Przestrzeń między szafkami kuchennymi to bardzo niewielki fragment w kuchni. Materiały, które znajdą się między szafkami decydują jednak o tym, jaka atmosfera będzie w niej panowała. Co między szafkami w kuchni można dzisiaj wybrać?
Co między szafkami w kuchni?
Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie była bardzo prosta, gdyż do wyboru mieliśmy tylko farbę i płytki ceramiczne. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste co między szafki w kuchni wybrać. Oczywiście w dalszym ciągu możemy całą kuchnię pomalować farbą lateksową. Ale możemy postawić także na tapety winylowe lub wykonane z włókna szklanego. Tapety to dobry pomysł na ścianę w kuchni, która jest nierówna – tapety ukryją wszystkie nierówności. Tapety te są grubsze od papierowych, można je myć i malować.
Od lat niezmiennie popularnym materiałem pozostają płytki ceramiczne. Są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na wodę i wysoką temperaturę. Dzisiaj bogate wzornictwo, rozmaite dekory, kolorystyka i rozmiary sprawiają, że można wybrać płytki pasujące do każdego stylu kuchni.
Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować
Płyta na ścianę w kuchni
Przestrzeń między szafkami w kuchni wynosi 55 – 60 cm. Osoby, które niekoniecznie mają pomysł, co między szafki kuchenne sprawdzi się oprócz tapet i płytek ceramicznych powinny wiedzieć, że dzisiaj mają do wyboru naprawdę mnóstwo rozwiązań do wyboru. Niektórzy projektanci proponują obecnie wykładanie tej przestrzeni jednym arkuszem chromoniklowej blachy nierdzewnej, miedzianej lub aluminiowej, płytą laminowaną, cegłą, tym samym materiałem, z którego wykonany jest blat szafek.
Ściana między szafkami w kuchni może zostać wykończona również szkłem albo litem drewnem. Alternatywą dla drewna są laminowane płyty. Płyty między szafkami tanio można kupić w sklepach internetowych. Czasem gotowe panele drewnopodobne oferują też producenci mebli kuchennych. W takim przypadku stanowią one komplet z meblami, są więc propozycją, na którą mogą postawić osoby, których aranżacja wnętrz nie jest mocną stroną.
Płyty laminowane są łatwe do czyszczenia i odporne na wysoka temperaturę. Bardzo ciekawą alternatywą dla tapet i ceramicznych płytek jest również szkło. Jest ono jeszcze łatwiejsze w pielęgnacji niż płyty laminowane. Do wyboru mamy w tym przypadku naprawdę wiele rozmaitych opcji. W kuchni powinno się stosować hartowane szkło, ale jest to stosunkowo drogie rozwiązanie. Szkło typu float, które odznacza się idealnie płaską powierzchnią jest od niego o wiele tańsze, dlatego wybierane jest znacznie częściej.
Zobacz też: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?
Kafelki między szafkami w kuchni
Wykończenie ściany między szafkami kuchennymi kafelkami ma tę zaletę, że sprawdza się w każdej kuchni niezależnie od jej stylu. Tradycyjne kwadratowe kafelki najlepiej pasują do kuchni w klasycznym stylu. W nowoczesnej kuchni doskonale będą prezentować się wielkoformatowe płytki, które montuje się na ścianie bez fug lub tylko z minimalną przerwą. W efekcie powstaje jednolita powierzchnia. Jeśli chodzi o kolorystykę, to w nowoczesnych kuchniach, które są na ogół monochromatyczne, montuje się płytki w takim samym kolorze, co ściany. Od pomalowanych ścian różnią się one wtedy tylko połyskiem albo fakturą. Monochromatyczne kuchnie mogą być białe, szare, beżowe albo czarne. Ale uwaga! Czerń sprawdzi się tylko w kuchni, która jest naprawdę duża.
Sprawdź: Sprzątanie domu – Ile kosztuje?
Płytki między blatem a szafkami w kuchni
Wypełnienie przestrzeni między blatem a szafkami kuchennymi pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Ściana, która znajduje się nad blatem roboczym jest szczególnie narażona na zabrudzenia, dlatego tak bardzo ważne jest wykończenie jej materiałem, który będzie estetyczny, trwały i łatwy do czyszczenia. Płytki spełniają wszystkie te wymogi, a ponadto są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Oprócz klasycznych, kwadratowych kafelków, które mają 10-centymetrowe boki czy nowoczesnych płytek o większym formacie na przestrzeni między blatem a szafkami można wykorzystać również mozaikę. To bardzo dekoracyjne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchniach. Alternatywą zarówno dla klasycznych kwadratowych płytek, jak i dla tych wielkoformatowych czy mozaiki mogą być płytki heksagonalne.
Zobacz również: Płyta gipsowa – wymiary płyty gipsowo-kartonowej
Panel między szafki kuchenne
Panel między szafkami kuchennymi a blatem jest ostatnio jednym z bardziej popularnych sposobów wypełnienia tej przestrzeni. Panele dostępne są w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. W zależności od tego, jak została wykończona ich powierzchnia, mogą imitować blat drewniany lub wykonany z kamienia naturalnego (najczęściej z marmuru lub granitu).
Zobacz też: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki
Czytelnicy pytają:
Alternatywą dla płytek mogą być: płyty laminowane, tafle szklane, cegła, naturalny kamień, blacha stalowa, miedziana lub aluminiowa.
Tradycyjnie między szafkami w kuchni montowana jest glazura. Świetnie sprawdzą się także płytki gresowe.
Płytki można ułożyć na bardzo różne sposoby. Można zamontować je w typową kratkę, ułożyć w szachownicę, jodełkę, w karo albo w plaster miodu.
Do malowania przestrzeni między kuchennymi szafkami wybierajmy farbę, która stworzy powłokę odporną na działanie wody, mycie na mokro i szorowanie z użyciem detergentów. W ofercie większości producentów farb dostępne są farby specjalnie przeznaczone do kuchni.
Wygodną pracę gwarantuje odległość między wiszącymi szafkami a blatem roboczym wynosząca minimum 55 – 60 cm. Szafki mogą oczywiście znajdować się niżej.