Grzyb na ścianie – Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Na wilgotnych ścianach mogą pojawić się nie tylko plamy i przebarwienia. Następstwem nadmiernej wilgoci może być także pojawienie się grzyba. Należy się go pozbyć, gdyż nie stanowi one jedynie problemu natury estetycznej. Jest to problem, który może skutkować także kłopotami zdrowotnymi. Jak pozbyć się grzyba ze ściany w skuteczny sposób?

Grzyb na ścianie

Proces tworzenia się grzyba na ścianie trwa bardzo długo, ale mimo to pierwsze sygnały, że grzyb rozwija się na ścianach trudno jest zauważyć. Być może dzieje się tak dlatego, że bardzo często grzyb w pokoju czy innym pomieszczeniu rozwija się za meblami. Najczęściej jest on zauważalny dopiero wtedy, gdy na ścianie czy suficie pojawiają się brzydkie plamy. Pojawienie się tych brzydkich, a jednocześnie groźnych dla zdrowia wykwitów jest efektem problemów z nadmierną wilgotnością.

Przyczyną powstawania wilgoci najczęściej jest wadliwie działająca wentylacja. Ale wilgoć może pojawić się też na skutek błędów konstrukcyjnych popełnionych na etapie budowy domu. Zdarza się, że błędy te popełniane są jeszcze wcześniej, podczas projektowania budynku. Wilgoć lubi gromadzi się w miejscach, gdzie zamontowana została stolarka okienna czy drzwiowa, na powierzchni fundamentów czy w miejscu styku dwóch ścian. Zalanie pomieszczeń na skutek nieszczelności dachu także może skutkować rozwojem grzyba. Ustalenie przyczyn jego pojawienia się jego bardzo ważne, gdyż znając przyczynę łatwiej jest wybrać najbardziej skuteczny sposób na jego pozbycie się. Dopiero wówczas można znaleźć odpowiedź na pytanie jak pozbyć się grzyba ze ściany.

Zobacz też: Gniazdo much w domu – Sposób na muchy w domu 

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Usuwanie grzyba ze ścian zależy zarówno od jego rodzaju, jak i od tego, jak głęboko wniknął on w ściany. Jeśli zaatakował on tylko powierzchnię ściany, można się go pozbyć, szorując ścianę ciepłą wodą i ostrą szczotką. Po wyczyszczeniu ściany niezbędne jest zastosowanie środka grzybobójczego. Warto dodać, że na powierzchni ścian rozwijają się głównie grzyby pleśniowe.

Biały grzyb na ścianie jest groźny nie tylko dla ścian czy sufitów, ale także dla zdrowia. Może być przyczyną alergii i stać się przyczyną rozwoju wielu chorób. Przebywanie w pomieszczeniach, w których wystąpiły grzyby jest szczególnie groźne dla dzieci i seniorów. Objawem rozwoju grzybów pleśniowych nie zawsze są białe plamy. Najczęściej są to kolorowe wykwity, które mogą pojawić się nie tylko na ścianach, ale także na suficie. Równie często, jak biały grzyb występuje czarny grzyb na ścianie. Jest on tak samo groźny dla zdrowia, jak grzyb biały.  Jak zlikwidować grzyba na ścianie? Białego grzyba trudno jest oderwać od ściany, ale można to zrobić używając drucianej szczotki. Jeśli grzyb zagnieździł się głębiej, konieczne może okazać się nawet skucie tynków. 

Sprawdź: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Preparat na grzyby na ścianie 

Samo oczyszczenie podłoża wodą czy drucianą szczotką to zbyt mało, aby skutecznie usunąć grzyba ze ścian i sufitów. Oczyszczona powierzchnia musi zostać zabezpieczona odpowiednim preparatem grzybobójczym. Obecnie na rynku do wyboru są bardzo różne środki na grzyba na ścianie. Środki te sprzedawane są na ogół w opakowaniach o pojemności 0,5 l oraz większej. Są od razu gotowe do użycia, nie wymagają rozcieńczania czy dodawania jakichś składników.

Preparat do odgrzybiania ścian nanosi się wygodnie, dzięki temu, że jest zamknięty w butelce ze spryskiwaczem. Wyjątkiem są środki grzybobójcze o większej pojemności. Niektóre z tych preparatów zawierają w swoim składzie chlor, inne oparte są na bazie tlenu. Przy usuwaniu grzyba środkami grzybobójczym należy zachować środki ostrożności i zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. W przypadku stosowania preparatu, który w swoim składzie ma chlor konieczne jest nałożenie maseczki ochronnej. Do tego po zakończeniu nanoszenia preparatu niezbędne jest intensywne wietrzenia pomieszczenia. 

W pomieszczeniach, w których został zastosowany preparat grzybobójczy nie można przebywać co najmniej przez kilkanaście godzin. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Jeśli na ścianie/suficie ogniska grzyba były bardzo pokaźne, konieczne może być dwukrotne naniesienie środka grzybobójczego. Po pozbyciu się grzyba ze ścian, należy je oczywiście pomalować. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego rozwinięcia się grzyba, do malowania warto wybrać farbę, która ma w swoim składzie substancje o działaniu grzybobójczym. 

Sprawdź: Jak zrobić oprysk z wrotyczu i na co go stosować?

Jak usunąć grzyba ze ściany – domowe sposoby 

Nie wszyscy chcą stosować w domach i mieszkaniach środki grzybobójcze, które są odznaczają się bardzo agresywnym działaniem. Nie zawsze grzyb na suficie da się też zeskrobać. Jeśli nie chcesz sięgać po preparaty chemiczne, możesz wypróbować domowe sposoby na pozbycie się grzyba ze ściany i sufitu. W każdym gospodarstwie domowym używany jest ocet. Ocet spirytusowy ma właściwości odkażające, można wykorzystać go do usunięcia grzyba. W tym celu należy ocet zmieszać z wodą.

Właściwości odkażające mają także niektóre olejki eteryczne. Zalicza się do nich olejek goździkowy, lawendowy i herbaciany. Jeśli nie lubimy dość przykrego zapachu octu, jako środka na grzyba domowego  możemy użyć jednego z tych olejków. Wybrany olejek należy rozcieńczyć z wodą. Zarówno ocet , jak i olejek rozcieńcza się z wodą w proporcji 1:4. Gotowym roztworem octu lub olejku ścianę można zmyć albo porządnie spryskać. 

Zobacz też: Sianie trawy – jak i kiedy siać trawę?

Czytelnicy pytają, o to jak pozbyć się grzyba ze ściany:

Jak pozbyć się wilgoci ze ścian?

Koniecznie należy zadbać o sprawną wentylację. Wymieniając stare okna na nowe nie należy zapominać, że wiele z nich wyposażonych jest w funkcję mikrowentylacji. Warto też rozważyć montaż nawiewników okiennych. Pomaga także otwieranie okien. Do zawilgocenie ścian może też dojść na skutek nieszczelności dachu czy pęknięcia rury. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest oczywiście naprawa uszkodzenia. 

Czym usunąć grzyba ze ściany?

Wszystko zależy od tego czy znajduje się on tylko na powierzchni ściany, czy też wniknął w jej głąb. W pierwszym przypadku wystarczy grzyba usunąć drucianą szczotką. Ewentualnie można go zmyć ciepłą wodą. Gdy już wniknął w głąb ściany, konieczne może okazać się skucie tynku (tynk należy skuć aż do cegieł) oraz zastosowanie środka grzybobójczego.

Sprawdź także:

Nie tylko brązowe. Jaki kolor żaluzji wybrać? Podpowiadamy

Wybór kolorystyki we wnętrzach jest jedną z najważniejszych decyzji podczas urządzania domu – będzie miała wpływ nie tylko...

Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!

Woda z suszarki, często traktowana jako odpad, może okazać się bardzo przydatna w wielu codziennych czynnościach. Jej ponowne...

Malowanie kaloryferów. Jak pomalować kaloryfer krok po kroku?

Malowanie to sposób na szybkie i tanie odświeżenie bądź nadanie nowego wyglądu wielu przedmiotom. Pomalować można między innymi...

Czy ogrzewanie gazowe cieszy się sporą popularnością?

Każda osoba mająca własne mieszkanie, czy też własny dom, musi stanąć przed wyborem sposobujego ogrzewania. Wybór oczywiście nie...