Malowanie ścian to najszybszy sposób na ich odświeżenie. Niebagatelne znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniej farby, ale także odpowiednich narzędzi. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie ścian. Jak malować ściany, aby efekt był zadowalający?
Malowanie ścian
Wbrew pozorom malowanie ścian nie jest zadaniem bardzo trudnym, ale trzeba się do tego dobrze przygotować. Jak dobrze pomalować ściany? W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią farbę. Malowanie ścian i sufitów najczęściej odbywa się dzisiaj przy wykorzystaniu farb emulsyjnych. Są to farby, które rozprowadzają się bardzo łatwo i są wyjątkowo trwałe. Ich zaletą jest również to, że ładnie kryją i szybko schną. Plusem emulsji przeznaczonych do malowania ścian wewnętrznych jest także to, że nie wydzielają one szkodliwych związków. Do ich rozcieńczania używa się wody. Malowanie mieszkania farbą emulsyjną jest korzystne także z jeszcze jednego powodu: zawarte w tych farbach spoiwa sprawiają, że na ścianach powstaje powłoka malarska, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowy plus: w zależności od rodzaju użytego do produkcji farby emulsyjnej spoiwa, pomalowaną nią farbę można czyścić na sucho lub na mokro – informację o tym znajdziemy na opakowaniu z farbą.
Malowanie pokoju czy innego pomieszczenia zawsze należy zacząć od pomalowania sufitu. Gdy sufit jest suchy, można przystąpić do malowania ścian. Czy istotna jest kolejność malowania ścian? Na końcowy efekt kolejność malowania ścian nie wpływa w znaczący sposób. Należy jedynie pamiętać, że ściany, które usytuowane są prostopadle do okna maluje się w kierunku od okna w głąb pomieszczenia.
Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?
Co potrzeba do malowania pokoju?
Malowanie pokoi wymaga nie tylko wybrania odpowiedniej farby, ale też właściwych narzędzi. Do malowanie ścian można użyć:
- pędzla,
- wałka,
- kompresora.
Pędzel sprawdzi się szczególnie dobrze podczas malowania chropowatych ścian. Pędzel doskonale poradzi sobie z rozprowadzeniem farby na chropowatym podłożu. Wadą malowania pędzlem jest niska wydajność. Bardzo dobrze pędzel sprawdza się nie tyle do nakładania nowoczesnych farb emulsyjnych, ile do nakładania gruntu. Można go stosować także do malowania niewielkich powierzchni. Z kolei wałkiem farbę nanosi się w bardzo łatwy sposób. Z uwagi na to, że rozprowadzają one farbę znacznie cieniej niż pędzlem, na ogół ścianę trzeba malować kilkakrotnie. Wałek to narzędzie idealne do malowanie dużych powierzchni. Najbardziej wydajnym sposobem malowania jest metoda natryskowa.
Poznaj: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?
Jaki pistolet do malowania ścian?
Malowanie natryskowe ścian ma wiele zalet. Jest nie tylko bardziej wydajne niż malowanie pędzlem czy nawet wałkiem. Pistoletem przeznaczonym do malowanie ścian można nałożyć farbę wyjątkowo równo. W efekcie odmalowanie mieszkania przy pomocy pistoletu zapewni wysokie walory estetyczne. W sprzedaży dostępne są obecnie pistolety do malowanie różniące się między sobą między innymi mocą. Warto więc wiedzieć, że pistolet, który ma dużą moc będzie bardziej uniwersalny. Sprawdzi się zarówno do malowanie ścian rozcieńczoną farbą akrylową, ale też nierozcieńczoną farbą lateksowa. Na zakupach należy zwrócić uwagę nie tylko na moc, ale też wielkość otworów i rodzaj dyszy.
Stosowanie pistoletu z dużymi otworami zwiększa ryzyko powstania zacieków na ścianie – zwłaszcza, gdy nie mamy wprawy w jego stosowaniu. Z kolei niewielkie otwory (takie ma większość dostępnych na rynku pistoletów do malowania ścian) sprawią, że pistolet nie sprawdzi się do malowania farbami strukturalnymi. Otwory w dyszy mogą być ustawione w różny sposób. Mogą wyprowadzać farbę strumieniem okrągłym albo płaskim. W pierwszym przypadku warstwa farby jest grubsza, co gwarantuje lepsze krycie.
Zobacz też: Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić małą kuchnię w bloku?
Jaki kompresor do malowania ścian?
Malowanie kompresorem jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Natryskiwanie farby może odbywać się metodą pneumatyczną lub bezpowietrzną. Metoda pierwsza stosowana jest najczęściej. Wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu czyli kompresora.
Na rynku dostępne są obecnie kompresory, które różnią się między innymi pojemnością zbiornika na farbę. Bez problemów można kupić zarówno kompresor o niewielkiej, jak i znacznej pojemności. Pojemność zbiornika dobieramy więc do zakresu prac, które zamierzamy nim wykonywać. Do malowanie ścian w mieszkaniu wystarczający jest kompresor o mocy 1,5KM ze zbiornikiem o pojemności 50l. Co ważne, malowanie natryskowe to technika, która może być stosowana nie tylko do malowanie ścian. W ten sposób można malować także elewację domu czy ogrodzenie.
Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?
Jaki wałek do malowania ścian?
Malowanie na ścianie wałkiem jest obecnie powszechnie stosowaną techniką. W sprzedaży dostępne są więc różne rodzaje wałków. Różnią się one nie tylko wielkością, ale także materiałem, z którego zostały wykonane. Należy więc pamiętać, że wałek należy dobrać do rodzaju farby, która będzie wykorzystywana do malowania. Do farb wodorozcieńczalnych przeznaczone są wałki wykonane z poliestru lub nylonu. Do farb rozpuszczalnikowych należy wybrać wałek wykonany z wełny owczej lub moheru. Przed użyciem zaleca się wałek umyć, aby pozbyć się z niego włosia, które jest słabo przyczepione.
Zobacz również: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?
Jak malować ściany wałkiem bez smug?
Wałek jest obecnie bardzo popularnym narzędziem do malowania ścian, ale efekt końcowy nie zawsze jest zadowalający. Dobranie odpowiedniego rodzaju wałka to pierwszy krok do sukcesu. Drugi to odpowiednia technika nakładania farby. Malując wałkiem należy starać się za każdym razem nabierać taką samą ilość farby. Na powierzchni ścian smugi powstają wtedy, gdy malując wykonuje się chaotyczne ruchy. Dlatego też malując wałkiem, wykonujemy długie ruchy z góry na dół.
Zobacz też: Sprzątanie domu – Ile kosztuje?
Jak przygotować wapno do malowania ścian?
Wapno ma doskonałe właściwości kryjące i wciąż jest materiałem chętnie wybieranym do malowania ścian. Wapno malarskie ma właściwości dezynfekujące, dlatego stosowane jest obecnie najczęściej do bielenia pomieszczeń gospodarskich. Przed malowaniem wapno należy rozcieńczyć odpowiednią ilością wody. Najczęściej proporcja wynosi 1:3 – zawsze jednak należy upewnić się, czytając informacje na opakowaniu. Jednokrotne malowanie wapnem na ogół jest niewystarczające. Najczęściej ściany maluje się dwa, czasem nawet trzy razy.
Poznaj: Przykładowe ceny kuchni na wymiar
Jak malować pasy na ścianie?
Pionowe czy poziome pasy na ścianie to sposób na optyczne poprawienie proporcji pomieszczenia. Do malowania pasów potrzebne są dwa rodzaje farby: tak zwana podkładowa oraz druga w wybranym kolorze do malowania pasów. Należy przygotować również ołówek, poziomnicę, taśmę malarską oraz wałek. W pierwszej kolejności nakłada się farbę podkładową, gdy jest sucha wyznacza się szerokość pasów zaznaczając je lekko ołówkiem, a następnie taśmą malarską. Na wybrany kolor maluje się przestrzeń znajdującą się między taśmą.
Zobacz też: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu
Czytelnicy pytają:
Konieczne jest oddzielenie ścian i sufitu taśmą malarską. Należy wyznaczyć nią krawędzie i zakryć brzeg koloru, który już został naniesiony. Taśmę należy zdjąć od razu po zakończeniu malowania.
Nie jest to trudne, trzeba tylko znać wysokość i szerokość ściany. Uzyskane wartości należy zsumować i pomnożyć przez siebie, a następnie odjąć około 10% na okna i drzwi.
Wydajność farby podana jest na opakowaniu. Wystarczy metraż podzielić przez wydajność.
Ścianę z oknem maluje się od okna.
Koszt malowania białą farbą to 7-10 zł za metr. Malowanie kolorową farbą jest droższe.
Gruntowania wymagają chłonne powierzchnie. Zagruntowane muszą zostać także naprawiane miejsca.