Aranżacja małej kuchni – Jak urządzić małe kuchnie

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy naprawdę bardzo wiele czasu. Z pewnością marzeniem bardzo wielu osób jest posiadanie przestronnej kuchni, w której będzie można nie tylko wygodnie gotować, ale także biesiadować w gronie rodziny czy przyjaciół. Niestety, mieszkając w bloku nie mamy szans, aby marzenie to się spełniło. Na szczęście są jednak rozwiązania, które sprawią, że nawet mikroskopijna kuchnia stanie się funkcjonalna. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie meble i kolorystykę oraz rodzaj zabudowy kuchni. Zobacz jak powinna wyglądać aranżacja małej kuchni.

Jak urządzić małe kuchnie?

Aranżacja małej kuchni powinna zostać bardzo starannie zaplanowana. Odpowiednie ustawienie mebli i sprzętu AGD sprawi, że praca w kuchni stanie się łatwiejsza. Idealna kolejność ustawienia od lewej do prawej powinna wyglądać następująco: lodówka, zmywarka (jeśli ją posiadamy), zlewozmywak kuchenka (lub płyta). Pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinniśmy zachować pewne odległości.

Optymalna odległość od lodówki do zlewozmywaka powinna wynosić w małej kuchni 120 cm. Taka sama odległość powinna dzielić zlewozmywak od kuchenki oraz lodówkę od kuchenki. Oczywiście cały czas mówimy o odległościach w małych kuchniach. Utrzymanie zalecanych odległości i ustawianie urządzeń AGD zgodnie z zasadami ergonomii w małych (za takie uważa się te, które mają poniżej 8 m²) kuchniach może okazać się niemożliwe. Projekty małych kuchni (wiele z nich można znaleźć w Internecie) wykonywane przez profesjonalistów wykorzystują sprytne triki, które sprawiają, że nawet kuchnia 5m² wydaje się znacznie większa. Malutka kuchnia w bloku optycznie wyda się większa, gdy znajdą się w niej jasne meble. Świetnie sprawdzą się szczególnie te, które mają fronty wykonane ze szkła lub z innych materiałów, które odbijają światło. 

Typowe szafki kuchenne mają szerokość 30, 45, 60 i 90 cm. Ale dzisiaj dostępne są w sprzedaży także meble modułowe, które mogą mieć szerokość od 15 do 80 cm. Są to idealne meble do małej kuchni. Inna możliwość to małe kuchnie na wymiar. Wybierając to rozwiązanie będziemy dysponować kuchnią, której zabudowa w stu procentach będzie dopasowana do jej rozmiarów. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie, na które nie wszystkie osoby mogą się zdecydować. 

Meble w kuchni można ustawić w bardzo różny sposób. Sposób ich ustawienia zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale także od jego kształtu. Szafki można ustawić w jednym ciągu tylko po jednej stronie pomieszczenia. To rozwiązanie jest najbardziej optymalne w przypadku kuchni, która jest tylko długa, ale także wąska.. Kuchenne szafki można ustawić także w kształcie litery L. Zabudowa o tym kształcie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o kształcie kwadratu lub prostokąta. Zabudowa kuchni może mieć też kształt litery U.

Zobacz też: Wymiana grzejnika w bloku – porady, prawa i obowiązki

Aranżacja małej kuchni 4m²

Aranżacja kuchni, która ma zaledwie 4m² jest naprawdę bardzo dużym wyzwaniem. Ale także ta kuchnia może być funkcjonalna i efektowna. Idealne rozwiązania do małej kuchni to nie tylko meble na wymiar czy modułowe szafki o mniejszej szerokości. W tak małym pomieszczeniu nie warto montować dwukomorowego zlewozmywaka, który zajmie zbyt dużo cennego miejsca. Z powodzeniem sprawdzi się ten jednokomorowy. Zlewozmywak, jak i płytę kuchenną warto jest wpuścić w blat. Po uszczelnieniu silikonem znikną szpary, w które mogłaby się dostać woda lub resztki przygotowywanych potraw. Zarówno zlewozmywak, jak i kuchenkę można usytuować w rogu pomieszczenia.

Zakup mebli, w których jest narożna szafka także może okazać się dobrym pomysłem na aranżacje małej kuchni w bloku. W małej kuchni na ogół brakuje miejsca na wstawienie stołu. Jednak nawet w tak małej jak ta, która ma zaledwie 4m² można urządzić kącik jadalny, w którym da się zjeść nie tylko śniadanie, ale także obiad. Na rynku dostępne są niewielkie, montowane do ściany stoliki z rozkładanym blatem. Po złożeniu praktycznie wcale nie zajmują one miejsca. Jako miejsce do jedzenia może też służyć blat kuchenny. Z uwagi na wysokość szafek kuchennych (mają one przynajmniej 85 cm wysokości) niezbędny jest zakup stołków barowych. Dobrym rozwiązaniem jest także stolik-szuflada, który wysuwa się z dolnej szafki. 

Sprawdź: Płyta gipsowa – wymiary płyty gipsowo-kartonowej

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku 

Mała, a do tego wąska kuchnia w bloku ma wiele ograniczeń aranżacyjnych, ale nawet ona może być wygodna i funkcjonalna. W przypadku małej wąskiej kuchni cały sprzęt AGD i meble muszą znaleźć się na jednej ścianie, dlatego ich wybór nie może być kwestią przypadku. Aby maksymalnie wykorzystać całą ścianę, którą będziemy mieć do dyspozycji, warto zdecydować się na wysoką zabudowę – taką do samego sufitu. Zabudowana do sufitu kuchnia daje mnóstwo miejsca do przechowywania.

Meble do małej, wąskiej kuchni powinny być jasne z błyszczącymi lub szklanymi frontami. Da to złudzenie, że kuchnia jest szersza i większa. Mała kuchnia w zabudowie oznacza, że większość urządzeń AGD zostanie umieszczona w meblowych szafkach. Co ważne, dla posiadaczy małych kuchni bardzo wyrozumiali są dzisiaj nie tylko producenci kuchennych mebli, ale także sprzętu AGD. Na rynku dzięki temu dostępne są dzisiaj zarówno kompaktowe płyty indukcyjne i zmywarki oraz wąskie, idealne do małych kuchni piekarniki. 

Zobacz też: Odrolnienie działki – koszt

Mała kuchnia – Inspiracje

Rozmawiając o aranżacji małej kuchni w bloku nie możemy zapomnieć o jej odpowiednim oświetleniu. W kuchni konieczne jest zastosowanie kilku rodzajów oświetlenia. Jednym z nich jest oświetlenie ogólne, które zapewni lampa włączana przy wejściu. Kolejnym rodzajem oświetlenia jest to, które rozjaśniać będzie blat roboczy. Oświetlenie to instaluje się od spodu szafek wiszących. Oświetlające roboczy blat światło optycznie wydłuży nie tylko sam mebel, ale całe pomieszczenie.

Ważną kwestią w przypadku urządzania każdej, a nie tylko małej kuchni jest też wybór materiału, z którego wykonany będzie kuchenny blat. Dzisiaj na rynku dostępne są nie tylko blaty z płyt MDF, ale także z kamienia naturalnego, z konglomeratu kwarcowego czy ze stali. 

Zobacz również: Lodówka po transporcie – Kiedy włączyć?

Mała kuchnia z oknem 

Możliwości wykorzystania okna w aranżacji małej kuchni jest co najmniej kilka. Pod oknem może znaleźć się nie tylko zlewozmywak. Jeśli kuchnia ma więcej niż 4m², a parapet znajduje się na wysokości minimum 75 cm, pod oknem może się zmieścić niewielki stół. Można też przedłużyć blat tak, aby połączył się z parapetem. W ten sposób zyskamy miejsce do jedzenia i ustawienie doniczek z kwiatami. Przedłużony blat może pełnić również funkcję półki na książki. Zaletą małej kuchni z oknem jest to, że jest ona widna i dobrze oświetlona. A to znaczy, że w kuchni tej niekoniecznie muszą znaleźć się wyłącznie jasne meble czy ściany. W małej kuchni  z oknem sprawdzą się też ciemniejsze barwy.

Sprawdź: Ile schnie grunt? Sprawdź ile po gruntowaniu można kłaść gładź, szpachlować lub malować

Pomysły na małą kuchnię 

Osoby, które niekoniecznie mają pomysł na to, jak urządzić małą kuchnię, muszą przede wszystkim dobrze przemyśleć ustawianie sprzętów i mebli oraz kwestie związane z przechowywaniem. Na blaty kuchenne raczej nie warto wystawiać zbyt wielu kuchennych akcesoriów, gdyż bardzo łatwo jest zagracić małe pomieszczenie.

W małej kuchni bardzo dobrze sprawdzają się mocowane do ściany relingi, na których wiesza się niezbędne akcesoria. Można na nich zawiesić również półeczkę na przyprawy czy doniczki z ziołami. W nowoczesnych kuchniach bardzo często pojawia się barek, który jest wykorzystywany jako miejsce do spożywania posiłków. W nowocześnie urządzonych mieszkaniach często spotyka się również kuchnie otwarte na pokój dzienny. To doskonały sposób na to, aby mała kuchnia wydawała się bardziej przestronna. W kuchni otwartej na pokój można zastosować wyspę lub półwysep, które nie tylko bardzo dobrze wyglądają. Można na nich urządzić także wygodne miejsce do jedzenia. Konieczne będą wtedy barowe stołki lub wysokie krzesła.

Wiele osób narzeka, że ich kuchnia ma małą powierzchnię i jest niewygodna. Wystarczy jednak włożyć odrobinę wysiłku włożonego w przygotowanie dobrego planu i trochę pracy, aby stworzyć pomieszczenie, które będzie praktyczne, funkcjonalne, komfortowe i piękne, a przygotowywanie w nim posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

Sprawdź także:

Jak wybrać odpowiednią firmę budowlaną?

Osobie, która ma w posiadaniu działkę budowlaną, zakupiła projekt swojego domu, załatwiła wszelkie formalności powiązane z uzyskaniem pozwolenia...

Wybór odpowiedniego pieca gazowego – kotły kondensacyjne czy niekondensacyjne?

Decyzja o wyborze odpowiedniego pieca gazowego jest niezwykle ważna. Z pomocą przychodzą nowoczesne kotły kondensacyjne, które gwarantują wysoką...

Budowa domu – jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać?

Budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami. Poza tym, co rusz zmieniają się przepisy budowlane, technologie wznoszenia budynków,...

Jakie oświetlenie na małą budowę?

Odpowiednie oświetlenie na budowę jest niezbędne, w szczególności, jeżeli prace prowadzone są po zmroku, lub w podczas ograniczonej...