Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Mieszkańcy bloków – szczególnie tych wybudowanych w latach 70. XX – bardzo często nie tylko ze względów estetycznych chcą wymienić istniejące grzejniki żeliwne na bardziej estetyczne i nowoczesne. Czy wymiana grzejnika w bloku jest możliwa?

Wymiana grzejnika w bloku 

Stare grzejniki żeliwne bardzo często  nie spełniają swoich zadań. Na ogół nie mają one termostatów, co uniemożliwia regulowanie temperatury. W efekcie lokatorzy płacą wysokie rachunki za ogrzewanie. Często też narzekają, że w mieszkaniu panuje zbyt wysoka temperatura. Do tego prezentują się one mało efektownie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich wymianę. Okazuje się jednak, że wymiana kaloryfera w bloku  nie jest taka prosta. Znajdująca się w bloku instalacja grzewcza tworzy system naczyń połączonych.

Zmiana parametrów w jednym mieszkaniu może sprawić, że cały system będzie działał niewłaściwie na czym  ucierpią mieszkańcy pozostałych mieszkań. Dlatego też osoby, które chcą wymienić grzejnik w mieszkaniu w bloku przed rozpoczęciem prac muszą uzyskać zgodę administratora budynku. Zgoda ta powinna zastać udzielona w formie pisemnej. Wyrażając zgodę na wymianę grzejnika administrator budynku zobowiązany jest moc grzewczą oraz parametry instalacji, które są niezbędne do ogrzania mieszkania, w którym będzie wymiany grzejnik. Na podstawie tych dokumentów lokatorzy powinni dokonać zakupu grzejnika. 

Zobacz też: Kategoria obiektu budowlanego

Wymiana grzejnika w mieszkaniu własnościowym

Z instalacji grzewczej znajdującej się w bloku korzystają wszyscy mieszkańcy. Nie jest ona własnością tylko osób zamieszkujący dany lokal. Zarządca i właściciel budynku – spółdzielnia lub wspólnota – odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania.  Oznacza to, że także osoby, które zajmują mieszkanie własnościowe również muszą otrzymać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na wymianę grzejnika. Do wniosku o zgodę na wymianę grzejnika należy dołączyć projekt modernizacji instalacji. Dodatkowo należy dokładnie opisać model grzejnika, który ma zastąpić ten stary oraz parametry grzewcze. Należy pamiętać, że moc grzewcza nowego kaloryfera nie może być inna niż starego grzejnika.

Na ogół każda wspólnota mieszkaniowa ma własny regulamin, w który określone są zasady na jakich można wymieniać grzejniki. Co więcej, wymiana  grzejnika w bloku powinna zostać dokonana wyłącznie przez wyznaczonego konserwatora. Dopuszczalne jest zatrudnienie wybranego przez lokatorów fachowca, ale jego pracę musi nadzorować konserwator, którego wyznaczy spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa. Samodzielny demontaż i montaż nowego grzejnika są niemożliwe. Musi to wykonać osoba posiadające niezbędne doświadczenie i wiedzę.

Zobacz również: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Jak wymienić grzejnik w bloku?

Przy okazji remontu kuchni w mieszkaniu w bloku wiele osób chętnie pozbyłoby się z niej grzejnika. Czy można usunąć grzejnik w bloku – to jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby remontujące kuchnię. Likwidacja grzejnika w kuchni w bloku nie będzie jednak należała do łatwych zadań. W świetle obowiązujących przepisów prawa nie jest to możliwe. Wynika to z art, 45a ustawy Prawo energetyczne oraz z art. 13.1 ustawy o własności lokali. Skutkiem likwidacji grzejnika jest bowiem zaburzenie przepływu i zmiana parametrów grzewczych. W efekcie dochodzi do zakłócenia bilansu cieplnego budynku. Z uwagi na to, że ciepło przenika przez ściany, lokatorzy mieszkania, w którym grzejnik zostanie zdemontowany, będą pobierać więcej energii z sąsiedniego mieszkania. Dla jego mieszkańców może to oznaczać wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Kara za wymianę grzejnika 

Osoby, które zdecydują się na wymianę grzejnika czy jego demontaż w kuchni w bloku muszą liczyć się z karami. Obowiązkiem zarządcy budynku jest zgłoszenie zaistniałej sytuacji do nadzoru budowlanego. Informacja o tym, że zarządca budynku musi takiego zgłoszenia dokonać znajduje się w statucie wspólnoty bądź spółdzielni. Kara za wymianę grzejnika może być dotkliwa. Lokatora, który dokonał samodzielnej przeróbki musi liczyć się zarówno z karami finansowymi, jak i odpowiedzialnością prawną. Co więcej, spółdzielnia i wspólnota mają prawo nakazać lokatorowi przywrócenie stanu pierwotnego. Administrator może też nakazać pokrycie kosztów ekspertyz technicznych oraz zwrot kosztów, które zostały utracone przez pozostałych mieszkańców bloku. Wymiana grzejnika łazienkowego w bloku czy likwidacja grzejnika w kuchni z budynku wielorodzinnym to prace, które wymagają uzyskania pisemnej zgody administratora. W innych przypadkach koszty samowolnej przeróbki mogą okazać się bardzo wysokie, przeróbki instalacji grzewczej w bloku na własną rękę to zły pomysł.

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Podanie o spuszczenie wody z pionu 

Otrzymanie zezwolenia na wymianę czy przeniesienie grzejnika nie oznacza, że można natychmiast przystąpić do wykonywania prac. Zarówno wymiana, jak i przeniesienie grzejnika oznaczają konieczność spuszczenia wody z pionu. Wzór, jak napisać podanie o spuszczenie wody z pionu można znaleźć w Internecie. Przed odłączeniem grzejnika woda musi zostać z całej instalacji grzewczej. Wymiana czy przeniesienie grzejnika bez spuszczania wody z instalacji jest praktycznie niemożliwa. Co więcej, woda z instalacji centralnego ogrzewania musi zostać spuszczona nie tylko w sezonie grzewczym. Jest to konieczne nawet po zakończeniu sezonu grzewczego. Po otrzymaniu zgody na spuszczanie wody z pionu należy skontaktować się z dyżurnym hydraulikiem spółdzielni/wspólnoty i umówić się, że w dniu remontu spuści wodę z pionu.

Zobacz też: Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca

Wymiana grzejnika w bloku w pytaniach i odpowiedziach:

Ile kosztuje wymiana grzejników w bloku?

Wymiana grzejników w bloku nie należy do tanich prac. Osoby, które zdecydują się na taką wymianę na własny koszt muszą zapłacić między innymi za spuszczenie wody z pionu. Koszt spuszczenia wody wynosi od 100 do 150 zł.  Kosztów tych można uniknąć przeprowadzając prace spoza sezonem grzewczym czyli latem. Do kosztów związanych z odcięciem wody należy doliczyć koszt wykonania usługi przez hydraulika. Oczywiście jeśli powodem wymiany grzejnika jest jego wyeksploatowanie czy awaria, koszty prac mogą zostać pokryte przez wspólnotę czy spółdzielnię. 

Sprawdź także:

Planujesz przeprowadzkę do innego miasta? Zobacz, jak ją sprawnie zorganizować

Życiowe zmiany i związana z nimi przeprowadzka są już wystarczająco skomplikowane oraz stresujące, dlatego warto w tej kwestii...

Jak prawidłowo oznakować nowy dom: tabliczka klasyczna, podświetlana czy cyfry na dom?

W każdym domu ważne jest odpowiednie oznaczenie. Sprawia to, że nasz adres jest łatwo identyfikowalny nie tylko dla...

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach? Oto niezawodny sposób

Trawy ozdobne stosunkowo od niedawna cieszą się ogromną popularnością. Delikatne, pierzaste i zwiewne długie źdźbła, zakończone kwiatostanami w...

Głośny remont w bloku – do której godziny?

Remont to długo wyczekiwane przedsięwzięcie, które często angażuje nie tylko wszystkich domowników, lecz także osoby trzecie, które często...