Sygnatury porcelany to specjalne znaki, które służą do ustalenia pochodzenia, wieku, a także jakości. Sygnatura jest elementem, na który wzrok kolekcjonerów pada najwcześniej. Dla osób niewtajemniczonych zaś może być ciekawostką, która pozwoli dowiedzieć się co nieco o przeszłości, jaką ma stara porcelana, a także sprawdzić ile jest warta. Sygnatury porcelany są także używane z innego powodu, stanowią znak rozpoznawczy producenta, co w przypadku udanych produktów jest sporym powodem do dumy.
Katalog sygnatur porcelany
Żeby dowiedzieć się, skąd pochodzi porcelana, jaki jest jej wiek, a także jak dalece można oszacować jej wartość, trzeba dowiedzieć się, co oznacza sygnatura. To oznaczenie jest popularne od XVIII wieku. Pierwszymi były sygnatury na porcelanie oznaczające Augusta Króla, zwanego także Augustem Mocnym. Był to władca Saksoni z XVIII wieku a wyroby porcelanowe pochodziły z Meissen i miały oznaczenie AR. Wkrótce zaczęła się produkcja ze słynną sygnaturą dwóch skrzyżowanych mieczy. Jest ona aktualnie najpopularniejszym oznaczeniem, często naśladowanym przez inne zakłady wytwórcze.
Najpopularniejsze sygnatury porcelany to te, które są oznaczeniem polskich, niemiecki, a także chińskich wyrobów. Nie brakuje również porcelany wytwarzanej przez zakłady z innych państw, na przykład Włoch, Austrii, Francji, Anglii, czy Ameryki. Warto znać najpopularniejsze oznaczenia na porcelanie.
Zobacz też: Działka leśna – co można zbudować na działce leśnej?
Sygnatury polskiej porcelany
Manufaktura w Saksonii była aż do czasu Stanisława Augusta Poniatowskiego jedyną fabryką, która dostarczała porcelanę do naszego kraju. Na własne wyroby musieliśmy czekać aż do początku XIX wieku. Początkowo były to produkty z fajansu, a dopiero później z porcelany.
Pierwszymi polskimi manufakturami porcelany były te znajdujące się w Korcu, Baranówce i Ćmielowie. W kolejnych latach powstały przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją w takich miastach, jak Baranówka, Błotnica, Bodzechów, Boguchwała, Bogudzice, Brzezinka, Bykowina, Chodzież, Denków, Dobyszewo, Emilczyn, Gozdnica, Horodnica, Jaworzyna Śląska, Jelenia Góra, Kamienny Bród, Korzec, Kowary, Książ, Lubartów, Lubiana, Pokaniewo, Parowa, Romanów, Stanowice koło Strzegomia, Stoszowice, Suliszów-Zofiówka, Szczawienko, Tomaszów lubelski, Tułowice, Wałbrzych, Wełnowiec, Włocławek, czy Żary. Obracając naczynia, czy figurki można sprawdzić, czy na odwrocie nie znajdują się oznaczenia porcelany właśnie tych manufaktur.
Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Sygnatury porcelany niemieckiej
Niemcy byli pierwszymi producentami porcelany, którzy rozpowszechnili tę odmianę materiału w Europie na dużą skalę. Byli odniesieniem dla następnych wytwórców. Niemal każda sygnatura na porcelanie niemieckiej zostały wykonane techniką podszkliwną, oznacza to, że znaki zozstały nałożone na wyroby przed wypaleniem. Przez sto lat od rozpoczęcia procesu produkcji dwoma najpopularniejszymi pigmentami, była żelazowa czerwień oraz kobaltowy błękit. Szczególnie drugi był stosowany jako sygnatura porcelany przez wytwórnie europejskie.
Zobacz też: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?
Porcelana Bavaria oraz inne manufaktury – charakterystyczne znaki i sygnatury porcelany
Do najpopularniejszych manufaktur niemieckich, których sygnatury porcelany można znaleźć na ich wyrobach, to m.in. Villeroy & Boch, czy Meissen, Höchster Porzellan-Manufaktur, która jest określana jako najdroższa porcelana niemiecka. Za zastawę z porcelany można zapłacić nawet do 30 000 złotych. Bardzo popularne są również naczynia z porcelany z oznaczeniem „B”, które pochodzą z manufaktury Elfenbein Porzellan Bavaria.
Chińska porcelana – sygnatury manufaktur z dalekiego wschodu
To właśnie z Chin pochodzą najstarsze porcelanowe naczynia. Sygnatury chińskiej porcelany mogą obejmować zarówno symbole z pisma chińskiego, jak i drobne grafiki. W pierwszym przypadku bardzo znane są sygnatury chińskiej porcelany takie jak Qianlong Nian Zhi, Da Qing Qianlong a w drugim You Xian Ju Jianzhi lub Zhongguo Zhi Zao.
Sprawdź też: Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]
Oznaczenia na porcelanie – jak je sprawdzić?
Identyfikacja porcelany nie jest łatwa, jednak można znaleźć liczne strony internetowe, które pomagają w nawigowaniu pomiędzy zróżnicowanymi sygnaturami. Porcelana niemiecka, polska, francuska, czy włoska; wszystkie odmiany naczyń mogą być sklasyfikowane dzięki obszernym infografikom albo poradom na forach od osób, dla których sygnatury nie mają żadnych tajemnic. Pierwsza rozszyfrowana sygnatura na porcelanie może być wstępem do zupełnie nowej pasji.
Czytelnicy pytają o sygnatury porcelany:
Niektóre znaki na porcelanie, jak litera „B”, czy korona są bardzo często spotykane. Niestety nie wszyscy wiedzą skąd pochodzą naczynia z taką sygnaturą. Porcelana z oznaczeniem „B” jest wytworem manufaktury Elfenbein Porzellan Bavaria. Z kolei sygnatura korony może się odnosić do wytwórni w Wallendorf.