Skąd się biorą muchy w okapie oraz kominie? Jak się ich pozbyć?

Muchy to prawdziwa zmora w każdym domu. W Polsce w okresie wiosenno-letnim stają się bardzo uciążliwe, szczególnie że ciężko je złapać. Muchy potrafią usiąść na oknach, ścianach, żywności, a nawet suficie. Muchy nie są w stanie nas ugryźć, ale mimo to są dość szkodliwe. Mucha siada na różnych skażonych miejscach, przez co przenosi mnóstwo mikroorganizmów. Nasz organizm jest jednak uodporniony na te mikroorganizmy i po dostaniu się, szybko je zwalczamy. Sprawdź: Skąd się biorą muchy w okapie oraz kominie? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Skąd się biorą muchy w domu?

Muchy są owadami latającymi, występującymi na całym świecie. Charakteryzują się tułowiem w kolorze ciemnoszarym oraz odwłokiem w kolorze żółtym. Dzięki wielkim oczom są w stanie widzieć w zasięgu 360°. Potrafią latać z prędkością nawet 8 km/h, przez co ciężko je trafić packą do much. Przylgi i pazurki umożliwiają owadowi poruszanie się po powierzchniach płaskich, nawet po sufitach.

Muchy rozmnażają się w błyskawicznym tempie, ale ich żywot nie jest zbyt długi. Zazwyczaj żyją około 1-3 miesięcy. Samica muchy składa jednorazowo po 100-150 jaj, zazwyczaj w mięsie, odchodach czy odpadkach. W czasie swojego życia jest w stanie złożyć 4 nawet 5 razy jaja. Z tych jaj już w ciągu kilku godzin są w stanie wykluć się larwy. Najczęściej można spotkać muchy w kuchni. Składają jaja w śmietnikach, resztkach jedzenia. Plamy z soków i innych płynów, jak również zbiorniki wody powodują gromadzenie się much. Powinniśmy unikać pozostawiania naczyń w zlewie i innych przedmiotów na blatach z wodą i innymi płynami.

Plagi much w domu są rzadkie. Związane mogą być z gorszymi warunkami sanitarnymi w okolicy zamieszkania lub przedsiębiorstwami. Zaniedbane gospodarstwo rolne czy wysypiska, wywóz odpadów, te rzeczy mogą się wiązać z plagą much. Aby się pozbyć ich z własnego gospodarstwa domowego, należy zastosować wybrane metody opisane powyżej.

Zepsute owoce i warzywa, spleśniałe pieczywo czy długo niewyrzucane śmieci są idealną pożywką dla owadów. Podstawową zasadą jest pozbycie się tych rzeczy oraz dbanie o porządek. Jest mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się much.

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Muchy w okapie kuchennym

Muchy są w stanie dostać się do mieszkań na różne sposoby. Najczęściej przez otwarte drzwi i okna. Pewnie każdy się zastanawiał, dlaczego ma muchy w domu, mimo zamkniętych okien? Muchy wlatują również przez okap zamontowany w kuchni. Mogą wlecieć tak naprawdę przez każdy otwór w naszym domu.

Najlepszym sposobem na pozbycie się ich będzie zamykanie okien i drzwi. Można również założyć specjalnie moskitiery, które dostępne są w sklepach stacjonarnych i w internecie. Dobrym sposobem na zapobieganie muchom jest rozpylenie wokół ościeżnic i drzwi specjalnego środka odstraszającego.

Zobacz też: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Muchy w kominie

Komin to jedno z miejsc, przez które muchy potrafią się przedostać do domu. Potrafią one tworzyć wielkie skupiska i gniazda. Aby zapobiec dostaniu się much przez komin lub wentylację, powinny być zakładane specjalne siatki na kominy lub rozpylić specjalny środek odstraszający.

Sprawdź: Czy osa ma żądło? Jeśli tak, to czy je zostawia i czy umiera po użądleniu?

Jak pozbyć się much?

Najpopularniejszym sposobem jest pozbycie się ich packą na muchy, natomiast może się to nie sprawdzić na dużej ilości tych owadów. Poza tym może zostać dużo śladów. Jest też wiele domowych metod. Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się do odstraszenia. Można umieścić go na parapecie lub blacie albo stworzyć mieszankę octu jabłkowego i olejku eterycznego, którego należy rozpylić w pomieszczeniach. Na wypędzenie much dobry jest również olejek waniliowy, lawendowy, cytrynowy czy eukaliptus. Warto skorzystać z tych metod, bo oprócz pozbycia się much, rozpylony olejek pozostawia przyjemny zapach.

Zobacz: Uniwersalny kod do domofonu, czyli jak listonosz wchodzi do bloku?

Czytelnicy pytają o muchy w okapie:

Dlaczego muchy wlatują do domu?

Muchy do życia potrzebują temperatury minimalnej 20 stopni. Gdy temperatura spada, muchy popadają w hibernację. Temperatura w domu zazwyczaj wynosi powyżej 20 stopni, zatem jest to miejsce idealne dla siedliska much, ze względu na ciepło. Dodatkowo w domu mamy kosze z odpadkami, zepsute owoce, mięso czy warzywa co daje doskonałą pożywkę i siedlisko dla much. Muchy są w stanie zapaść w hibernację na okres nawet 6 miesięcy. Latająca zimą duża mucha w mieszkaniu to po prostu osobnik przebudzony z hibernacji.

Którędy wchodzą muchy do domu?

Muchy mogą dostać się przez każdy otwór w domach czy mieszkaniach. Może to być wyżej wspomniany komin i wentylację, drzwi i okna lub okapy. Przenoszone mogą być również z pożywieniem. Najlepszym sposobem będzie zamykanie okien i drzwi. Można również założyć specjalnie moskitiery, które dostępne są w sklepach stacjonarnych i w internecie. Dobrym sposobem na zapobieganie much jest rozpylenie wokół ościeżnic i drzwi specjalnego środka odstraszającego.

Sprawdź także:

Górskie apartamenty w Świeradowie-Zdroju – zainwestuj i ciesz się pasywnym dochodem bez zmartwień

Zakup górskiej nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na zyskanie bezpiecznego, pasywnego dochodu. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które...

Robaki w basenie – Jak się ich pozbyć?

Ciepłą porą na dworze spotkać możemy niezwykle dużą ilość owadów. Duży problem jest wtedy z przydomowymi basenami. Czy...

Siarczan amonu – zastosowanie w ogrodzie. Bujny trawnik to niejedyny efekt

Siarczan amonu to popularne rozwiązanie wykorzystywane przez ogrodników, którego celem jest poprawa jakości gleby i wzrost roślin. W...

Jak prać pościel bawełnianą, by nie straciła na wyglądzie i funkcjonalności? Kilka przydatnych wskazówek

Pościel bawełniana to jedna z najchętniej wybieranych odmian na co dzień stosowanych w naszych domach. Jej popularność wynika...