Gzymsy elewacyjne – wykończ swój dom w elegancki sposób

Choć nie stanowią obligatoryjnych elementów budynku, z pewnością przyciągnęły kiedyś Twoją uwagę. Eleganckie, ale przez nieuważne oko często pomijane. Już od starożytności ozdabiają wyjątkowe budowle. Dziś najczęściej wykonuje się je ze styropianu. O czym mowa? O popularnych do dziś gzymsach elewacyjnych, które świetnie sprawdzają się dla każdego typu budynku.

Funkcjonalność i nie tylko

Jakie jest jednak praktyczne zastosowanie gzymsów elewacyjnych? Poprzez delikatne wysunięcie poza fasadę budynku będą one w efektywny sposób chronić elewację m.in. przed spływającą wodą. Dodatkowo nie są trudne w montażu, dlatego nawet nie będąc specjalistą, z łatwością sobie poradzisz. Jest to przydatne także w przypadku, gdy decydujemy się na zamontowanie gzymsów w znacznie późniejszym okresie niż sama budowa naszego domu, np. podczas renowacji.

Jednak jako swoją główną funkcję gzymsy obierają rolę upiększającą. W projekcie Twojego domu mogą więc stać się ciekawym elementem dekoracyjnym, na który z pewnością warto postawić. Dopełnią one fasadę w subtelny sposób. Taka aranżacja sprawdzi się nie tylko w przypadku klasycznych typach budynków, ale będzie równie eleganckim wykończeniem nowoczesnych budowli. Dodatkowo to tania alternatywa dla efektywnego wyróżnienia swojego domu.

Piękno tkwi w szczegółach

Gdy pomyślimy o standardowym gzymsie, od razu na myśl przychodzą raczej proste, nieskomplikowane linie, biały czy beżowy kolor i niewielkie rozmiary. Jeśli jest się zwolennikiem stylu minimalistycznego, to właśnie taki typowy gzyms będzie najbardziej odpowiadał naszemu poczuciu estetyki. Natomiast zwolenników nietuzinkowych rozwiązań ucieszy fakt, że gzymsy elewacyjne występują w wielu innych formach. Szczególnie sprawdzą się w przypadku nieoczywistych wymiarów czy kształtów okien, podkreślając ich niezwykłość. Gzyms w postaci urozmaicającego detalu to świetna forma wykończenia zewnętrznych ścian budynku.

Poza schematem

Dzięki warstwie masy sztukatorskiej gzymsy w łatwy sposób można także pomalować wybranym przez siebie kolorem farby. I choć najczęściej spotykamy się ze stonowanymi barwami i monochromatycznymi wykończeniami, można zastanowić się nad wyborem mniej oczywistej farby, dzięki czemu gzymsy mogą stać się znakiem rozpoznawalnym naszego domu, co z pewnością wyróżni nas na tle innych. Innym ciekawym rozwiązaniem może być umiejscowienie gzymsów elewacyjnych w wielu różnych częściach elewacji Twojego domu. Takie listwy można zamontować nad lub/i pod oknem, a także na całej szerokości fasady budynku czy wyłącznie w jego poszczególnych fragmentach. Możliwości jest nieskończenie wiele, a projekt ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Warto sprawdzić szeroką ofertę produktów na stronie https://decorsystem.pl/gzymsy-styropianowe-gzyms,c206.html, gdzie poznasz więcej szczegółów na temat gzymsów. Inspiracje można także zaczerpnąć m.in. z budowli pochodzących z czasów baroku,  ponieważ to na ten okres przypada ich największa dekoratywność.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Ewidencja źródeł ciepła – co to jest?

Ewidencja źródeł ciepła to obowiązek ciążący na właścicielach i zarządcach wszystkich budynków. Jeśli osoby odpowiedzialne za zgłoszenie tej...

Niezbędnik ogrodnika – jakie narzędzia musisz mieć w swoim ogrodzie

Jeśli posiadamy własny ogród, to z pewnością chcemy, aby ten pięknie się prezentował. Czasem może nam się wydawać,...

Lampy LED wewnętrzne – jakie są ich rodzaje?

Dzięki oświetleniu LED można starannie zaplanować, jak zostanie oświetlone każde pomieszczenie w naszym domu, gdzie zostanie skierowany strumień,...

Hala stalowa – jak zbudować?

Obecnie hala może pełnić szereg różnych funkcji. Okazuje się niezbędna w fabryce, ale też w branży rolniczej czy...