Kupno działki leśnej jest często bardzo atrakcyjną opcją. Sprzedawcy są w stanie zaoferować znacznie większy obszar, niż w przypadku standardowych ofert pod budowanie nieruchomości. Jednak jak w niemal każdym przypadku, nie jest to tak proste, na jakie mogłoby się wydawać. Działka leśna to zupełnie inna odmiana terenu niż zwykła działka budowlana. Trzeba z niej korzystać w określony sposób tak, aby nie złamać panujących zasad prawnych. Jak w takim razie można wykorzystać działkę leśną i co można na niej zbudować?
Działka leśna – czym charakteryzuje się powierzchnia o tym charakterze?
Słysząc słowa „działka leśna”, wielu osobom może się wydawać, że zakupienie takiego terenu to znakomita inwestycja. Bliskość natury, piękne rośliny i czyste powietrze to wprost znakomite warunki do tego, żeby na przykład budować dom lub chociaż założyć ogródek działkowy i postawić nieduży obiekt, gdzie można się przespać lub coś przechować. Niestety, z reguły jest to po prostu niemożliwe.
Działka leśna to teren, który podlega pod zarząd Nadleśnictwa. Terenu nie można ogrodzić murem, czy trwałym ogrodzeniem. Swoją własność można ewentualnie zaznaczyć znakiem, który mówi „zakaz wstępu do lasu”. Jednak w praktyce jego łamanie nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji. Co prawda, możliwe jest ogrodzenie w lesie młodych drzew. Jednak i tak nie można tego robić za sprawą płotu, który narusza stan roślin, będąc na przykład zabetonowanym. Jak widać, działka leśna nie w każdym przypadku będzie atrakcyjnym rozwiązaniem.
Zobacz też: Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?
Co można zrobić z prywatnym lasem?
Działka leśna jest często nazywana prywatnym lasem. Słysząc to określenie po raz pierwszy, można odnieść wrażenie, że posiadacz ma wiele możliwości spożytkowania tak ciekawego terenu. W praktyce jest jednak inaczej. Jak wspomniano wcześniej, ogrodzenie lasu prywatnego nie może być wykonane. Przepis ustawy o lasach z 2017 roku pozwala natomiast umieścić znaki zakazujące wstępu osobom nieupoważnionym. W sytuacji, gdy przekroczona zostanie granica prywatnej działki, nie jest to jednak w żaden bolesny sposób przeanalizowane. Jedynym scenariuszem, w którym takie osoby mogą ponieść realne konsekwencje, to niestosowanie się do zaleceń właściciela – efektem jest grzywna lub nagana.
Zobacz również: Ciekawostki o motylach: Ile żyją motyle? Czy gryzą? Co jedzą?
Co można zbudować na działce leśnej?
Cóż, w rzeczywistości działka leśna nie jest tak atrakcyjnym w użytkowaniu terenem, jakby mogło się wydawać. Co zatem można zrobić z taką powierzchnią, czy warto w ogóle decydować się na jej zakup? Co można wybudować na działce leśnej? Sprawa jest dość skomplikowana, ale istnieje cień szansy, że na zakupionym terenie można rozpocząć budowę. Od czego to zależy?
Rozwiązaniem tej sytuacji, jest wyłącznie działki leśnej spod produkcji leśnej. Może to dotyczyć pewnego fragmentu, ze względu na obszerność terenu lub nawet całej jego powierzchni. Do tego jest niezbędna zgoda dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Kluczową kwestią jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest oznaczany skrótem MPZP. Może on przewidywać, że dana działka leśna jest przeznaczona pod budowę nieruchomości, tzn. zezwala się, na przykład na postawienie domku jednorodzinnego na jej części lub całej powierzchni.
Zobacz też: Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania
Kupno działki leśnej – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli chodzi o kupno działki leśnej, ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, żeby spełniała ona założenia MPZP, które pozwalają na postawienie nieruchomości. Dlatego warto wpierw zaznajomić się z planem zagospodarowania terenu. Jak wspomniano wcześniej, parcele leśne mogą być znacznie obszerniejsze, niż w przypadku zwykłych gruntów pod zabudowę mieszkalną, na przykład w mieście.
Niezwykle ważna jest znajomość oznaczeń. Jedna działka, ze względu na swoją wielkość, może wchodzić na obszary o różnym typie użytkowania. Przyszłego posiadacza powinien najbardziej interesować fakt, czy któryś z jej elementów, jest oznaczony symbolem MRj,ZR. Oznaczenie to dotyczy zabudowy ogrodowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług nieuciążliwej oraz teren zabudowy rekreacyjnej. Jeżeli taki symbol znajduje się na planie, warto wymierzyć jakie wymiary ma powierzchnia i zaplanować budowę nieruchomości lub postawienia innego obiektu.
Sprawdź: Odrolnienie działki
Działka leśna w pytaniach i odpowiedziach:
Zapoznając się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi zakupu wyżej wymienionych terenów, można zadać sobie pytanie, czy warto kupić działkę leśną? Trudno o prostą konkluzję. Odpowiedź jest na pewno niejednoznaczna, bo trzeba wykazać się zaangażowaniem, żeby zrealizować inwestycje, takie jak budowa nieruchomości, jednak po przejściu wszystkich spraw związanych z formalnościami, budynek postawiony w otoczeniu natury może zrekompensować wszystkie starania z nawiązką.
Czy trzeba być leśnikiem? Działać w ramach instytucji rządowej lub nadleśnictwa? Nie. Działkę leśną może nabyć każdy, kto dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi. Należy tylko pamiętać o wszystkich obowiązkach, które są związane z użytkowaniem takiego terenu, na przykład zakazem wycinania drzew lub obowiązkiem ponownego zalesiania gruntu.
Posiadacze działek leśnych często zastanawiają się, czy można ogrodzić las prywatny trwałym płotem lub siatką z gruntowaniem. Niestety nie. Możliwe jest wykonanie ogrodzenia młodych drzew, lecz w każdym innym przypadku potrzebne jest dobre uzasadnienie i pozytywna decyzja zarządcy lasu.
Jest to tak naprawdę temat rzeka i istnieje wiele warunków, jakie należy spełnić, aby postawić dom lub nieruchomość o innym charakterze. Kluczowym elementem jest plan zagospodarowania terenu. Jeżeli w MPZP jest zaznaczone, że dany grunt kwalifikuje się do kategorii MRj,ZR, to cała operacja powinna być znacznie prostsza. Skrót ten oznacza teren przeznaczony pod zabudowę ogrodową z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług nieuciążliwych oraz zabudowy rekreacyjnej. W innym wypadku trzeba się ubiegać o zmianę założeń MPZP. Może to być jednak bardzo kosztowne, a także zabrać wnioskodawcy bardzo dużo czasu, a sama inwestycja w działkę leśną może również okazać się nieopłacalna.