Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Mieszkańcy bloków – szczególnie tych wybudowanych w latach 70. XX – bardzo często nie tylko ze względów estetycznych chcą wymienić istniejące grzejniki żeliwne na bardziej estetyczne i nowoczesne. Czy wymiana grzejnika w bloku jest możliwa?

Wymiana grzejnika w bloku 

Stare grzejniki żeliwne bardzo często  nie spełniają swoich zadań. Na ogół nie mają one termostatów, co uniemożliwia regulowanie temperatury. W efekcie lokatorzy płacą wysokie rachunki za ogrzewanie. Często też narzekają, że w mieszkaniu panuje zbyt wysoka temperatura. Do tego prezentują się one mało efektownie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich wymianę. Okazuje się jednak, że wymiana kaloryfera w bloku  nie jest taka prosta. Znajdująca się w bloku instalacja grzewcza tworzy system naczyń połączonych.

Zmiana parametrów w jednym mieszkaniu może sprawić, że cały system będzie działał niewłaściwie na czym  ucierpią mieszkańcy pozostałych mieszkań. Dlatego też osoby, które chcą wymienić grzejnik w mieszkaniu w bloku przed rozpoczęciem prac muszą uzyskać zgodę administratora budynku. Zgoda ta powinna zastać udzielona w formie pisemnej. Wyrażając zgodę na wymianę grzejnika administrator budynku zobowiązany jest moc grzewczą oraz parametry instalacji, które są niezbędne do ogrzania mieszkania, w którym będzie wymiany grzejnik. Na podstawie tych dokumentów lokatorzy powinni dokonać zakupu grzejnika. 

Zobacz też: Kategoria obiektu budowlanego

Wymiana grzejnika w mieszkaniu własnościowym

Z instalacji grzewczej znajdującej się w bloku korzystają wszyscy mieszkańcy. Nie jest ona własnością tylko osób zamieszkujący dany lokal. Zarządca i właściciel budynku – spółdzielnia lub wspólnota – odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania.  Oznacza to, że także osoby, które zajmują mieszkanie własnościowe również muszą otrzymać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na wymianę grzejnika. Do wniosku o zgodę na wymianę grzejnika należy dołączyć projekt modernizacji instalacji. Dodatkowo należy dokładnie opisać model grzejnika, który ma zastąpić ten stary oraz parametry grzewcze. Należy pamiętać, że moc grzewcza nowego kaloryfera nie może być inna niż starego grzejnika.

Na ogół każda wspólnota mieszkaniowa ma własny regulamin, w który określone są zasady na jakich można wymieniać grzejniki. Co więcej, wymiana  grzejnika w bloku powinna zostać dokonana wyłącznie przez wyznaczonego konserwatora. Dopuszczalne jest zatrudnienie wybranego przez lokatorów fachowca, ale jego pracę musi nadzorować konserwator, którego wyznaczy spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa. Samodzielny demontaż i montaż nowego grzejnika są niemożliwe. Musi to wykonać osoba posiadające niezbędne doświadczenie i wiedzę.

Zobacz również: Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Jak wymienić grzejnik w bloku?

Przy okazji remontu kuchni w mieszkaniu w bloku wiele osób chętnie pozbyłoby się z niej grzejnika. Czy można usunąć grzejnik w bloku – to jedno z częściej zadawanych pytań przez osoby remontujące kuchnię. Likwidacja grzejnika w kuchni w bloku nie będzie jednak należała do łatwych zadań. W świetle obowiązujących przepisów prawa nie jest to możliwe. Wynika to z art, 45a ustawy Prawo energetyczne oraz z art. 13.1 ustawy o własności lokali. Skutkiem likwidacji grzejnika jest bowiem zaburzenie przepływu i zmiana parametrów grzewczych. W efekcie dochodzi do zakłócenia bilansu cieplnego budynku. Z uwagi na to, że ciepło przenika przez ściany, lokatorzy mieszkania, w którym grzejnik zostanie zdemontowany, będą pobierać więcej energii z sąsiedniego mieszkania. Dla jego mieszkańców może to oznaczać wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Sprawdź: Po jakim czasie można chodzić po płytkach?

Kara za wymianę grzejnika 

Osoby, które zdecydują się na wymianę grzejnika czy jego demontaż w kuchni w bloku muszą liczyć się z karami. Obowiązkiem zarządcy budynku jest zgłoszenie zaistniałej sytuacji do nadzoru budowlanego. Informacja o tym, że zarządca budynku musi takiego zgłoszenia dokonać znajduje się w statucie wspólnoty bądź spółdzielni. Kara za wymianę grzejnika może być dotkliwa. Lokatora, który dokonał samodzielnej przeróbki musi liczyć się zarówno z karami finansowymi, jak i odpowiedzialnością prawną. Co więcej, spółdzielnia i wspólnota mają prawo nakazać lokatorowi przywrócenie stanu pierwotnego. Administrator może też nakazać pokrycie kosztów ekspertyz technicznych oraz zwrot kosztów, które zostały utracone przez pozostałych mieszkańców bloku. Wymiana grzejnika łazienkowego w bloku czy likwidacja grzejnika w kuchni z budynku wielorodzinnym to prace, które wymagają uzyskania pisemnej zgody administratora. W innych przypadkach koszty samowolnej przeróbki mogą okazać się bardzo wysokie, przeróbki instalacji grzewczej w bloku na własną rękę to zły pomysł.

Sprawdź: Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Podanie o spuszczenie wody z pionu 

Otrzymanie zezwolenia na wymianę czy przeniesienie grzejnika nie oznacza, że można natychmiast przystąpić do wykonywania prac. Zarówno wymiana, jak i przeniesienie grzejnika oznaczają konieczność spuszczenia wody z pionu. Wzór, jak napisać podanie o spuszczenie wody z pionu można znaleźć w Internecie. Przed odłączeniem grzejnika woda musi zostać z całej instalacji grzewczej. Wymiana czy przeniesienie grzejnika bez spuszczania wody z instalacji jest praktycznie niemożliwa. Co więcej, woda z instalacji centralnego ogrzewania musi zostać spuszczona nie tylko w sezonie grzewczym. Jest to konieczne nawet po zakończeniu sezonu grzewczego. Po otrzymaniu zgody na spuszczanie wody z pionu należy skontaktować się z dyżurnym hydraulikiem spółdzielni/wspólnoty i umówić się, że w dniu remontu spuści wodę z pionu.

Zobacz też: Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca

Wymiana grzejnika w bloku w pytaniach i odpowiedziach:

Ile kosztuje wymiana grzejników w bloku?

Wymiana grzejników w bloku nie należy do tanich prac. Osoby, które zdecydują się na taką wymianę na własny koszt muszą zapłacić między innymi za spuszczenie wody z pionu. Koszt spuszczenia wody wynosi od 100 do 150 zł.  Kosztów tych można uniknąć przeprowadzając prace spoza sezonem grzewczym czyli latem. Do kosztów związanych z odcięciem wody należy doliczyć koszt wykonania usługi przez hydraulika. Oczywiście jeśli powodem wymiany grzejnika jest jego wyeksploatowanie czy awaria, koszty prac mogą zostać pokryte przez wspólnotę czy spółdzielnię. 

Sprawdź także:

Mocowanie słupa drewnianego – kompleksowy przewodnik

Podstawa słupa stanowi fundament dla wielu konstrukcji od prostych ogrodzeń po skomplikowane altany i pergole. Wybierając odpowiednią podstawę...

Wieszaki na ubrania w stylu holenderskim – wybierz idealny do Twojego wnętrza

Przedpokój stanowi niejako wizytówkę naszego mieszkania. Pełni funkcję praktyczną, ale jest też estetyczną „zapowiedź” tego, w jakim stylu...

Jakie meble ogrodowe będą idealne dla Twojego balkonu?

Wielkimi krokami zbliża się sezon ogrodowy. To czas, kiedy większość ludzi zaczyna rozglądać się za meblami ogrodowymi. Każdy...

Dywan sznurkowy – czy znasz wszystkie jego zalety?

Dywany sznurkowe łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Wyróżnia je spośród innych sposób tkania – na płasko....