Dobranie odpowiedniego pieca jest bardzo ważną decyzją, która może wpłynąć na kolejne długie lata płacenia rachunków. Aby zrobić to dobrze, trzeba zastanowić się nad tym, jaka powinna być moc cieplna kotła. Sprawdź ile kW pieca na m2.
Ile kW pieca na m2?
Moc kotła liczona w kilowatach to maksymalna moc, jaką może osiągnąć piec po użyciu paliwa. Wysokość i powierzchnia pomieszczenia, które należy ogrzać to dwa istotne elementy informacji, bez których nie będzie się dało wykonać stosownych obliczeń.
- Jeśli chcemy obliczyć, ile kW pieca na m2 możemy posłużyć się kalkulatorem internetowym lub obliczyć na oko – powierzchnia x wysokość x 40 lub 48 W, wynik zamienić na kilowaty.
- Dobranie mocy kotła jest zależne również od wieku budynku, stare budowle będą miały większe zużycie mocy pieca niż te nowsze.
- Można przyjąć, że 1 kW jest potrzebny na ogrzanie 10 m2
Zobacz też: Piec na pellet – cena, wady i zalety
Ile kW na m2? – kalkulator
Aby samemu móc ocenić, ile kW pieca na m2, potrzebne są obliczenia. Istnieją strony internetowe, które są w stanie obliczyć przelicznik kW na m2 automatycznie. Pod uwagę brane jest kilka parametrów oraz warunków. Najważniejsze dwa, wcześniej wspomniane, to ogrzewana powierzchnia w metrach kwadratowych i wysokość tej powierzchni w metrach. Kolejną istotną kwestią jest to, czy budynek jest docieplony. Po określeniu stopnia izolacji, czyli zdecydowaniu o grubości styropianu lub jego braku, następnymi przydatnymi informacjami jest rodzaj budynku oraz poziom ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Rodzaj budynku zwykle daje informację o tym, jaka może na oko panować w nim temperatura. W pomieszczeniu mieszkalnym zwykle jest najcieplej, bo raczej sięga 21°C. W przypadku hali czy magazynu te parametry są kolejno niższe, na oko 16°C i 10°C. Niektóre kalkulatory pytają również o rodzaj paliwa podstawowego, m.in.: pellet, ekogroszek, energia elektryczna.
Bardziej szczegółowe kalkulatory wymagają podania roczne zużycie energii na ogrzewanie w kWh, założoną moc potrzebną do ogrzania budynku w kW i tym podobne. Jeśli jednak chce się samemu to obliczyć wyłącznie na oko, bez brania na wzgląd wszystkich szczegółów, wystarczy pomnożyć powierzchnię budynku, wysokość budynku oraz moc, którą, w zależności od rodzaju ogrzewania, można pomnożyć przez przyjętą na oko wartość 40 W/m3 w przypadku braku izolacji cieplnej, lub 48 W/m3. Będą to mnie dokładne obliczenia, ale na pewno skuteczne przy potrzebie samego oglądu.
1 kW – Ile metrów ogrzeje?
Jak wyżej było to ustalone, trudno przyjąć bardzo szczegółowe dane, by obliczyć, ile kW pieca na m2 i odwrotnie, bez wzięcia pod uwagę konkretnych czynników. Można jednak orientacyjnie przyjąć, że 1 kW ogrzeje 10 m2 powierzchni.
Zobacz również: Gont czy blacha – co wybrać na dach?
Dobór mocy kotła na pellet
Głównym sposobem spalania pieca na pellet jest użycie sprasowanych peletów z drewna bądź biomasy. Za sprawą nieprzerwanego źródła paliwa ze zbiornika, taki piec nie wymaga manualnej ingerencji. Zwykle kocioł na pellet kojarzył się z wielkim kotłem, który miał swoje miejsce tylko w ogromnej kotłowni, co mogłoby przysporzyć problemu, gdy tego miejsca brak. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na zamontowanie kotła w mniejszych pomieszczeniach. Piec na pellet może stanowić również źródło oszczędności, ponieważ istnieje możliwość pozyskiwania drewna z własnych zasobów.
W kwestii tego, ile kW pieca na m2 w przypadku, gdy jest on na pellet, może to być znów kwestia umowna. Przyjmuje się, że 1 kW ogrzeje 15 m2, choć parametr ten może być oczywiście wyższy, jeżeli budynek nie został ocieplony. Przy dokładniejszych obliczeniach warto zwrócić uwagę, czy ustalona moc nie będzie za wysoka, bo w innym wypadku piec na pellet będzie się w różnych interwałach wyłączał i uruchamiał.
Ile kw piec na 150 m2?
Jaki piec do domu 150m2? Ile kW pieca na m2 lub przy powierzchni 150 m2 pozostaje oczywiście kwestią szczegółowych obliczeń. Optymalnie można przyjąć, że potrzeba kotła o mocy 10 kW na piec na ekogroszek na 150m2. Bez izolacji cieplnej ta wartość może być wyższa.
Piec 25 kw – na ile metrów?
W zależności od rodzaju pieca, wieku budynku, zużycia, ogrzewania, można uznać, że ponad 250 m2 potrzeba, żeby piec o tak dużej mocy, mógł zostać użyty. Oczywiście, jeśli budynek jest stary, wartość powierzchni będzie niższa.
Jaka moc kotła gazowego do domu 120 m2?
Można przyjąć, że kotły gazowe o mocy 10-12 kW mogą w zupełności wystarczyć do domu o powierzchni 120 m2.
Jaki piec na ekogroszek na 200 m2?
W zależności od wieku i izolacji budynku da wartość może być niższa lub wyższa. Można przyjąć, że w starym budynku będzie potrzeba około 20 kW, a w tych nowszych 13-15 kW.
Sprawdź: Samodzielne usuwanie azbestu – kara
Jak obliczyć moc pieca na ekogroszek?
Piec na ekogroszek jest bardzo popularnym rozwiązaniem, zarówno przez swoją ekonomiczność, jak i również ekologiczność. Do ogrzewania takiego pieca używa się wysokiej jakości węgla brunatnego lub kamiennego z niewielką zawartością siarki, a także substancji niepalnych. Możliwość automatyzacji procesu spalania sprawia, że można sezonowo kontrolować jego zużycie. W przypadku tego, jaka moc pieca na ekogroszek powinna zostać dobrana, bardzo istotne jest ustalenie zapotrzebowania na energię cieplną.
Dobór mocy kotła na ekogroszek można obliczyć w przybliżeniu przy użyciu wskaźnika strat ciepła. Jego parametry różnią się w zależności od wieku budynku. Stare budynki postawione jeszcze przed 1982 rokiem wykorzystują od 120 do 200 W/m2, domy z lat nieco późniejszych, 80. i 90., będą zużywały od 90 do 120 W/m2 ciepła, te z początku 2000 roku 60-90 W/m2, natomiast te budowane obecnie zaledwie 50 W/m2. Ile więc kW pieca na m2 w piecu na ekogroszek? Można przyjąć, że 150 m2 powierzchni starego budynku, będzie potrzebować mocy 20 kW, a nowszy jedynie 8 kW.
Sprawdź: Gruntowanie ściany – Kiedy i jak gruntować ściany?
Czytelnicy pytają ile kw pieca na m2:
Kocioł gazowy do domu 150m2 ma różne zapotrzebowanie. Moc pieca zależy od tego, czy w domu jest izolacja cieplna. Jeśli tak, to w przybliżeniu moc kotła powinna wynosić około 13-14 kW. W przypadku braku izolacji zapotrzebowanie to jest odrobinę większe, bo około 15-16 kW.
Najlepiej dobrać taki piec, który pasuje do rozmiarów powierzchni i ewentualnych możliwości oszczędnościowych. W przybliżeniu piec na 100 m2 powinien mieć moc 10-12 kW lub mniej, w przypadku nowszych, ocieplanych budynków.
Tutaj odpowiedź jest podobna, wszystko zależy od możliwości powierzchni i oszczędności, choć im większa powierzchnia, tym lepiej pomyśleć o piecu na pellet. Analogicznie, piec na 120 m2 powierzchni powinien mieć moc 12-15 kW lub mniej w przypadku nowszych, ocieplanych budynków.
Można przyjąć na oko, że 280-300 m2 powierzchni.
Piec na pellet, ekogroszek lub gazowy. 18 kW lub mniej w przypadku nowszych, ocieplanych budynków.
Wystarczy na około 100 m2, w zależności od wieku budynków i zużycia ciepła.