Goździki i piwonie w wazonie – praktyczne porady i odpowiedzi na pytania czytelników

Kilkanaście lat temu goździki należały do jednych z najbardziej popularnych kwiatów ciętych. Z czasem zostały zapomniane, a dzisiaj znów powracają do łask. Co zrobić, aby kompozycja z goździków długo zachwycała swoim pięknem? Jak pielęgnować piwonie w wazonie, aby te piękne kwiaty ogrodowe, jak najdłużej zachowały swoją urodę?

Piwonie w wazonie 

Piwonie to kwiaty, które mogą zdobić nie tylko nasze ogrody, ale także mieszkania. Zachwycają nas nie tylko kształtem swoich kwiatów, ale także pięknym zapachem. Dzisiaj można je też znaleźć w bardzo wielu kolorach. Do wyboru są białe, różowe, purpurowe, fioletowe, a nawet żółte. Doskonale sprawdzają się nie tylko ogrodzie, ale także jako kwiaty cięte do wazonu. Ścięte piwonie mogą długo zdobić mieszkanie, ale wymagają trochę troski. Przede wszystkim należy przygotować dla nich odpowiedni wazon.

Piwonie cięte najlepiej jest wstawić do wysokiego wazonu. Optymalnie byłoby, aby wazon wykonany był z nieprzezroczystego, ciemnego szkła. W takim wazonie woda dłużej zachowa świeżość. W wydłużeniu okresu świeżości piwonii pomoże też ich umycie przed włożeniem do wazonu. Należy pamiętać, że piwonie to kwiaty, które bardzo lubią wodę. Dlatego też jej poziom w wazonie należy sprawdzać każdego dnia. Łodygi piwonii muszą być zanurzone w wodzie na wysokości co najmniej 8 cm. Woda nalewana do wazonu powinna mieć temperaturę pokojową. 

Sprawdź: Jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany?

Co zrobić żeby piwonie się rozwinęły?

Zdarza się, że pąki kwiatów piwonii się nie rozwijają. Co zrobić, gdy piwonie nie chcą się rozwinąć? Proces rozwijania się pąków można na szczęście trochę przyspieszyć. Przede wszystkim należy usunąć z łodygi większość liści. Dzięki temu całą swoją energię roślina skupi na kwiatach. Po oczyszczeniu łodyg z liści, kwiaty należy wstawić do ciepłej wody. Jak minie kilka minut należy przenieść je do wazonu napełnionego zimną wodą. Po upływie 20 minut kwiaty należy wyjąć i włożyć do wazonu tym razem napełnionego letnią wodą. Ten zabieg powinien sprawić, że pąki piwonii rozwiną się niemal natychmiast. 

Co zrobić żeby piwonie długo stały w wazonie?

Piwonie w wazonie postoją dość długo (nawet do 10 dni), jeśli ich łodygi zostaną oczyszczone z liści. Zabieg ten zapobiegnie gniciu łodyg i wody, dzięki temu dłużej zachowają one świeżość. Regularna wymiana wody także przedłuży ich żywotność. Wodę należy wymieniać każdego dnia. Co 2-3 dni należy nie tylko wymienić wodę, ale także podciąć łodygi. Wazonu z piwoniami nie należy ustawić w pełnym słońcu – takie miejsce znacznie skróci ich żywotność. 

Czy piwonie rozkwitną w wazonie?

Piwonie to  bardzo wdzięczne kwiaty, które zdobią nasze ogrody na przełomie maja i czerwca. Jeżeli chcemy, aby zdobiły także dom przez tydzień, a nawet dłużej, należy ściąć je w fazie pękania pąka. Piwonie w wazonie na pewno rozkwitną. 

Zobacz też: Kategoria obiektu budowlanego

Goździki w wazonie 

Goździki śmiało można uznać za kwiaty cięte długo stojące. Wystarczy trochę się o nie zatroszczyć, aby cieszyły swoją urodę nawet przez 3 tygodnie. Z kwiatów tych można tworzyć zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kompozycje. Jak utrzymać goździki w wazonie przez bardzo długi czas? Należy pamiętać, że goździki są bardzo wrażliwe na wydzielany przez dojrzałe owoce i więdnące kwiaty etylen. Dlatego też nie należy ustawić ich w sąsiedztwie takich owoców oraz regularnie usuwać kwiaty cięte, które więdną. Goździki są wrażliwe również na dym z papierosów.

Sprawdź: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?

Jak przedłużyć trwałość goździków wazonie?

Zanim goździki zostaną włożone do wazonu, należy przyciąć ich łodygi. To jeden ze sposobów na przedłużenie trwałości nie tylko goździków, ale także innych ciętych kwiatów. Łodygi należy przycinać ostrym nożem pod skosem. Taki sposób cięcia zwiększa powierzchnię wchłaniania wody. Z dolnej części łodygi, która będzie zanurzona w wodzie należy usunąć liście. Zapobiegnie to ich gniciu i mętnieniu wody. Tak przygotowane kwiaty można wstawić do wazonu napełnionego wodą o temperaturze pokojowej – goździki bardzo źle tolerują zimną wodę.  Wodę najlepiej jest wymieniać na świeżą każdego dnia. Można do niej dodać odrobinę kwasu bornego lub specjalną odżywkę do ciętych kwiatów. Odżywka dostępna jest w każdej dobrej kwiaciarni.

Co zrobić żeby goździki szybciej się rozwinęły?

Zdarza się, że goździki w wazonie nie chcą się rozwinąć. Można im jednak w rozwinięciu pąków trochę pomóc. Nowe pąki będą rozwijać się o wiele szybciej, gdy zostać usunięte przekwitnięte, zasuszone kwiaty. Dodatek niewielkiej ilości wódki do wazonu również może przyspieszyć rozwijanie się pąków. Jeszcze inny sposób na to, aby goździki szybciej się rozwinęły to zanurzenie ich łodyg na kilka sekund we wrzącej wodzie. 

Dlaczego goździki nie rozkwitają w wazonie?

Goździki lubią słońce, mimo że bukiety nie powinno ustawiać się w pełnym słońcu, to w całkowitym cieniu ich pąki mogą się nie rozwinąć. Powodem, dla którego goździki nie rozkwitają w wazonie może być także to, że zostały ścięte w zbyt wczesnej fazie. Goździki powinno się ścinać, gdy pąki zaczynają się wybarwiać, ale płatki jeszcze nie są widoczne. Tylko niektóre odmiany ściany się, gdy wybarwienie kwiatu jest wyraźnie widoczne. 

Sprawdź: Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

Czytelnicy pytają:

Co zrobić żeby lilie się rozwinęły?

Lilie to jedne z bardziej popularnych kwiatów ciętych. Wykonując z nich kompozycje na ogół wykorzystuje się rośliny z lekko rozwiniętymi pąkami. Aby przyspieszyć rozwinięcie się lilii można wstawić je do wazonu z dość ciepłą wodą. Lilie rozwiną się szybciej także w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie wynosić 23-24°C. Można też umieścić w ich sąsiedztwie kilka dojrzałych jabłek. Wydzielany przez nie etylen sprawi, że pąki rozchylą się szybciej.

Co zrobić żeby tulipany się rozwinęły?

Kilka prostych zabiegów sprawi, że cięte tulipany rozwiną się szybciej. Na pewno pomoże w tym usunięcie liści, które będą zanurzone w wodzie. Można je też wstawić do ciepłego pomieszczenia lub wazonu napełnionego ciepłą wodą. Woda nie może być za ciepła ani gorąca. Tulipany można też umieść w chłodnej wodzie, ale wtedy wazon powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Przycięcie łodyg pod skosem to także sposób na to, aby pąki ciętych tulipanów rozwinęły się szybciej.

Sprawdź także:

Grzyb na ścianie – jak usunąć?

Grzyb na ścianie to nie tylko problem natury estetycznej. Charakterystyczne czarne plamy, które pojawiają się przy zbyt wysokiej...

Czym podlać drzewo żeby uschło? Pozbycie się niechcianej rośliny z ogródka nie jest takie proste

Ogrodnikom niezmiernie utrudniają pracę pewne gatunki drzew, które hamują rozwój innych roślin w ogrodzie. Czasami wycinanie drzewa nie...

Stylizowane baterie do kabiny prysznicowej – 5 inspiracji do twojej łazienki. Sprawdź!

Zastanawiasz się, jak urządzić swoją łazienkę? Czy wiesz, że baterie prysznicowe mają ogromne znaczenie w tworzeniu estetycznego wnętrza...

Czym zmyć sól z podłogi? Dzięki tym sposobom walka o utrzymanie czystości zimą może być skuteczna dzięki tym sposobom

Czysta i zadbana podłoga to wizytówka każdego domu, jednak zimą utrzymanie jej w dobrym stanie jest szczególnie trudne....