Wrotycz to pospolicie występujące w naszym kraju zioło, które ma zastosowanie nie tylko w leczeniu różnych chorób. Roślina ta wykazuje tak szerokie spektrum działania, że oprysk z wrotyczu stosowany jest także w przydomowych ogrodach do zwalczania szkodników i chorób.
Oprysk z wrotyczu
Coraz częściej do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami stosowane są naturalne środki. Działają one może wolniej niż preparaty chemiczne, ale są skuteczne, a przy tym nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Wrotycz jest byliną z rodziny astrowatych. Rośnie niemal wszędzie: na poboczach dróg, porasta rowy, ugory i brzegi lasów. Jego żółte kwiaty są bardzo atrakcyjne nie tylko świeże, ale także po wysuszeniu. Bardzo silny zapach tej rośliny odstrasza muchy, kleszcze, mrówki, mole i komary. W ziołolecznictwie napar z wrotyczu wykorzystywany jest do zwalczania pasożytów, a nalewkę można wykorzystać robienia okładów lub przemywania skóry. Sprawdzi się także jako środek łagodzący bóle reumatyczne.
Uwaga! Wrotycz jest rośliną toksyczną, na wszelki wypadek stosuje się go głównie zewnętrznie. O wiele jednak częściej wrotycz stosuje się obecnie w rolnictwie i ogrodnictwie. Wrotycz w ogrodzie wykorzystywany jest do zwalczania nie tylko do wspomnianych już mrówek i mszyc, ale także przędziorków, wciornastków, mączniaka prawdziwego i rdzy. Oprysk z wrotyczu, napar czy odwar można przygotować z kwiatów, liści oraz owoców. Liście zbiera się przed i w trakcie kwitnienia, kwiaty podczas kwitnienie, a owoce wtedy, gdy są dobrze dojrzałe. Wrotycz na opryski można zacząć zbierać już w kwietniu. Ziele suszy się w przewiewnym miejscu, a przechowuje w szczelnych naczyniach w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Latem wykorzystujemy świeży wrotycz na szkodniki i choroby roślin.
Zobacz też: Czosnek na mszyce – przepis na skuteczny preparat
Jak zrobić oprysk z wrotyczu – przepis
Z wrotyczu można przygotować:
- napar. Robi się do ze świeżych pokrojonych liści lub suszu. Świeżego ziela potrzebujemy 300 g, świeżego – 30 g. Zalewamy je 10 l gorącej wody i przez 15 minut podgrzewamy, co jakiś czas mieszając. Używamy po przestudzeniu i rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:2. Napar wykorzystujemy jako oprysk na wciornastki i połyśnicę marchwiankę. Jeśli chcemy wykorzystać wrotycz na myszce, dodajemy garść skrzypu;
- wywar. Przygotowujemy go z 75 g suszu lub 300 g świeżego ziela. Wywar z wrotyczu przygotowuje się zalewając ziele 10 l wody. Po 24 godzinach wywar gotujemy przez 20 minut. Odstawiamy do przestygnięcia i przecedzamy. Stosujemy po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:5. Wrotycz na opuchalaki w truskawkach to tylko jedna z możliwości wykorzystania wywaru. Wywar można stosować do zwalczania pchełek, mrówek, kwieciaków. Oprysk z wrotyczu na mączlika szklarniowego skutecznie pozwala pozbyć się tego szkodnikam;
- wyciąg – zalewamy 30 g suszu lub 300 g świeżego ziela tak ilością ciepłej wody, aby przykryła ziele. Przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Cedzimy i stosujemy po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:2. Wyciąg z wrotyczu stosujemy między innymi na gąsienice bielinka i śmietkę cebulankę.
Mocno pachnące olejki eteryczne, które są składnikiem wrotyczu odstraszają również stonkę ziemniaczaną. Wrotycz na stonkę nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wystarczy ziele to posadzić obok ziemniaków. Ususzoną wiązkę wrotyczu warto zawiesić w szafie. To bardzo skuteczny sposób na odstraszenie moli.
Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy
Wrotycz – oprysk na pomidory
Oprysk z wrotyczu na pomidory to kolejna możliwość wykorzystania tej rośliny. Warto pamiętać, że wrotycz zwalczy także robaki w ogrodzie. Aby wykorzystać wrotycz na robaki w ogrodzie (pędraki, nicienie, drutowce), musimy przygotować gnojówkę. Gnojówka z wrotyczu do podlewania powstaje z pociętej świeżej rośliny. Należy zalać ją 10 l chłodnej wody, przykryć i odstawić na 2 tygodnie. Codziennie przygotowywany roztwór musimy zamieszać. Po 2 tygodniach gotową gnojówkę przecedzamy, rozcieńczamy 10-krotnie i obficie podlewamy nią wcześniej przekopaną ziemię. Na pędraki, nicienie i opuchlaki można już dzisiaj zakupić gotowy preparat na bazie wrotyczu. Preparat ten może być stosowany w uprawach krzewów i drzew owocowych, warzyw, roślin ozdobnych i owoców jagodowych. Można stosować go także na trawnikach.
Zobacz również: Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?
Czytelnicy pytają:
Gnojówkę z wrotyczu przygotowujemy z kilograma świeżych liści zalanych 10 l chłodnej wody – oczywiście ilość ziela i wody możemy zmniejszyć. Do przygotowania gnojówki potrzebujemy też zamykanego naczynia. Zalaną wodą roślinę odstawiamy na 2 tygodnie. Pamiętajmy, aby powstającą gnojówkę każdego dnia zamieszać. Po 2 tygodniach roztwór powinien przestać się pienić i być klarowny. To znak, że gnojówka jest gotowa do użycia. Po rozcieńczeniu wykorzystujemy ją do podlewania lub przygotowania oprysku na mszyce. W pierwszym przypadku rozcieńczamy ją w stosunku 1: 10, w drugim – 1: 15.
Gnojówką przygotowaną z wrotyczu podlewamy przekopaną ziemię, aby pozbyć się pędraków, opuchlaków i nicieni. Stosujemy ją w uprawie drzew i krzewów owocowych (także jagodowych), roślin ozdobnych i warzyw.