienkach – wygoda, funkcjonalność i styl
Piękne oświetlenie łazienki to nie tylko kwestia przyjemności przebywania w takim miejscu, ale też funkcjonalność i bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników. Warto zatem zadbać o to, by każda oprawa była prawidłowo dobrana, zgodnie z kluczowymi parametrami. Wówczas przestrzeń staje się jeszcze przytulniejsza i przyjaźniejsza dla domowników i ich gości.