Niejednokrotnie możemy się spotkać z sytuacją, kiedy ktoś stawia na swojej działce jakąś konstrukcję i nikomu tego nie zgłasza, bo uważa, że na swojej posesji może robić, co uważa za słuszne – zwłaszcza jeśli nie wpływa to na inne osoby. Fakt jest jednak taki, że nawet na własnym terenie musimy stosować się do ustawy o prawie budowlanym. Dlatego, jeśli chcemy coś postawić na naszej działce albo dobudować do domu, warto sprawdzić, czy potrzebujemy na to pozwolenia i czy musimy gdzieś to zgłosić.
Kwestie dotyczące projektowania
Zanim dojdzie do budowy domu, zazwyczaj poświęcamy wiele godzin na przejrzenie różnych projektów i dopasowanie do naszych oczekiwań tego, który najbardziej nam się spodobał w gotowej formie. W wielu takich projektach uwzględniony jest taras jako miejsce, które nie tylko ma wpływ na wizualny wygląd takiego budynku, ale również przestrzeń, która idealnie będzie nadawała się do wypoczynku. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach od razu jest on uwzględniony w projekcie domu, a to oznacza, że nie potrzebujemy tutaj żadnych zezwoleń na jego budowę. To, które zostało wydane odnośnie domu, pozwala nam również na wybudowanie tarasu zgodnie z prawem. Jak to jednak wygląda, gdy początkowo przy naszym domu nie było tarasu, a teraz chcielibyśmy go zrobić. Czy wówczas musimy mieć pozwolenie na budowę i czy musimy taki zamiar gdzieś zgłosić?
Zawsze lepiej zapytać
Najważniejszą tutaj kwestią będzie to, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z ponoszenia kary za nasze działania. Jeśli postawimy na naszej działce coś, co wymagało pozwolenia na budowę, a my go mieć nie będziemy, to możemy zapłacić karę albo zostanie nam nakazana rozbiórka. Chcąc więc dobudować do naszego domu taras, ale nie mając pewności, czy możemy to zrobić, powinniśmy udać się do właściwego Starostwa Powiatowego albo urzędu miasta, aby uzyskać niezbędne informacje. Jeśli zapytamy tam, czy można dobudować taras bez pozwolenia, to nie tylko otrzymamy dostęp do odpowiednich dokumentów, które dotyczą tego tematu, ale również będziemy mieli wyjaśnione wszystkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić po jego przeczytaniu. Najważniejszą informacją, jaką wówczas otrzymamy, będzie ta, że wiele zależy od tego, jakiej wielkości jest nasz taras i gdzie ma być on umiejscowiony.
Tutaj nie potrzebujemy pozwoleń
Jeżeli nie chcemy starać się o pozwolenie na budowę ani zgłaszać chęci wybudowania takiego tarasu, to powinniśmy dopilnować, aby była to konstrukcja naziemna, nieprzekraczająca 35 m2. W tym przypadku możemy ją postawić i nie musimy mieć na to niczyjej zgody. Jednak jeśli nasz taras ma się znajdować nad ziemią, to wówczas powinniśmy mieć pozwolenie na budowę, bo będzie on musiał spełniać określone wytyczne – chociażby w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Nawet budując taras naziemny, powinniśmy dokonać zgłoszenia budowy, jeśli jego powierzchnia przekracza wspomniane wcześniej 35 m2. Kiedy dokonamy takiego zgłoszenia, będziemy musieli odczekać 21 dni, zanim podejmiemy jakiekolwiek prace. Po upływie tego czasu uznaje się, że brak sprzeciwu ze strony urzędu jest jego zgodą na postawienie takiej konstrukcji. No chyba, że wcześniej otrzymamy urzędowe pismo, że nie ma przeciwwskazań do budowy tarasu – wówczas będziemy mogli do takich prac przystąpić wcześniej.
Artykuł sponsorowany