Gniazdo much w domu – Sposób na muchy w domu 

Z nadejściem lata w naszym domach i mieszkaniach lubią pojawiać się muchy. Najczęściej życie uprzykrzają nam muchy domowe, ale prawdziwym utrapieniem są muchy zielone. Co możemy zrobić, gdy zauważymy gniazdo much w domu?

Gniazdo much w domu 

Muchy to wszędobylskie owady, których na całym świecie występuje około dziewięćdziesiąt tysięcy gatunków. W naszej strefie klimatycznej znanych jest około siedem tysięcy. Wszystkie muchy należą do rzędu muchówek, co ciekawe nie wszystkie z nich są szkodnikami. Kilka gatunków much występujących w Europie jest wyjątkowo dokuczliwych. Do takich zalicza się nie tylko muchę domową, ale także muchę plujkę oraz muchę zieloną. Wszystkie muchy przenoszą chorobotwórcze bakterie, mogą zarazić nas czerwonką lub wąglikiem. Muchy te mogą też spowodować zatrucie pokarmowe.

Muchy domowe siadają na ścianach i pożywieniu, i pozostawiają na nich swoje odchody. Szczególnie groźna jest dla nas jednak mucha zielona w domu. Mucha ta jest większa od domowej. Długość ciała muchy zielonej wynosi od 6 do 10 mm. Muchy tego gatunku składają jaja na rozkładających się  szczątkach zwierzęcych albo na mięsie. Zdarza się, że składają jaja w fałdach skóry ludzi bądź zwierząt, w otworach nosowych, usznych, a nawet w ranach. Roje tych much latem można zauważyć w pobliżu wysypisk śmieci czy szamb. Zielona mucha występuje nie tylko w Europie, ale także w Ameryce, Azji i na Syberii. Ponieważ na stałe mieszka między gnijącymi  resztkami mięsa, może przenosić wiele groźnych chorób, w tym czerwonkę, tyfus i dur brzuszny. Do naszego domu wszystkie rodzaje much przyciąga zepsute jedzenie oraz odchody zalegające przez dłuższy czas w kociej kuwecie.

Jeśli więc nie chcemy, aby muchy wylęgły się w domu, musimy sprzątać pożywienie oraz regularnie sprzątać kuwetę i pozbywać się śmieci. Odpadki naturalne, a szczególnie resztki surowego mięsa, trzymajmy w zamykanych pojemnikach i pozbywajmy się ich jak najszybciej. To najlepszy sposób, aby w domu nagle nie pojawiła się plaga zielonych much.

Sprawdź: Skąd się biorą muchy w okapie oraz kominie? Jak się ich pozbyć?

Zielone muchy w domu 

Zdarza się, że mimo utrzymywania porządki pojawiają się zielone muchy w kuchni. Co ciekawe, muchy te pojawić się mogą nawet w domach osób, które zdecydowały się na zamontowanie w oknach moskitier. Plaga zielonych much w domu szczególnie zagraża osobom, które mieszkają w blokach. Zdarza się bowiem, że przez długi czas śmieci zalegają w zsypach czy śmietnikach. Do tego wrzucane są tam niebezpieczne odpadki. Muchy czasem zalęgają się także w kominach i kanałach wentylacyjnych. Muchy w kratce wentylacyjnej nie są niczym szczególnym, a my nie  powinniśmy się dziwić, że mamy muchy w domu mimo zamkniętych okien. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są kratki wentylacyjne z gęstą siatką. Kratki te skutecznie przepuszczają powietrze, ale jednocześnie stanowią skuteczną barierę dla much. Przez gęstą siatkę wentylacyjną do domu nie przedostaną się także komary. 

Jeśli w okolicy naszego domu znajdują się hodowle i farmy zwierzęce, wysypiska odpadów, jeśli składujemy w pobliżu domu obornik, musimy liczyć się z tym, że pozbycie się z domu much będzie zadaniem naprawdę bardzo trudnym. 

Zobacz również: Robaki w basenie – Jak się ich pozbyć?

Muchy robacznice w domu 

Muchy żyją stosunkowo krótko, bo zaledwie 4 tygodnie, ale wystarczy, aby rój much utrudnił nam życie. Żywią się one zepsutym mięsem, a larwy odchodami. Jaja składają zarówno w kuchennych odpadkach, jak i wydalinach. Mogą je składać także w materii organicznej, która zaczęła się rozkładać. Którędy wchodzą muchy do domu? Wykorzystują do tego okna, drzwi, kratki wentylacyjne. Jaja much możemy sobie przynieść do domu także sami, na przykład z zakupami. W optymalnych warunkach cykl życiowy muchy od jaja do osobnika dorosłego może zakończyć się w ciągu siedmiu dni. Trzy pary odnóża much zakończone są stopami zakończonymi pazurkami. Natura wyposażyła je także w lepkie podkładki, dlatego nie ma powierzchni, po której mucha nie może chodzić.

Zobacz też: Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Sposób na muchy w domu 

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby muchy w naszym domu się nie pojawiły. Dlatego też pamiętajmy o usuwaniu z domu i jego sąsiedztwa rozkładających się śmieci, resztek pożywienia i owoców. W miarę często sprzątajmy toaletę, łazienkę i myjmy podłogi. Jeśli mieszka z nami nie wychodzący kot, regularnie sprzątajmy jego kuwetę. Utrzymujmy w czystości także pojemniki na śmieci. Osoby mieszkające na terenach wiejskich i prowadzące gospodarstwo rolne muszą zadbać o szczelność gnojowników i kompostowników. Larwy much mogą rozwijać się także w ściółce dla zwierząt, dlatego należy pamiętać o jej częstej zmianie. Skutecznym sposobem w walce z muchami są także zamontowane w oknach i drzwiach moskitiery. Szczególnie dobrze odstraszają muchy moskitiery, które składają się z ułożonych na przemian białych i czarnych pasków. Okazało się bowiem, że muchy bardzo nie lubią takich właśnie wzorów. 

Idealny porządek czy moskitiery w oknach i drzwiach to tylko jedne ze sposobów, które sprawią, że w naszym domu nie pojawią się latem muchy. Na te owady odstraszająco działają niektóre rośliny Na parapecie warto ustawić między innymi:

  • pelargonię pachnącą;
  • bazylię pospolitą;
  • trawę cytrynową;
  • drzewo laurowe;
  • lawendę wąskolistną.

Do odstraszania much możemy wykorzystać także olejki eteryczne z tych roślin. Kupimy je w sklepie zielarskim. Naszymi sprzymierzeńcami w walce w muchami w domu są także rośliny owadożerne: rosiczka, dzbanecznik, muchołówka. Liczebność much możemy też zmniejszyć stosując bardziej radykalne sposoby. Na rynku dostępne są lampy owadobójcze oraz lepy na muchy. Lepy możemy rozwiesić w różnych miejscach w domu, a nawet za oknem. W zwalczaniu much możemy wykorzystać różnego preparaty chemiczne przeznaczone specjalnie do zwalczania much. Stosuje się je ściśle według instrukcji na opakowaniu. Przed użyciem musimy pochować jedzenie, w pomieszczeniu nie powinni przebywać zarówno ludzie, jak i zwierzęta. 

Sprawdź: Co odstrasza muchy? Kwiaty, zioła i inne rośliny odstraszające muchy

Czytelnicy pytają o gniazdo much w domu:

Jak znaleźć gniazdo much w domu?

Nie jest to zadanie łatwe dla laika. Ze znalezieniem gniazda much w domu najszybciej poradzi sobie specjalistyczna firma, która świadczy usługi w zakresie dezynsekcji.

Skąd się biorą duże muchy w domu?

Źródłem dużych much w domu może być wiele rzeczy. Jeśli w blokach przy klatkach są śmietniki, to mogą stać się one źródłem tych much. Niesanitarne sąsiedztwo – obornik, nieszczelny gnojownik lub szambo, ferma i hodowla świń czy innych zwierząt, wysypisko odpadów – także może być źródłem dużych much w domu.

Czy muchy mają gniazda?

Muchy nie budują gniazd w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Jaja składają na odchodach, śmieciach, gnojówkach, odpadach kuchennych. Muchy domowe szczególnie upodobały sobie świńskie odchody, a muchy zielone mięso i szczątki zwierzęce.

Co na muchy w domu?

Sposobów odstraszania i pozbycia się much z domu jest całkiem sporo. Odstraszająco na owady te działają olejki eteryczne wydzielane przez lawendę, bazylię pospolitą, drzewo laurowe czy trawę cytrynową. Można stosować także moskitiery. Skutecznym sposobem na pozbycie się plagi much domowych czy zielonych są różnego rodzaju środki chemiczne. Do zwalczania much można wykorzystać również lepy. 

Sprawdź także:

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Brzmi co najmniej dziwnie, jednak każdy, kto skorzysta z tej opcji –...

Wymiana instalacji elektrycznej – co, jak, kiedy i za ile?

Instalacja elektryczna to niezwykle ważny element każdego budynku, który umożliwia nam korzystanie z prądu elektrycznego i szeregu urządzeń,...

Płyty MiWo – sposób na zabezpieczenie obiektów o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych

W obiektach, w których przebywa jednocześnie duża liczba osób, szczególnie ważne jest zapewnienie czasu na ewakuację w razie...

O co chodzi z domami bez pozwolenia? Gdzie szukać projektów?

Budowa domu to marzenie wielu z nas. Proces ten może być jednak długotrwały i skomplikowany, szczególnie kiedy dochodzi...