Jakie są rośliny trujące dla psa?

Domowym pupilom szkodzą nie tylko pokarmy, które dla ludzi są prawdziwym przysmakiem. Przyczyną bardzo groźnych zatruć u psów mogą być także rośliny doniczkowe, ogrodowe, a nawet niektóre kwiaty cięte. Jakie są rośliny trujące dla psa?

Rośliny trujące dla psa 

Wszystkie rośliny, które pies spotka na swojej drodze zawierają toksyny. Na szczęście nie wszystkie z tych toksyn przedostają się  do krwiobiegu i stanowią dla zwierzaka śmiertelne zagrożenie.  Rośliny trujące dla psa to bardzo długa lista obejmująca nie tylko rośliny ogrodowe i doniczkowe, ale także żyjące w stanie naturalnym.

Dla psa szkodliwa może okazać się każda część rośliny: kwiaty, liście, bulwy, kłącza, a nawet wypływający z liści czy łodyg sok. W tych częściach roślin znajdować się mogą glikozydy, saponiny czy alkaloidy. Mają one bardzo negatywny wpływ na narządy wewnętrzne naszych czworonożnych pupili. Objawy zatrucia roślinami zależą w dużym stopniu od dawki toksyny, która przedostała się do organizmu psa. Jeśli była ona niewielka, to objawem mogą być jedynie mdłości i/lub wzmożone ślinienie się. Jeśli jednak do krwiobiegu dostała się duża ilość toksyny, mogło dojść do ciężkiego zatrucia. Jego objawy to:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • palpitacje serca;
  • drżenie mięśni;
  • paraliż;
  • zatrzymanie oddechu.

Brzuch psa, który zjadł trującą dla niego roślinę może stać się obrzmiały, a język i dziąsła mogą stać się opuchnięte i jasne. 

Zobacz też: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Rośliny ogrodowe trujące dla psa

Każdy pies lubi spędzać czas w ogrodzie. Smakowitym, ale niebezpiecznym kąskiem może się dla niego okazać wiele roślin, które bardzo chętnie sadzone są w przydomowych ogrodach i parkach. Na liście gatunków roślin, które są trujące dla psa znajdują się rośliny, które bardzo chętnie sadzone są w ogrodach, i których nikt z nas nie podejrzewa o to, że mogą okazać się roślinami trującymi dla psa.

Na liście tej są też rośliny szczególnie niebezpieczne zarówno dla psów, kotów, jak i dla człowieka. Rośliny trujące dla psa, kota i człowieka to cis, konwalia majowa, tojad. Rośliny te mogą spowodować zatrzymanie akcji serca i śmierć psa czy kota. Co ważne, niebezpieczna może okazać się także woda w wazonie, do którego wstawiliśmy na przykład bukiet konwalii.

Zobacz również: Kwiat oleander – uprawa w domu, przycinanie, choroby i nawożenie

Czy fikus, bluszcz, zamiokulkas i aloes jest trujący dla psa?

Bluszcz to bardzo popularna roślina, która występuje w dwóch gatunkach: doniczkowej i ogrodowej. Roślina ta należy do tych, które mogą zaszkodzić psu. Bluszcz zawiera saponiny, kwas mrówkowy oraz garbniki. Substancje te mogą wywołać u psa reakcje alergiczne (w tym wysypkę) oraz biegunkę, a nawet problemy z oddychaniem.

Popularny figowiec sprężysty czyli fikus także należy do roślin groźnych dla psa. Mleczny sok, który wydziela się, gdy złamie się gałązka fikusa jest dla psów substancją łagodnie toksyczną. Do popularnych roślin doniczkowych należy również aloes. Roślina ta u psów może powodować wymioty, biegunkę, a nawet letarg. Jest groźna nie tylko dla psów, ale także dla kotów.

Kolejną doniczkową rośliną coraz częściej spotykaną w naszych domach jest zamiokulkas. Liście tej rośliny zawierają szczawian wapnia. W przypadku ze skórą może wywołać szczawian wapnia może wywołać reakcję alergiczną. Zjedzenie rośliny może powodować wymioty, biegunkę, a nawet drgawki. Z hodowania zamiokulkasa powinny zrezygnować nie tylko osoby posiadająca psa czy kota, ale także rodzice małych dzieci. Jeśli podejrzewamy, że pies zjadł bluszcz, musimy reagować jak najszybciej. Równie szybko musimy udać się do weterynarza, gdy przypuszczamy, że pies zjadł liść fikusa.

Wizyta u weterynarza jest konieczna także wtedy, gdy mamy prawo podejrzewać, że pies zjadł aloes.

Aloes jest trujący dla psa.

Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy

Czy tuja jest trująca dla psa?

Tuja to roślina, którą wyjątkowo często można spotkać nie tylko w przydomowych ogrodach. Roślina ta występuje w bardzo wielu gatunkach, każdy z nich zawiera truciznę tujon oraz szkodliwe dla psów olejki eteryczne. Skubanie liści czy nasion tej rośliny może okazać się niebezpieczne dla psa. Zawarty w nich cyjanowodór może nawet doprowadzić do zatrzymania oddechu i zwierzęcia. 

Zobacz też: Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Czy jemioła, hortensja i lawenda jest trująca dla psa?

Dla psa są groźne jagody jemioły. Osoby, które w okresie Bożego Narodzenia wykorzystują jemiołę do dekoracji domu, a w ich domu mieszka pies muszą pamiętać o tym, aby z gałązek jemioły usuną wszystkie jagody. Ich spożycie może wywołać niedociśnienie oraz silne bóle brzucha.

Do roślin ogrodowych trujących dla psa należy hortensja. Objawy zatrucia to: apatia, ból brzucha, wymioty, biegunka, nietrzymanie moczu, drgawki.

Lawenda zaliczana jest do roślin ogrodowych, które są bezpieczne dla psa. 

Lawenda jest bazpieczna dla psa.

Sprawdź: Jakie krzewy na żywopłot wybrać? [plus inne rośliny i drzewa]

Kwiaty trujące dla psa

Dla domowych czworonogów niebezpieczne są nie tylko rośliny ogrodowe czy dziko żyjące, ale także kwiaty, które chętnie wstawiamy do wazonów. Należy do nich wiele spośród roślin uprawianych w ogrodach. Zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie niebezpieczne dla psów są:

  • konwalie,
  • hortensje,
  • żonkile,
  • lilie
  • chryzantemy. 

Zobacz też: Sianie trawy – jak i kiedy siać trawę?

Czy hiacynt, winobluszcz i storczyk jest trujący dla psa?

  • Storczyki zaliczane są do roślin doniczkowych bezpiecznych dla psa.
  • Po zjedzeniu cebulki hiacynta u psa może pojawić się krwawa biegunka. Na pewno pies będzie wymiotował.
  • Winobluszcz nie należy do roślin szczególnie dla psów niebezpiecznych.
Cebulka hiacynta jest trująca dla psa.

Czy pelargonia, komarzyca, jarzębina i juka jest trująca dla psa?

Chętnie sadzone na balkonach i tarasach pelargonie dla psów są tylko lekko toksyczne.

Rośliną potencjalnie trującą dla psów jest juka. Szczególnie niebezpieczna może okazać się dla psów małych, starszych oraz w okresie rekonwalescencji. Na szczęście jednak pies musiałby zjeść naprawdę sporo liści juki, aby mu zaszkodziły.

Jarzębina dla psów jest nisko toksyczna. Po zjedzeniu przez psa owoców może dojść do podrażnienia jamy ustnej. Mogą także wystąpić wymioty, biegunka i ślinotok. Komarzyca jest chyba rośliną bezpieczną dla psów. W żadnych źródłach nie pojawia się jako roślina trująca. 

Sprawdź: Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Czy rododendron, bukszpan, bez i jaśmin jest trujący dla psa?

Bukszpan znajduje się na liście ogrodowych roślin, które są trujące dla psa. Roślina te chętnie wykorzystywana jest na żywopłoty i obwódki rabat, ale dla psa zjedzenie kilku listków bukszpanu może zakończyć się nawet śmiercią.

Wysokim stopniem toksyczności odznacza się także rododendron. Już spożycie zaledwie kilku liści tej rośliny powoduje podrażnienia jamy ustnej, wymioty i biegunkę. Po zjedzeniu większej ilości pojawiają się zaburzenia widzenia, następuje też spadek ciśnienia krwi.

Bez i jaśmin nie pojawiają się na liście roślin ogrodowych trujących dla psa.

Zobacz również: Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Czy pies może jeść lubczyk lub stokrotki?

Efektowne kwiatostany sprawiają, że stokrotka należy do chętnie uprawianych roślin w przydomowych ogrodach, balkonach i tarasach. Nie wiele osób wie, że jest to roślina lecznicza. Bez obaw o zdrowie psa może znaleźć się w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.Nie musimy się więc martwić, gdy nasz pies je stokrotki.

Ale już lubczyk dla psa jest toksyczny. 

Lubczyk jest toksyczny dla psa.

Czytelnicy pytają, o to jakie są rośliny trujące dla psa:

Czy bratki są trujące dla psa?

Zjedzenie przez psa bratków może zakończyć się podrażnieniem śluzówki układu pokarmowego. Na szczęście jednak nie są one dla psów trujące.

Czy mlecz jest trujący dla psa?

Dla psa jest to roślina niebezpieczna. Po spożyciu dużej ilości mleczu u psa może pojawić się brak apetytu, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu. W skrajnych przypadkach zjedzenie mleczu może zakończyć się śmiercią zwierzaka. 

Czy strelicja jest trująca dla psa?

Roślina ta uprawiana jest w Polsce jako kwiat doniczkowy. Stanowi ona potencjalne zagrożenie dla psa. Objawy takie, jak łagodne nudności, wymioty, senność powoduje spożycie owoców i nasion strelicji.

Jakie kwiaty są trujące dla psa?

Ozdobne rośliny doniczkowe, które są trujące dla psa to między innymi: zamiokulkas, aloes, fikus, bluszcz (także jego odmiany ogrodowe), hortensja.

Czy owoce irgi są trujące dla psa?

Irga jest krzewem ozdobnym o niskim stopniu toksyczności dla psów. Największa ilość toksyn gromadzi się w jej owocach, dlatego ich wywołuje u psa biegunkę i wymioty. Objawem zatrucia jest także brak apetytu. Nagle radosny i lubiący zabawy pies może stać się apatyczny.

Sprawdź także:

Skąd się biorą muchy w okapie oraz kominie? Jak się ich pozbyć?

Muchy to prawdziwa zmora w każdym domu. W Polsce w okresie wiosenno-letnim stają się bardzo uciążliwe, szczególnie że...

Odległość budynku od linii średniego napięcia. Sprawdź, czy przestrzegasz zasad bezpieczeństwa!

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać podczas projektowania i budowania budynków. Jednym z czynników,...

Domowe sposoby na robaki w rzodkiewce. Wypróbuj ten metody i pozbądź się problemu!

Rzodkiewka to popularne warzywo o charakterystycznym smaku i chrupiącej konsystencji. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sałatki, można...

Jak wybrać odpowiedni stolik kawowy?

Wybór stolika kawowego może na pierwszy rzut oka nie wydawać się czymś, co wymaga Twojej uwagi. Krótko mówiąc,...