Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Jeszcze kilka lat temu juka ogrodowa (tak popularnie nazywa się w naszym kraju jukę kalifornijską) była w naszych ogrodach rzadkością. Była ogrodową, egzotyczną nowiną. Jej niezwykła uroda sprawiła jednak, że dzisiaj można zobaczyć ją w bardzo wielu ogrodach. Do jej popularności z pewnością przyczyniła się wyraźnie już odczuwalna zmiana klimatu. Lata w Polsce są coraz bardziej upalne i suche. 

Juka – kwiaty

Wszystkie rośliny, które należą do rodziny Yucca w stanie dzikim występują w Ameryce Północnej,  Środkowej bądź Południowej. W naszych ogrodach najczęściej można spotkać wspomnianą jukę kalifornijską, która pochodzi z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W ojczyźnie jukę kalifornijską można zobaczyć na nasłonecznionych stanowiskach z przepuszczalną glebą. Takich warunków roślina ta potrzebuje także w Polsce. Juka jest rośliną zimozieloną, która wytwarza rozety składające się z liści o mieczykowatym kształcie. Liście są sztywne, przypominają liście agawy. Największą ozdobą juki kalifornijskiej są jej kwiaty. Kwiaty juki są białe i zebrane w bardzo okazałe kwiatostany. Jak wygląda juka? Juka ogrodowa to roślina, która tworzy mocni rozrośnięte kępy. Liście rośliny są  zimozielone, szpiczaste i niebieskawe. Decydują o atrakcyjności rośliny, gdy już przekwitnie.

Zobacz też: Sianie trawy – jak i kiedy siać trawę?

Juka – odmiany 

Juki ogrodowe można dzisiaj kupić w Polsce w bardzo wielu różnych odmianach. Do odmian, którymi naprawdę warto się zainteresować zaliczyć można:

  • „Color Guard” – to odmiana dorastająca do 75 cm wysokości, a więc jak na jukę stosunkowo niska. Przy niskich temperaturach brzegi jej liści mogą przyjmować lekko różowy kolor;
  • „Golden Swort” – to bardzo okazała roślina. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i warunki glebowe, aby osiągnęła wysokość 2,5 – oczywiście razem z kwiatostanami. Odmian ta odznacza się intensywnie wybarwionymi liśćmi. Pośrodku każdego z nich biegnie szeroki pasek w żółtym kolorze;
  • „Bright Edge” – to odmiana, która pochodzi z Nowej Zelandii. Jest to karłowa odmiana, która osiąga wysokość 50 cm;
  • „Variegata” – odmiana odznaczająca się niebieskozielonym liśćmi z paskami w kremowym kolorze;
  • „Ivory Towers” – poza okresem kwitnienia juką tej odmiany zdobią liście z białym obrzeżem.

Kwiat juka ogrodowa jest znana najbardziej. Inne, mniej znane rodzaje juki ogrodowej to między innymi: Yucca gloriosa, Yucca recurvifolia i Yucca glauca. 

Poznaj: Czerwone drzewo do ogrodu. Jak się nazywa drzewo z czerwonymi liśćmi?

Juka ogrodowa – uprawa 

Uprawa juki ogrodowej nie jest trudna. Oczywiście biorąc pod uwagą panujące w naszym kraju warunki klimatyczne, trzeba poświęcić jej trochę uwagi – szczególnie przed nadejściem zimy. Jeśli chcemy, aby nasza juka ogrodowa zdrowo rosła oraz pięknie i obficie kwitła musimy posadzić ją na słoneczny, ciepłym i osłoniętym od wiatrów stanowisku.

Jaka ziemia do juki ogrodowej? Juka kalifornijska preferuje niezbyt żyzne, ale za to dobrze przepuszczalne i umiarkowanie suche podłoże. Miejsce, w którym chcemy posadzić jukę musimy bardzo uważnie przemyśleć. Roślina ta bardzo długie korzenie, które do tego wchodzą w ziemię głęboko. Przesadzania juki ogrodowej czy pozbycie się jej z ogrodu może okazać się więc bardzo trudnym zadaniem. Pielęgnacja juki ogrodowej powinna mieć na celu przede wszystkim podniesienie jej walorów ozdobnych. Do zabiegów pielęgnacyjnych, których nie powinno się pomijać należy usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Juka ogrodowa po przekwitnięciu nie jest już tak atrakcyjna, szczególnie, gdy pozostawimy na roślinie przekwitnięte kwiaty. Przez całe lato jukę ogrodową musimy podlewać i to dość obficie. 

Sprawdź: Jak zrobić oprysk z wrotyczu i na co go stosować?

Przycinanie juki ogrodowej

Po przekwitnięciu powinniśmy usunąć przekwitły kwiatostan. Jest on bardzo twardy, dlatego musimy dysponować naprawdę bardzo ostrym narzędziem. Najlepiej sprawdzi się do tego ostra piłka. Po kwitnieniu juka ogrodowa zamiera. Ale wokół macierzystej rośliny pojawiają się młode rośliny, które można wykorzystać na sadzonki. Na zimę musimy je zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Nowe rośliny powinny zakwitnąć po dwóch latach. Czasem trzeba na kwiaty czekać trochę dłużej, zdarza się, że rośliny zakwitają dopiero po trzech latach. 

Sprawdź: Juka domowa za wysoka? Mamy na to sposób!

Juka ogrodowa – przesadzanie 

Sadzenie juki ogrodowej nie powinno sprawić nam żadnych kłopotów, gdyż roślina przyjmuje się naprawdę bardzo łatwo. Kiedy przesadzać juki ogrodowe? Jukę ogrodową, która wyrosła z młodych, samodzielnie przez nas przygotowanych sadzonek na miejsce stałe w ogrodzie przesadzamy w sierpniu lub we wrześniu. Co ważne, juka nie wymaga zbyt częstego przesadzania, na jednym miejscu roślina ta może rosnąć przez kilka lat. Co więcej, jeśli jukę ogrodową będziemy rzadko przesadzać, to doczekamy się, że jedna roślina wypuści kilka (nawet 9!) pędów kwiatostanowych. 

Zobacz też: Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Przesadzanie juki ogrodowej 

Ogrodnicy, którzy w uprawie juki ogrodowej mają naprawdę duże doświadczenie zauważyli, że częste przesadzanie nie służy tej roślinie. Często przesadzana daje słabe przyrosty i mniej obficie kwitnie. 

Juka ogrodowa – rozmnażanie

Jukę ogrodową da się rozmnożyć bardzo łatwo. Osoby, które chcą posadzić większą ilość tych roślin w swoim ogrodzie, nie muszą kupować ich w szkółce czy centrum ogrodniczym. Zabiegiem niezbędnym jest bardzo dokładne usunięcie przekwitniętego kwiatostanu. Roślina mateczna po przekwitnięciu obumiera, ale w następnym sezonie z podziemnych liści wyrośnie trzy, czasem nawet cztery nowe rozety. Można je potraktować jako sadzonki. 

Poznaj: Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Nawozy do juki ogrodowej 

Przy uprawie juki ogrodowej bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej nawożenie. Jaki nawóz do juki ogrodowej będzie najlepszy? Jukę ogrodową możemy zasilać nie tylko ogólnodostępnymi nawozami mineralnymi specjalnie przeznaczonymi do nawożenia tej rośliny, ale także popiołem drzewnym czy kompostem. Odżywka do juki po raz pierwszy powinna zostać zastosowana na początku sezonu wegetacyjnego, aby wzmocniła roślinę po zimie. Silnie rosnące okazy zasilamy nawozem co dwa, trzy tygodnie. Tak częste nawożenie jest konieczne, gdyż juka kwitnie naprawdę bardzo obficie. 

Sprawdź: Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?

Juka ogrodowa – zimowanie 

Juka ogrodowa jest rośliną o dość wysokiej mrozoodporności. Nie oznacza to jednak, że przed nadejściem zimy nie musimy jej zabezpieczyć. Okrycia na zimę wymagają szczególnie te rośliny, które są uprawiane w ogrodach położonych w najzimniejszych rejonach naszego kraju czyli w Polsce wschodniej. Zanim roślinę okryjemy, zbieramy całą rozetę liści i związujemy luźno sznurkiem. Jukę okrywamy chochołami ze słomy. Możemy też nakryć ją grubym pudłem, owinąć tekturą lub przykryć świerkowymi gałązkami. Juka ogrodowa może rosnąć nie tylko w gruncie, ale również w donicy. Juka ogrodowa kolorowa w donicy także wymaga osłonięcia na zimę. Powinno być ono nawet bardziej solidne niż dla juki rosnącej w gruncie. Najlepiej jest uprawianą w donicy jukę przenieść do pomieszczenia, w którym panuje zimą temperatura powyżej zera. Optymalna powinna wynosić maksymalnie 10 stopni. Pomieszczenie powinno być jasne. Zimującą w pomieszczeniu jukę od czasu do czasu podlewamy.

Zobacz też: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Choroby juki ogrodowej 

Juka ogrodowa należy do bylin, które są stosunkowo odporne na choroby. Nie oznacza to  jednak, że posadzona w ogrodzie czy donicy juka nie może zachorować. Bylinie, która została posadzona w gliniastym i podmokłym podłożu zagrażają choroby grzybowe. Jedną z chorób, na które narażone są juki ogrodowe jest antraknoza. Objawy tej choroby widoczne są na nadziemnych częściach rośliny. Można je zauważyć zarówno na liściach, jak na pędzie kwiatostanowym. Inna choroba juki to plamistość liści. O chorobie tej świadczą plamy pojawiające się na liściach, z czasem zaczynają się one wykruszać. 

Sprawdź: Co zrobić, gdy juka domowa jest za wysoka?

Poznaj: Trujące kwiaty ogrodowe – lista najbardziej trujących roślin

Juka ogrodowa – z czym łączyć?

Juka ogrodowa doskonale prezentuje się posadzona solo na trawniku. Nie oznacza to jednak, że nie można łączyć jej z innymi bylinami. Te niezbyt wymagające, odporne na choroby i szkodniki rośliny pięknie prezentują się, gdy posadzimy je w skalnym, piaszczystym, a nawet żwirowym ogrodzie. Dobrym towarzystwem dla juki kalifornijskiej są sukulenty i rojniki. Można łączyć ją również z trawami ozdobnymi i niskimi bylinami okrywowymi.

Zobacz również: Trawa na piasku – Czy i jaka trawa rośnie na piasku?

Czytelnicy pytają:

Kiedy przesadzać jukę ogrodową?

Jukę ogrodową powinniśmy przesadzać jak najrzadziej. Dzięki temu roślina będzie kwitła bardzo obficie. 

Jak pielęgnować jukę ogrodową?

Juka jest rośliną łatwą w uprawie. Przez cały okres wegetacyjny zasilamy ją (raz na dwa, trzy tygodnie) odpowiednim nawozem lub kompostem. Po kwitnieniu usuwamy pędy kwiatowe, aby wytwarzanie nasion nie osłabiło rośliny. Przed nadejściem zimy okrywamy ją chochołem, tekturą, grubym pudłem.

Dlaczego żółkną liście juki ogrodowej?

Żółknięcie liści juki może świadczyć, że roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową – antraknozę. Powodem ich żółknięcia może być także plamistość liści.

Dlaczego juka nie kwitnie?

Juka nie zakwitnie, gdy będzie jej brakować składników odżywczych. Przyczyną braku kwiatów może też być przemarznięcie rośliny. 

Jak przyciąć jukę ogrodową?

Juka nie wymaga przycinania. Usuwamy tylko zaschnięte liście zewnętrzne i przekwitnięty kwiatostan.

Czy juka ogrodowa kwitnie co roku?

Jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko, prawidłowo zabezpieczymy ją na zimę – juka zakwitnie każdego roku.

Sprawdź także:

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania jest bardzo czasochłonne. Jeśli jednak wiemy czego chcemy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie to...

W czym może pomóc prawnik od nieruchomości?

Zakup, sprzedaż, budowa oraz wynajem, czyli ogólnie inwestycja w nieruchomości, jest jednym z najtrudniejszych zadań w życiu zawodowym...

Nawiewniki powietrza – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Wentylacja grawitacyjna (zwana też naturalną) to najstarszy typ wentylacji, w której wymiana powietrza zachodziła pierwotnie przez nieszczelności w...

Pomysły na lamele ścienne – jak można zaaranżować lamele?

Lamele ścienne są obecnie jednym z chętniej wybieranych dodatków do wykańczania wnętrz. Świetnie pasują zarówno do tradycyjnych aranżacji,...