Przewóz lodówki jest trudny ze względu na jej duży rozmiar, jest ciężkim i specyficznym sprzętem AGD. To zadanie wymaga zaangażowania co najmniej kilku osób oraz wynajęcia dużego samochodu, jeżeli takowego nie posiadasz. Jak bezpiecznie i szybko przetransportować lodówkę. Lodówka po transporcie – sprawdź kiedy włączyć? Odpowiedź na te i inne ważne pytania znajdziesz w tym artykule.
Transport lodówki
Jak powinien wyglądać prawidłowy transport lodówki? Jest to zadanie naprawdę wymagające, dlatego, jeśli planujesz przewodzić tego typu sprzęt, lepiej z wyprzedzeniem sporządź cały plan. Niezależnie na którym piętrze w bloku mieszkasz, czy jesteś z domu parterowego, warto być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Zanim nastąpi termin Twojej wymarzonej przeprowadzki, upewnij się, że wszystkie potrzebne rzeczy do transportu lodówki są gotowe.
Co należy wykonać na samym początku? Zacznij od samej podstawy, czyli dokładnego opróżnienia całości. Z szuflad zamrażalnika wyjmij lód, jedzenie i inne wsadzone tam produkty spożywcze. Co możesz z tym zrobić? Na kilka dni, lub tygodni wcześniej, w zależności ile masz w swojej zamrażarce, warto przepatrzeć szuflady i pozjadać wszystko. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz musiał na ostatnią chwilę wyrzucać dużej ilości artykułów spożywczych, lub martwić się ich pakowaniem podczas trwania przeprowadzki. Jeżeli zapomniałeś o tym istotnym kroku, pozostaje inna możliwość. Produkty spożywcze należy umieścić w szczelnym pojemniku lub misce i obłóż je zimnymi lodem, lub zamrożonym okładami.
Pamiętaj:
Dodatkowo nie zapomnij o wyjmowaniu półek czy ruchomych elementów lodówki, takich na przykład pojemnik na jajka. Jeśli zostawiłbyś je w lodówce, mogłyby się połamać, lub bardzo poważnie uszkodzić wnętrze transportowanej lodówki. Dlatego dokładnie je umyj, wytrzyj i zapakuj w folię bąbelkową i karton, a następnie umieść w osobnym miejscu. Lepiej sprawdź kilkukrotnie, czy każda szuflada lodówki jest pusta. Upewnij się, że całość jest czysta, a w jej wnętrzu nic nie zostało.
W wielu przypadkach przed transportem lodówki będzie potrzebne jej rozmrożenie. Jak to zrobić? To zależy od tego, z jakim modelem i marką lodówki mamy do czynienia. Często nowsze modele posiadają specjalny program, a dokładnie system automatycznego odszraniania. Jeżeli Twój model nie dysponuje takim udogodnieniem, nie musisz się stresować. Z łatwością sam poradzisz sobie z tym zadaniem. Po pierwsze, musisz odłączyć lodówkę od zasilania, a pod nią rozłożyć stare gazety, ścierki i niepotrzebne ręczniki. Wchłoną one nadmiar wody, która powoli zacznie wyciekać z lodówki. Cały proces może zająć kilka godzin. Kiedy zobaczysz, że lodówka została całkowicie rozmrożona, jej wnętrze dokładnie wytrzyj suchą szmatką. Nie zapomnij o żadnej komorze, jeśli nie wykonasz tego dokładnie, po ponownym podłączeniu lodówki, woda na nowo zamarznie.
Przed transportem lodówki, sprawdź dokładnie, jakie ma wymiary. Jest to o tyle istotne, że kiedy sam ją przewozisz, własnym samochodem, może się ona po prostu nie zmieścić. Dzwonienie do firm przewozowych i szukanie właściwej na ostatnią chwilę, to nic przyjemnego. Do pomocy przy jej przenoszeniu, poproś silnego kolegę. Pamiętaj, że większa część ciężaru lodówki będzie spoczywała na osobie z przodu, dlatego warto tam postawić osobę, która sobie z tym poradzi. Lodówkę zawsze należy nosić jej drzwiami do przodu, a skraplaczem do tyłu. W ten sposób możesz mieć pewność, że będzie działała po ponownym podłączeniu. Jaka jest najlepsza pozycja do przenoszenia lodówki? Odpowiedź to pionowa, jednak w znacznej większości przypadków to po prostu niewykonalne. Jednak nigdy nie odchylaj jej o więcej niż 75 stopni. Transport lodówki może się odbywać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, jednak ta pierwsza jest znacznie bardziej polecana.
Zobacz też: Sprzątanie domu – Ile kosztuje?
Dlaczego lodówka musi odstać po transporcie?
Po jakim czasie można włączyć lodówkę po transporcie? Właśnie to pytanie bardzo często zadają osoby, które dopiero co zmierzyły się z przeprowadzką, a teraz chcą jak najszybciej zabrać się za rozpakowywanie swoich rzeczy.
Najlepiej zaczekać kilka godzin. W czasie transportu, kiedy lodówka znajduje się pod kątem, olej techniczny z jej sprężarki wpływa do obwodu, czyli tam, gdzie jest freon. Jeżeli włączysz swoją lodówkę zaraz po przetransportowaniu jej, możesz bardzo uszkodzić silnik, a z pewnością doprowadzić do jego ogromnego przeciążenia. Naprawa takiej szkody może okazać się zupełnie nieopłacalna, dlatego zakup nowej lodówki często jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli prawidłowo odczekasz jakiś czas przed uruchomieniem lodówki, niezbędny płyn chłodzący będzie miał możliwość przyjęcia swojej domyślnej pozycji w obwodzie. Lodówka po transporcie, kiedy włączyć tego typu sprzęt? Jeżeli masz zamiar przewozić ją, kiedy za oknem sypie śnieg a temperatura jest ujemna, zwróć uwagę na wodę, która przez czas transportu zgromadzi się w środku. Istotne jest, aby odparowała, zanim podłączysz lodówkę do źródła zasilania.
Zobacz również: Sygnatury porcelany: polskiej, niemieckiej i chińskiej
Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?
Czy nową lodówkę można od razu włączyć? Z pewnością nie. Ale to, przez jaki czas musi pozostać wyłączona, zależy również od pozycji, w jakiej była transportowana. Ten drobny szczegół może pozwolić Ci zaoszczędzić sporo czasu, który wykorzystasz na rozpakowywanie pudełek po przeprowadzce, lub szczegółowe czytanie instrukcji obsługi swojej nowej lodówki. Lodówka po transporcie, kiedy włączyć nowe urządzenie? Warto najpierw zdecydować, gdzie sprzęt będzie miał swoje docelowe miejsce, odpakować go i sprawdzić, czy nie brakuje żadnej szuflady i pojemnika.
Ile musi stać lodówka po transporcie? Jeżeli lodówka była transportowana w pozycji poziomej, czas do jej ponownego włączenia może wynosić od 16 do aż 20 godzin. To bezpieczna ilość, która pozwoli na spokojne rozprowadzenie się freonu po obwodach lodówki. Jeśli miałeś możliwość transportować lodówkę w pozycji pionowej, czyli najbardziej zalecanej, opłacało się to. Urządzenie będzie musiało odstać tylko 6 godzin, jeśli przewoziłeś je w sezonie zimowym, lub 4 godziny, gdy było transportowane w cieplejsze miesiące.
Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Czytelnicy pytają kiedy włączyć lodówkę po transporcie:
Tak, każda lodówka musi jakiś czas odstać po transporcie. Liczba godzin, przez które nie można z niej korzystać, zależy od jej pozycji podczas transportu oraz pogody. Niezależnie od modelu, lodówka musi odstać po transporcie. W przeciwnym wypadku może dojść do jej poważnego uszkodzenia, przez które stanie się niezdatna do użytku.
Przed uruchomieniem lodówki, należy odczekać jakiś czas. Ile dokładnie? To zależy od tego, w jakiej pozycji transportowana była lodówka. Jeżeli w pozycji leżącej, należy odczekać około 20 godzin. Jeśli w pozycji pionowej, która przez ekspertów uznawana jest za najlepszą, wystarczy 6 godzin w zimie oraz 4 godziny w lecie.
Jeśli odczekałeś zalecaną ilość czasu po transporcie lodówki, to niestety nadal nie możesz włożyć do niej jedzenia. Znów musisz poczekać, tym razem około 6 godzin. Najlepiej jednak, żebyś zostawił ją podłączoną na całą noc. Wtedy możesz mieć pewność, że sprzęt osiągnął wymaganą temperaturę, a jedzenie się nie zepsuje.
Jak najbardziej, lodówki można przewozić na leżąco. Jednak to pozycja pionowa jest tą najlepszą. Kiedy transportujesz urządzenie w pozycji poziomej, będzie musiało ono dłużej odstać, około 20 godzin.
Najwcześniej po 6 godzinach, a najlepiej po całej nocy.