Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Malowanie to popularny, szybki i stosunkowo tani sposób na odnowienie nie tylko ścian, ale także mebli. Producenci farb oferują nam dzisiaj bardzo szeroki i różnorodny wybór farb przeznaczonych do malowania mebli. Jakie są najlepsze farby do malowania mebli? Którą wybrać, aby osiągnąć naprawdę spektakularny efekt? Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Jaka farba do mebli?

Do malowania mebli można wykorzystać obecnie bardzo różne rodzaje farb. Należy jednak pamiętać, że farba do mebli musi pasować do materiału, z którego odnawiany mebel został wykonany. Na rynku dostępne są bowiem meble z litego drewna, płyty czy ze sklejki. Każdy z tych materiałów wymaga użycia innej farby. Producenci farb proponują nam dzisiaj następujące rodzaje farb, które przeznaczone są do malowania mebli:

  • akrylowe;
  • olejne;
  • ftalowe;
  • mleczne;
  • kredowe. 

Każdy z tych rodzajów farb ma inne właściwości i przeznaczony jest do malowania mebli wykonanych z innych materiałów.

Zobacz też: Farba do kamienia: naturalnego, dekoracyjnego i elewacyjnego

Farba akrylowa do mebli 

To farba do mebli, która cieszy się bardzo dużą popularnością i jest wybierana naprawdę bardzo często. Jest to farba wodorozcieńczalna, a to oznacza, że podczas malowania nie pojawia się  przykry zapach. Autem farby akrylowej jest także bardzo szybki czas schnięcia. Po mniej więcej pięciu godzinach można nakładać kolejną warstwę farby. Farba akrylowa występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Decydując się na przemalowanie mebli farbą akrylową musimy pamiętać, że jest to farba kryjąca. Nie uda się nią podkreślić naturalnych słojów drewna. Farba ta sprawdza  się szczególnie do malowania mebli, które nie są intensywnie eksploatowane. Sprawdzi się jako farba do malowania stołu w salonie, biurka, kredensu czy szafy. Farba akrylowa to także doskonała farba do sklejki. Jeśli szukamy farby w atrakcyjnych, ciekawych kolorach – także powinniśmy postawić na farby akrylowe. 

Sprawdź: Jak nadać połysk matowym płytkom?

Farba lateksowa do mebli 

Farba lateksowa jest bardzo wygodna w aplikacji. Podobnie jak farba akrylowa jest farbą kryjącą. Nakłada się ją pędzlem lub wałkiem. Autem farb lateksowych jest też to, że ewentualne zabrudzenia dają się z nich usunąć bardzo łatwo.

Farba ftalowa do mebli 

Jako farba do renowacji mebli sprawdzi się  także farba ftalowa. Farba ta rozprowadza się bardzo łatwo, jest odporna na wilgoć. Doskonale znosi także niską temperaturę. Wadą farby ftalowej jest nieprzyjemny i długo utrzymujący się zapach. Opary, które emitują zawarte w farbie ftalowej składniki wywołują bóle i zawroty głowy. Farby tej nie powinno się stosować do przemalowywania mebli dziecięcych. Na ogół stosuje się ją do malowanie mebli ogrodowych.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Farba alkidowa do mebli 

Farba alkidowa to inna nazwa farby ftalowej. Farby te długo wysychają. Są odporne na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne. Z tego powody farba alkidowa/farba ftalowa to najlepsza farba do mebli kuchennych. Stosując farbę alkidową/ftalową do malowania mebli kuchennych należy pamiętać, że przed rozpoczęciem ich użytkowania należy odczekać aż nieprzyjemny zapach wywietrzeje.

Jaka farba do mebli z okleiny?

Do mebli z okleiny najlepiej jest zastosować farbę ftalową/alkidową. Jeśli zdecydujemy się na tę farbę, możemy być pewni, że renowacja mebli przebiegnie w sposób prosty i szybki. Z uwagi na przykry zapach farby ftalowej, meble z okleiny, które znajdą się w pokoju dziecięcym lepiej jest przemalować wodorozcieńczalną farbą akrylową.

Sprawdź: Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Jaka farba do mebli drewnianych?

Jeśli użyjemy odpowiedniej farby, to malowanie mebli drewnianych bez żadnego doświadczenia zakończy się sukcesem. Odpowiednie farby do malowania mebli drewnianych to zarówno farby akrylowe, jak i ftalowe. Farby akrylowej można użyć do przemalowania mebli w salonie, przedpokoju, korytarzu, pokoju dziecięcym. Farna ftalowa z powodzeniem może zostać wykorzystana do odnowienia mebli, które są intensywnie użytkowane. Świetnie sprawdzi się na  przykład wtedy, gdy chcemy zmienić wygląd swojego starego biurka.

Poznaj: Sygnatury porcelany: polskiej, niemieckiej i chińskiej

Farba do mebli lakierowanych

Malowanie mebli lakierowanych tylko z pozoru jest zadaniem trudnym. Meble wykonane z lakierowanego drewna możemy odnowić wykorzystując farbę akrylową lub ftalową. Farba akrylowa odznacza się bardzo dobrą przyczepnością do malowanej powierzchni, jest trwała i zapewnia stu procentowe krycie. Co ważne, jest odporna na promieniowanie UV, a to oznacza, że akrylowa biała farba do mebli lakierowanych z biegiem lat nie zacznie żółknąć. Znacznie trwalsza jest farba alkidowa/ftalowa. Ona także jest farbą całkowicie kryjącą. Jej autem jest także bardzo duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Doskonale więc sprawdzi się do odnowienia mebli ogrodowych.

Zobacz też: Płyta indukcyjna – ceramiczna czy szklana?

Farba do malowania mebli laminowanych

Wykonane z płyty laminowanej meble najlepiej jest przemalować na nowy kolor farbą akrylową lub alkidową/ftalową. Tej drugiej farby można użyć szczególnie do malowania mebli kuchennych. Farba alkidowa tworzy bowiem powłokę odporną na kontakt z tłuszczem, szorowanie, detergenty i uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest brzydki zapach. 

Malowanie mebli – Jak pomalować meble?

Wiemy już, jakie rodzaje farb możemy wykorzystać, gdy chcemy przemalować meble. Dzisiaj na rynku do wyboru mamy nie tylko różne rodzaje farb, ale też niezwykle bogatą gamę kolorystyczną. Niektóre jednak kolory farb do mebli są uniwersalne i pasują do każdego pomieszczenia niezależnie od stylu, w jakim jest jego aranżacja. Malowanie drewna na biało sprawi, że meble będą pasować zarówno do wnętrz w klasycznym, prowansalskim czy nowoczesnym stylu. Czarna farba do mebli nadania pomieszczeniu klasycznego i stylowego wyglądu. Zielona farba do mebli sprawdzi się, gdy chcemy odnowić nie tylko meble w pokoju dziecięcym. Zielone meble coraz śmielej wkraczają także na salony.

Malowanie mebli nie jest trudne, ale musimy się do tego odpowiednio przygotować. Meble do malowanie musimy przede wszystkim bardzo dokładnie umyć ciepła wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń, a następnie odtłuścić. Do odtłuszczenia mebli można użyć rozpuszczalnika. Nanosimy go szmatką starannie i dokładnie przecierając całą powierzchnię, która ma zostać pomalowana na nowy kolor. Starajmy się zrobić to tak, aby nie ominąć żadnego miejsca. Umyte meble przed malowaniem muszą porządnie wyschnąć. Pamiętajmy, że na mokrych meblach farba nie będzie chciała się trzymać. Do malowania mebli używamy małego wałka lub pędzla. Aby było nam wygodniej przed rozpoczęciem pracy musimy oczywiście odkręcić drzwiczki. Jeśli chcemy pomalować całe wiszące szafki, zdejmujemy je ze ściany. Jeśli meble malujemy farbą akrylową pamiętajmy, że warto zastosować pod nią farbę gruntującą – wybieramy oczywiście taką przeznaczoną do drewna.

Zobacz również: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Czytelnicy pytają:

Czym pomalować meble?

Najbardziej popularnym produktem do malowania mebli są obecnie farby akrylowe oraz ftalowe nazywane zamiennie farbami alkidowymi. Farby akrylowe do mebli są bardziej popularne, gdyż są nieszkodliwe nawet dla najmłodszych użytkowników.

Jaka farba do mebli kuchennych?

Farba do mebli kuchennych powinna być odporna na działanie wysokiej temperatury, pary wodnej, detergentów oraz używanych w kuchni produktów spożywczych. Do malowania mebli kuchennych polecana jest więc przede wszystkim farba ftalowa/alkidowa. 

Czy farbą do ścian można pomalować meble?

Może okazać się to bardzo zaskakujące, ale farbę do ścian – oczywiście nie każdą – można wykorzystać również do malowania mebli. Zarówno do malowania ścian, jak i mebli sprawdzi się farba akrylowa. Jest ona nieszkodliwa dla domowników, może być wykorzystywana do malowania ścian i mebli w pokojach dla dzieci.

Ile kosztuje farba do mebli?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Cena uzależniona jest bowiem od wielu czynników. Zależy od producenta, pojemności opakowania, koloru i rodzaju. Za opakowanie zwykłej białej farby trzeba zapłacić około 40 zł. Kolorowe farby są droższe nawet o kilkanaście złotych.

Jaka farba do mebli ogrodowych?

Do malowania mebli ogrodowych najlepiej sprawdzi się farba ftalowa zwana także farbą alkidową. Tworzy ona powłokę, która jest odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie niskich i wysokich temperatur. Nie straszny jej jest także padający deszcz.

Sprawdź także:

Kredyt we frankach – czy jest możliwe zawieszenie spłaty?

Kiedy tylko w mediach pojawiła się informacja o wakacjach kredytowych, wielu frankowiczów miało pewność, że skorzysta z takiego...

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena 2022. Poznaj rodzaje domów prefabrykowanych

Dom z prefabrykatów może być świetną alternatywą do domów modułowych. Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena, jak i...

Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje?

Inteligentne domy z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie może to dziwić, ponieważ takie rozwiązanie...

Gdzie montuje się klimatyzator multisplit i split?

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim znów będziemy poszukiwać skutecznych rozwiązań w walce z uciążliwymi upałami w...