Piec na pellet – cena, wady i zalety

Przy temacie ogrzewania danego mieszkania lub domu, zarówno nowi, jak i starzy lokatorzy mają wiele opcji do wyboru. Jedną z najpopularniejszych, jest piec na pellet – cena użytkowania takiego urządzenia może być bardziej opłacalna, a całość jest przyjazna dla środowiska, w przeciwieństwie do palenia węglem.

Piec na pellet – cena z montażem

Ciężko opisać idealnie koszt całkowity montażu takiego pieca. Wszystko zależy od samej powierzchni domu lub mieszkania. Najłatwiej będzie to do opisać na przykładzie. Załóżmy więc, że pewien klient chce zamontować sobie piec na pellet. Powierzchnia jego domu wynosi 150 m². W związku z tym sam koszt montażu pieca na pellet 2021 będzie oscylował w granicach 1500 – 2000 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty nabycia samego kotła.

Taki piec na pellet Defro i Ferroli, czyli pewnych znanych i cenionych marek w tej branży, może być wydatkiem, nawet na sumę 15 000 zł. Cena może się różnić, w zależności od funkcji i wariantu danego pieca. Małe piece na pellet 10 kW mogą być wydatkiem na sumę 10 000 zł. Inne kotły, jak chociażby piec na pellet 12 kW, 15 kW i 20 kW to koszt od 10 000, do nawet 16 000 zł.

Rodzaje, zastosowanie pieców na pellet i ich cena z montażem:

W przypadku chęci nabycia uniwersalnego pieca centralnego ogrzewania na pellet i ekogroszek należy przygotować się na wydatek rzędu 12 000 zł. 

Do domku letniskowego, jak i również, chociażby na biwak, świetnym pomysłem może się okazać piec rakietowy na pellet do małego mieszkania. Ten o wiele mniejszy wariant, pozwala ogrzać nawet całe pomieszczenia, które w zależności od jakości samego pelletu, może ocieplić nawet spore przestrzenie. Warto wspomnieć, że przy tym wariancie nie jest potrzebny montaż całej instalacji. Jego cena jest o wiele mniejsza niż przy pozostałych produktach, bo taki piecyk można znaleźć już nawet za 1000 zł.

Do warsztatów i pomieszczeń gospodarczych, może się świetnie nadać piec nadmuchowy na pellet, używany do ocieplania właśnie takich przestrzeni. Jego koszt oscyluje w okolicach 1500 zł.

Najlepsze piece na pellet posiadają cenę rzędu nawet powyżej 16 000 zł. To właśnie do nich zaliczają się, chociażby bezawaryjne piece centralnego ogrzewania na pellet. Ich cena często pochodzi od wysokiej jakości wykonania takiego urządzenia, oraz samej popularności danego modelu. Jednak, jeśli zależy danemu domownikowi na pewnym poziomie bezpieczeństwa, warto w coś takiego zainwestować, zwłaszcza że w przyszłości prawdopodobnie i tak cała ta suma się zwróci.

Sprawdź: Co między szafkami w kuchni?

Mały piec na pellet z podajnikiem – cena

Małe piece tego typu mogą się świetnie nadać do małych domków jednorodzinnych, lub mieszkań. W tej sytuacji, kotły na pellet to cena rzędu nawet 5000 zł. Mowa tutaj o, chociażby, wariancie 2.65, do 7 kW. Cena może się różnić w zależności od marki.

Piec na pellet – wady i zalety

Piec na pellet, to swojego rodzaju nowoczesny system grzewczy, który występuje w różnej postaci, dzięki czemu możliwe jest lepsze przystosowanie całości do danego domu.

Zalety

  • Pierwszą, niewątpliwą zaletą jest sama ekologia. Co ciekawe, nie chodzi tylko o to, że sam opał powstaje z biodegradowalnych roślin, co pozytywnie wpływa na środowisko, ale również jest on wysokokaloryczny, co oznacza spore znaczenie w kontekście ekonomicznym. Przez brak konieczności korzystania z węgla, nie ma aż tak sporej szansy na powstanie różnych zanieczyszczeń, jak popiół czy spaliny. 
  • Kolejną zaletą, jest możliwość zamontowania takiego ogrzewania w różny sposób. Istnieją nawet specjalne kominki na pellet, które mogą współpracować z innym systemem grzewczym.
  • Istnieje opcja nabycia pieca na pellet z płaszczem wodnym. W tym momencie możliwe jest grzanie wody pod potrzebną akurat temperaturę, za pomocą sterowników, znajdujących się zwykle w strukturze samych urządzeń.

Wady

  • Niestety, pojawią się również pewne wady. Można do nich zaliczyć tę, która mówi o cenie pieca na pellet, pod względem zastąpienia nim aktualnie posiadanego systemu grzewczego. Należy całą instalację dopasować pod to konkretne paliwo w taki sposób, aby całość była bezpieczna i skutecznie spełniała swoją funkcję. 
  • Dodatkowo, taki piec należy czyścić dość regularnie. Nie jest to jednak jakaś większa wada, ponieważ inne rodzaje kotłów również wymagają pewnej konserwacji. 
  • Inną wadą może być ogólny, dość spory koszt wstępny całego pieca. Istnieje spora szansa, że ta inwestycja się zwróci, jednak nadal może to być dla wielu osób dość spora inwestycja. 

Zobacz też: Grzyb na ścianie – Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Piec na pellet – koszty ogrzewania

Aby zdać sobie sprawę, ile należy wydawać pieniędzy na ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą pelletu, warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że jeden worek tego biopaliwa kosztuje tyle, ile jedna paczka papierosów. W ciągu całego roku, koszty takiego ogrzewania mogą sięgnąć do granicy 4000 zł. Warto jednak pamiętać, że nie każdy będzie używał przez cały rok danego pieca na pellet, więc cena jego używania może być w każdym przypadku inna.

Sprawdź: Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Piec na pellet – opinie

Klienci zwracają uwagę na te warianty, które oferują dodatkowe funkcje oraz dużą moc. Na zdecydowaną zaletę całości przeważa fakt łatwości użytkowania tego typu urządzeń. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii całość jest bardzo intuicyjna, a przy tym bardziej bezpieczna. 

Przy wyborze mniejszych modeli, klienci polecają te posiadające zbiorniki na wymienniku kotła. Pozwala to na zachowanie dodatkowego miejsca w samej kotłowni. Warto też poszukać modelu, który posiada dodatkowe funkcje, takie jak start palnika oraz kontrolowanie płomienia za pomocą fotokomórki, a także automatyczne czyszczenie tych elementów. Możliwość podłączenia takiego kotła do instalacji wodnej może być dodatkową zaletą.

Zobacz też: Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Dofinansowanie do pieca na pellet

Dla wszystkich przerażonych wysokimi kosztami montażu istnieje pewna dobra wiadomość. Zgodnie z treścią programu „Czyste Powietrze”, możliwe jest złożenie odpowiedniego wniosku, na dotację rzędu 9 000 zł, właśnie na potrzebę nabycia takiego pieca. Oczywiście, jest ona oparta na pewnych wymaganiach, które należy spełniać, jak chociażby odpowiedni próg dochodowy. Dzięki temu bardziej możliwe będzie nabycie takiego kotła na pellet. Cena pieca na pellet może się znacząco zmienić, tak samo jak koszt całej inwestycji wymiany instalacji.

Sprawdź: Jakie są rośliny trujące dla psa?

Piec na pellet – cena, wady i zalety w pytaniach i odpowiedziach:

Ile kosztuje piec na pellet?

Cena samego pieca może się różnić w zależności od własnych potrzeb ogrzewania, metrażu domu lub mieszkania, firmy, oraz danego wariantu kotła. Najtańsze warianty można znaleźć już nawet od około 5000 zł.

Jaki piec na pellet polecacie?

Najbardziej polecamy kotły firmy Defro i Ferroli, które wyznaczają się wysoką jakością, szerokim wyborem, oraz najwyższym poziomem bezpieczeństwa.

Piec na pellet czy eko groszek?

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Istnieją jednak pewne modele, które oferują wykorzystywanie obydwu rodzajów paliwa.

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Piec na pellet, sam w sobie jest bardzo ekonomiczny. Koszt jednego worka pelletu jest praktycznie identyczny, jak koszt paczki papierosów. Może jedynie przerażać koszt samego nabycia takiego urządzenia, jednak bardzo szybko te koszty zostaną zwrócone.

Sprawdź także:

Zakaz palenia w kominkach 2022. Tym już nie napalisz w kominku!

Z początkiem nowego roku kalendarzowego w życie weszły normy, zwane również ekoprojektem (Ecodesign). Czym jest ekoprojekt i co...

Jak zrobić las w słoiku bez przykrycia? Zwróć uwagę na jedną rzecz

Klimat w którym żyjemy nie sprzyja otwartej, czyli prowadzonej w naturalnych warunkach uprawie roślin egzotycznych. Do prawidłowej wegetacji...

Jakie są nowoczesne akcesoria meblowe i które warto wybrać?

Poszukujesz inspiracji, aby odświeżyć swoje wnętrza? Zastanawiasz się, jakie nowoczesne akcesoria meblowe warto wybrać, aby stworzyć wyjątkową aranżację?...

Nietypowe łóżka dla dzieci — zainspiruj się!

Łóżka dziecięce potrafią zaskoczyć kreatywnością, z jaką są tworzone. Przeróżne modele dostępne w sklepach meblowych pozwalają na stworzenie...