Jaki Agregat Prądotwórczy Do Domu Jednorodzinnego?

Czym dokładnie jest agregat prądotwórczy i jak działa? Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych? Jaką moc i jakie zasilanie powinien mieć agregat do domu? Poniżej rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące agregatów prądotwórczych!

Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego główną funkcją jest przekształcanie energii mechanicznej w energię elektryczną. Serce agregatu tworzą silnik i prądnica zmieniająca ruch tłoków na prąd elektryczny. W kolejnych etapach wygenerowana energia elektryczna trafia do konkretnego urządzenia lub do wybranego fragmentu sieci energetycznej. Jest to podstawa działania agregatu prądotwórczego, jednak poszczególne modele mają inne parametry. Agregat może przydać się w domu – można kupić lub wynająć urządzenie na stronie https://dinamo.pl/.

Generatory prądu są szczególnie przydatne w awaryjnych sytuacjach, gdy zasilanie sieciowe jest przerwane lub niedostępne. Dzięki agregatorowi prądotwórczemu możliwe jest zasilanie różnych urządzeń, odbiorników prądu lub całego domu (jeśli nie ma dostępu do sieci energetycznej). W zależności od modelu i zastosowania, agregaty prądotwórcze wykorzystują różne rodzaje silników. Najpopularniejsze są agregaty wyposażone w silnik spalinowy. Mogą one działać na paliwa takie jak diesel, benzyna, gaz ziemny lub gaz propan-butan.

Silnik benzynowy

Silniki benzynowe znajdziemy przede wszystkim w małych i przenośnych agregatach (urządzenia często są wyposażone w koła lub uchwyty, są więc mobilne). Cena takiego urządzenia jest niska w porównaniu z innymi agregatami. Silniki benzynowe są uniwersalne – sprawdzą się w domach, placówkach edukacyjnych i handlowych, a także podczas wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu.

Minusem agregatu prądotwórczego z silnikiem benzynowym jest generowany hałas. Ponadto silniki benzynowe mają zwykle wyższe zużycie paliwa niż silniki diesla, co oznacza wyższe koszty eksploatacji. Jeśli zaś chodzi o moc i wydajność agregatu benzynowego – jest wystarczająca do zasilenia podstawowych urządzeń, ale może nie być w stanie zasilić całego domu czy większych obiektów.

Silnik diesla

Najczęściej stosowanym w agregatach prądotwórczych silnikiem jest silnik diesla. Taki agregat jest wydajny, przekształca więcej energii z paliwa w energię mechaniczną. Ma dłuższą żywotność niż agregat benzynowy, jest bardziej odporny na zużycie.

Silnik diesla charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym przy niskich obrotach, co w praktyce oznacza skuteczne generowanie mocy przy niższych prędkościach. Generuje przy tym mniej hałasu i drgań niż silnik benzynowy. Może zasilać urządzenia o zmiennym zapotrzebowaniu na prąd. Bez problemu zasilić może cały budynek.

Silnik na gaz ziemny

Bardziej ekologiczną opcją w porównaniu z wyżej wymienionymi jest agregat prądotwórczy z silnikiem na gaz ziemny (jest czystszy niż diesel czy benzyna). Koszty eksploatacji też są niższe. Ponadto cena gazu ziemnego zwykle jest bardziej stabilna niż cena diesla czy benzyny, unikamy więc nagłych wzrostów cen. Niestety, w niektórych regionach może wystąpić problem z dostępnością gazu ziemnego.

Silnik na gaz ziemny jest na tyle wydajny, aby zasilić różne urządzenia i odbiorniki prądu. Warto traktować generator prądotwórczy z silnikiem na gaz ziemny jako awaryjne źródło zasilania w fabrykach, placówkach komercyjnych czy budynkach mieszkalnych.

Silnik na gaz propan-butan

Kolejnym „czystszym” i tańszym źródłem energii jest gaz propan-butan. Silnik na gaz propan-butan wykorzystuje mieszaninę gazu propanu i butanu do generowania energii elektrycznej. Cechuje go szybki rozruch, jest więc dobrym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych, gdy liczy się czas i trzeba ekspresowo reagować.

Gaz propan-butan jest stosunkowo bezpieczny w użytkowaniu – przechowywany jest w zbiornikach pod ciśnieniem. Jest dostępny na wielu stacjach. Podobnie jak w przypadku gazu ziemnego, mamy gwarantowaną stabilność cenową, a agregatu można używać w domach, placówkach medycznych, komercyjnych czy na kempingach.

Podział agregatów ze względu na zastosowane prądnice

  • Agregat jednofazowy – to agregat o napięciu 230 V generujący prąd o jednej fazie. Innymi słowy, energia przesyłana jest przez pojedynczą falę sinusoidalną. Dostarcza energię elektryczną do pojedynczego obwodu elektrycznego. Agregat jednofazowy będzie idealny do niewielkich domów jednorodzinnych. Może utrzymać dopływ prądu do urządzeń codziennego użytku jak np. sprzętów AGD. Co więcej, zapewnia on dobrą pracę oświetlenia. Może być wykorzystywany jako źródło awaryjnego zasilania urządzeń domowych, gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu z sieci elektrycznej.
  • Agregat trójfazowy – to agregat o napięciu 400 V generujący prąd o trzech fazach. Energia przesyłana jest przez trzy równoległe fale sinusoidalne, które są przesunięte względem siebie o 120 stopni fazowych. Świetnie sprawdza się na budowach, np. do zasilania sprzętów takich jak betoniarka. Z łatwością zasila większe obiekty i urządzenia. Jeśli ktoś szuka agregatu o dużej mocy, który równomiernie dostarcza energię (nawet w miejscach, w których dostęp do stałego źródła zasilania jest ograniczony) – agregat prądotwórczy trójfazowy to dobry wybór. 

Agregaty prądotwórcze – różne typy konstrukcji i sposoby uruchamiania

Agregaty prądotwórcze możemy podzielić na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne sprawdzą się tylko wtedy, gdy zamierzamy trzymać je w jednym miejscu. Są zbyt ciężkie, by przenieść je w pojedynkę (można próbować przy użyciu specjalnego wózka). Jeśli potrzebujemy agregatu w różnych lokalizacjach, powinniśmy zrezygnować z opcji stacjonarnej na rzecz agregatu przenośnego, zdecydowanie mniejszego i lżejszego. Mały agregat prądotwórczy może zapewniać moc ok. 2000 watów, która pozwala na zasilenie lodówki, oświetlenia i telewizora.

Urządzenia mogą różnić się pod jeszcze jednym względem – sposobu uruchamiania. Agregat z rozruchem ręcznym jest uruchamiany manualnie, za pomocą ręcznego mechanizmu rozruchowego. Z kolei agregat automatyczny nie wymaga od użytkownika wykonania fizycznego wysiłku, przez co jest wygodniejszy w obsłudze. Jest bezpieczny, niezawodny i działa od razu po wykryciu potrzeby zasilania, więc nie ma przerw w dostawie energii. 

Agregat prądotwórczy – jaki wybrać do domu? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu prądotwórczego?

Wybierając agregat prądotwórczy, warto sprawdzić, który generator prądu pracuje najciszej. Głośna praca generatora prądu będzie rozpraszać i irytować domowników. Przy wyborze należy kierować się tym, czy agregat może podtrzymać pracę sprzętu AGD, RTV, komputerów oraz oświetlenia. Agregat musi zapewniać sporą rezerwę mocy, biorąc pod uwagę konieczność zasilenia urządzeń, które generują duże zapotrzebowanie na energię, takich jak pralka czy lodówka.

Im większa moc agregatu prądotwórczego, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie w stanie obsłużyć. Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać? Do użytku domowego w zupełności wystarczy agregat o mocy do 3000 watów. Najlepszą opcją do domu jednorodzinnego będzie agregat jednofazowy – trójfazowe agregaty prądotwórcze będą lepszym wyborem np. na budowie. Agregat jednofazowy poradzi sobie podczas przerwy w dostawie prądu.

Wybór agregatu prądotwórczego do domu – PODSUMOWANIE

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Jeśli szukasz najlepszego agregatu prądotwórczego do swojego domu, wybierz agregat jednofazowy. Pamiętaj, aby wybrać model, którego moc jest większa od mocy sprzętów, które będzie zasilał. Agregat o mocy do 3000 watów powinien być odpowiedni, przy czym warto mieć na uwadze, że wskazana na tabliczce znamionowej moc agregatu prądotwórczego to moc przy pełnym obciążeniu lub nawet z różnym poziomem spalania i z opcją stabilizowania napięcia. Ponadto, jeśli zależy Ci na agregacie niegenerującym dużego hałasu, warto odrzucić opcję agregatu z silnikiem benzynowym. Jeśli kwestie środowiskowe są dla Ciebie ważne, postaw na agregat z silnikiem na gaz ziemny lub gaz propan-butan. Agregat do domu nie powinien być duży. Lepiej postawić na niewielki, przenośny model.


Artykuł sponsorowany

Sprawdź także:

Jaki fotel do salonu wybrać?

Fotele tapicerowane to wyposażenie, które potrafi odmienić każdy salon. Wybór odpowiedniego modelu powinien być jednak podyktowany obowiązującymi trendami,...

Dofinansowanie do prądu. Sprawdź, jak uzyskać dopłatę dla gospodarstw domowych!

W marcu już ruszyły pierwsze dopłaty do prądu. 2022 rok miał zostać rozpoczęty projektem dopłat w postaci dodatku...

Materac lateksowy vs sprężynowy – jaki wybrać?

Mało osób o tym wie, ale jednym z najważniejszych elementów w naszej sypialni, który zapewnia nam komfortowy sen,...

Agregat prądotwórczy – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Agregat prądotwórczy znajduje swoje zastosowanie w rękach zarówno użytkowników prywatnych, jak i firmowych. Przydaje się wszędzie tam, gdzie...