Gzymsy elewacyjne – wykończ swój dom w elegancki sposób

Choć nie stanowią obligatoryjnych elementów budynku, z pewnością przyciągnęły kiedyś Twoją uwagę. Eleganckie, ale przez nieuważne oko często pomijane. Już od starożytności ozdabiają wyjątkowe budowle. Dziś najczęściej wykonuje się je ze styropianu. O czym mowa? O popularnych do dziś gzymsach elewacyjnych, które świetnie sprawdzają się dla każdego typu budynku.

Funkcjonalność i nie tylko

Jakie jest jednak praktyczne zastosowanie gzymsów elewacyjnych? Poprzez delikatne wysunięcie poza fasadę budynku będą one w efektywny sposób chronić elewację m.in. przed spływającą wodą. Dodatkowo nie są trudne w montażu, dlatego nawet nie będąc specjalistą, z łatwością sobie poradzisz. Jest to przydatne także w przypadku, gdy decydujemy się na zamontowanie gzymsów w znacznie późniejszym okresie niż sama budowa naszego domu, np. podczas renowacji.

Jednak jako swoją główną funkcję gzymsy obierają rolę upiększającą. W projekcie Twojego domu mogą więc stać się ciekawym elementem dekoracyjnym, na który z pewnością warto postawić. Dopełnią one fasadę w subtelny sposób. Taka aranżacja sprawdzi się nie tylko w przypadku klasycznych typach budynków, ale będzie równie eleganckim wykończeniem nowoczesnych budowli. Dodatkowo to tania alternatywa dla efektywnego wyróżnienia swojego domu.

Piękno tkwi w szczegółach

Gdy pomyślimy o standardowym gzymsie, od razu na myśl przychodzą raczej proste, nieskomplikowane linie, biały czy beżowy kolor i niewielkie rozmiary. Jeśli jest się zwolennikiem stylu minimalistycznego, to właśnie taki typowy gzyms będzie najbardziej odpowiadał naszemu poczuciu estetyki. Natomiast zwolenników nietuzinkowych rozwiązań ucieszy fakt, że gzymsy elewacyjne występują w wielu innych formach. Szczególnie sprawdzą się w przypadku nieoczywistych wymiarów czy kształtów okien, podkreślając ich niezwykłość. Gzyms w postaci urozmaicającego detalu to świetna forma wykończenia zewnętrznych ścian budynku.

Poza schematem

Dzięki warstwie masy sztukatorskiej gzymsy w łatwy sposób można także pomalować wybranym przez siebie kolorem farby. I choć najczęściej spotykamy się ze stonowanymi barwami i monochromatycznymi wykończeniami, można zastanowić się nad wyborem mniej oczywistej farby, dzięki czemu gzymsy mogą stać się znakiem rozpoznawalnym naszego domu, co z pewnością wyróżni nas na tle innych. Innym ciekawym rozwiązaniem może być umiejscowienie gzymsów elewacyjnych w wielu różnych częściach elewacji Twojego domu. Takie listwy można zamontować nad lub/i pod oknem, a także na całej szerokości fasady budynku czy wyłącznie w jego poszczególnych fragmentach. Możliwości jest nieskończenie wiele, a projekt ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Warto sprawdzić szeroką ofertę produktów na stronie https://decorsystem.pl/gzymsy-styropianowe-gzyms,c206.html, gdzie poznasz więcej szczegółów na temat gzymsów. Inspiracje można także zaczerpnąć m.in. z budowli pochodzących z czasów baroku,  ponieważ to na ten okres przypada ich największa dekoratywność.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Skuteczne metody na trwałe pozbycie się insektów z domu i ogrodu

Wyszukując skutecznych odpowiedzi na pytanie: "Jak pozbyć się insektów raz na zawsze?", wielu z nas napotyka na informacje...

Robienie świec – jak zrobić świeczkę zapachową?

Świeczki to świetny dodatek do wolnych wieczorów. Pomagają się zrelaksować, a wariant zapachowy umożliwia rozpowszechnić ulubiony zapach po...

Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat

Drobne owady o długim i cienkim ciele potrafią skutecznie popsuć humor każdego, kto uprawia warzywa lub kwiaty zarówno...

Ten preparat na skrzypiące panele podłogowe jest naprawdę skuteczny! Sprawdź jak się nazywa

Istnieje spore grono zwolenników paneli podłogowych. Jeżeli posiadasz je w swoim domu lub mieszkaniu, z pewnością zdążyłeś poznać...