Instalacja elektryczna w domu – montaż skrzynki i przyłącza prądu

Trudno współcześnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek obiektu mieszkalnego bez instalacji elektrycznej. Czy zakładanie instalacji elektrycznej wymaga udziału fachowca, który zadba o prawidłowe podłączenie przyłączy prądu i samej skrzynki elektrycznej, czy też można podjąć się takiego wyzwania samodzielnie? W naszym podręcznym opracowaniu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

Zadbaj o formalności

Jeśli planujesz budowę domu, już teraz zadbaj o formalności związane z prawidłowym wykonaniem przyłącza prądu. Konieczne jest przede wszystkim uzyskanie pozwolenia od zakładu energetycznego na przyłączenie do sieci elektrycznej. Zgodę wydaje się na podstawie złożonej dokumentacji technicznej, w tym odpowiednio sformułowanego wniosku. 

Budowa przyłącza prądu wymaga od inwestora wybrania procedury zgłoszeniowej. Może je wykonać na podstawie pozwolenia na budowę przyłącza w ramach większego projektu budowlanego lub zgłoszenia właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu albo też  bez zgłoszenia. W tym ostatnim wypadku przyłącze można zrealizować na podstawie planu sytuacyjnego.

Inwestor ma przy tym dość dużą swobodę działania i może zająć się budową przyłącza samodzielnie lub też, po podpisaniu stosownej umowy z zakładem energetycznym – zlecić mu jego wykonanie. Wówczas zakład zajmie się także montażem skrzynki przyłączowej

Instalacja elektryczna w domu

Istotą każdej instalacji elektrycznej jest niezawodne i bezpieczne dostarczanie prądu do wszystkich odbiorników (czyli urządzeń do niej podłączonych). Podstawowymi jej elementami są: obwody elektryczne, tablica rozdzielcza oraz wszelkiego rodzaju osprzęt elektryczny i zabezpieczenia (czyli bezpieczniki). Warto zaplanować instalację tak, aby w przyszłości była możliwa ewentualna jej modyfikacja i rozbudowa.

Zasadniczo można przy tym instalacje elektryczne podzielić na zewnętrzne i wewnętrze. Z zewnętrznej instalacji elektrycznej czerpana jest energia do zasilania automatycznej bramy wjazdowej czy oświetlenia ogrodowego. Ze względu na kontakt z wodą i pyłem komponenty zewnętrznej instalacji elektrycznej powinny być odpowiednio szczelne i wytrzymałe na niekorzystne warunki.

Wewnętrzna instalacja elektryczna wymaga odpowiedniego rozplanowania ilości i rozmieszczenia gniazdek oraz łączników (włączników) umożliwiających sterowanie oświetleniem.

Skrzynka elektryczna – serce instalacji

Centrum instalacji elektrycznej w każdym budynku jest skrzynka elektryczna, czyli inaczej tablica rozdzielcza. To właśnie ze skrzynki wychodzą obwody, którymi do wszystkich gniazdek dostarczany jest prąd, a każdy z nich zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym. W tablicy rozdzielczej umieszcza się też wyłączniki różnicowoprądowe – odcinające dopływ energii w przypadku wadliwej pracy instalacji, a także ochronniki przeciwprzepięciowe, programatory sterujące, a także przekaźniki priorytetowe. Ze względu na miejsce montażu skrzynki elektryczne dzielić można na zewnętrzne (tj. skrzynka elektryczna zewnętrzna) i wewnętrzne (tj. skrzynka elektryczna wewnętrzna). Przyłącze prądu jest doprowadzane do skrzynki elektrycznej ze skrzynki przyłączeniowej. 

Na samym końcu musimy podkreślić: prace związane z montażem instalacji elektrycznej zawsze powinny być realizowane przez osoby dysponujące wiedzą, doświadczeniem i stosownymi uprawnieniami. Każdy elektryk musi ukończyć przynajmniej kurs SEP. Powierzaj realizację instalacji elektrycznej wyłącznie sprawdzonym i zaufanym ekspertom! 

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Salon z zabudową RTV? Odkryj przepiękną ściankę lamelową

Salon to miejsce spotkań całej rodziny. Nie bez powodu to właśnie tam ustawiamy sprzęty, dostarczające rozrywki wszystkim jej...

Piekarnik gazowy – temperatury [Mastercook, Amica, Beko]

Jeżeli uwielbiasz gotować, to z pewnością potrzebujesz dobrego piekarnika, dzięki któremu upichcisz przepyszne dania. Piekarnik gazowy temperatury miewa...

Ile brokatu dodać do farby? Wszystko zależy od litrażu!

Dzięki farbie z brokatem nasze mieszkanie nabierze stylu glamour. Brokat zdobiący nasze ściany sprawia, że wnętrza są eleganckie...

Ile kosztuje projekt przebudowy domu?

Przebudowa domu to skuteczny sposób na odświeżenie wyglądu oraz poprawę funkcjonalności każdego starszego budynku. Aby móc przeprowadzić ją...