Odpowiednie oświetlenie na budowę jest niezbędne, w szczególności, jeżeli prace prowadzone są po zmroku, lub w podczas ograniczonej widoczności. Jest to kwestia niezwykle istotna, nie tylko pod względem wygody realizowanych prac, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Musisz jednak pamiętać, aby zastosowane oświetlenie, zostało dostosowane do wszelkich wymogów prawnych, przepisów BHP. O tym, jakie oświetlenie na małą budowę wybrać, moglibyśmy pisać obszernie, w tym poradniku skupimy się jednak w szczególności na tym, jakie oświetlenie wybrać, aby spełniało normy prawne i sprawdzało się pod względem funkcjonalnym.
Oświetlenie budowlane, a normy prawne
Jest to kwestia, od której warto zacząć. Otóż oświetlenie budowlane regulowane jest określonymi normami prawa budowlanego. Przy planowaniu oraz wydzielaniu miejsca pracy, konieczne jest zapoznanie się z zasadami BHP. Jeżeli chodzi o wymogi, ich źródłem jest rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 roku. W rozporządzeniu znajdziemy punkty dotyczące między innymi:
- oświetlenia miejsca niebezpiecznego,
- oświetlenie dróg lub drogi ewakuacyjnej,
- oświetlenie bramki stawianej przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi elektroenergetycznymi liniami.
A dodatkowo, jakie zjawiska nie mogą występować w związku z oświetleniem budowlanym:
- efekty stroboskopowe,
- wydłużone cienie,
- zakłócenie odbioru znaków i sygnałów,
- zakłócenie barw znaków,
- olśnienie.
Oświetlenie budowlane – parametry świetlne
Kiedy dobierany oświetlenie na budowę, koniecznie należy zwrócić uwagę na parametry świetlne, dzięki którym komfort widzenia pracowników podczas wykonywania prac będzie jak najlepszy. Najlepiej, jeżeli lampa budowlana będzie posiadać takie parametry świetlne jak:
- rozkład luminacji,
- kierunkowość światła,
- natężenie oświetlenia,
- oddawanie barw,
- zmienność świetlna,
- wygląd barwy światła.
Ponadto uwagę należy zwrócić na konstrukcję danych lamp. Istotna jest wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne, na wilgoć, pył, czy inne zanieczyszczenia. Zaleca się wybór lamp budowlanych, które posiadają minimum certyfikat IP65.
Oświetlenie techniczne na plac budowy, lampy halogenowe i inne – co wybrać
Za wybór optymalny pod względem oświetlenia budowy uznaje się maszty oświetleniowe, czyli oprawy LED, czy reflektory halogenowe, które montuje się na rozkładanych statywach. Za pomocą takich możliwe jest znacznie poprawienie warunków pracy, kiedy nie ma dostatecznego oświetlenia. Maszty oświetleniowe używane na placach budowy mają też tę zaletę, że można je łatwo przestawiać, ponadto są stabilne.
Innym dobrym rozwiązaniem będą przenośne oprawy oświetleniowe. Takie lampy budowlane są w stanie oświetlić dane miejsce zarówno z większych, jak i mniejszych odległości. Omawiane oświetlenie budowlane może zostać umieszczone na statywie, na wysokości sięgającej nawet do 2,5 metra.
Oprawy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także np. na uderzenia, itp. Czasami mogą być wyposażone w akumulatory (dobre rozwiązanie na brak prądu) i sznury oświetleniowe, dzięki czemu można użytkować je na małej budowie i w wielu innych miejscach.
Kolejne rozwiązanie to lampy budowlane wyposażone w czujnik ruchu. Takie zaś mogą posłużyć jako oświetlenie zabezpieczające dla, chociażby sprzętu składowanego w danym miejscu.
Stawiać również można na „drobniejsze” oświetlenie budowlane. Lampy tego typu będzie można używać nawet w niewielkich pomieszczeniach, w których przeprowadzane są prace. Często są one wykonywane w technologii LED. Jednak można również znaleźć modele wyposażone w akumulatory, dzięki czemu długość kabla, czy przymus podłączenia lampy do sieci elektrycznej nie będzie stanowił już problemu. Najmniejsze modele są wyposażone nawet w specjalne zapinki, dzięki którym lampę można umocować przy pasku od spodni, szelkach, czy zawiesić na haku.
Jakie jeszcze oświetlenie budowlane można wykorzystać na małej budowie? Okazuje się, że sprawdzą się np.:
- reflektory LED,
- naświetlacz LED,
- halogeny
i inne lampy.
Lampy budowlane LED – kilka informacji
Bardzo dobrą decyzją będzie postawienie na lampy budowlane LED. Te wyposażone w diody LED są przede wszystkim bardzo energooszczędne. Poza tym charakteryzują się możliwością wyboru modeli, gdzie występować będzie różna barwa światła, która również jest ważna i warto na nią zwrócić uwagę.
Oświetlenie budowlane – wybór musi być odpowiedni
Gdzie można znaleźć dobre oświetlenie budowlane? Na rynku da się zaobserwować bardzo szeroką ofertę rozmaitych lamp i producentów. Najlepiej stawiać na przodujących. Dobrym wyborem mogą być lampy budowlane Festool. Są to urządzenie nowoczesne, spełniające wszelkie normy. Sprawdzą się na każdej budowie, czy warsztacie. Ponadto oświetlenie budowlane tego typu znaleźć można w wielu rodzajach, czy wersjach!
Podsumowanie
Warto pamiętać jednak, że dobra lampa budowlana musi spełniać wszelkie normy prawne i zasady BHP – są to kwestie najważniejsze.
Wybór powinien być uwarunkowany również parametrami świetlnymi. Pamiętaj, że oświetlenie budowlane dobrej jakości z pewnością wpłynie pozytywnie na efektywność pracy!