Instalacja elektryczna w domu – montaż skrzynki i przyłącza prądu

Trudno współcześnie wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek obiektu mieszkalnego bez instalacji elektrycznej. Czy zakładanie instalacji elektrycznej wymaga udziału fachowca, który zadba o prawidłowe podłączenie przyłączy prądu i samej skrzynki elektrycznej, czy też można podjąć się takiego wyzwania samodzielnie? W naszym podręcznym opracowaniu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

Zadbaj o formalności

Jeśli planujesz budowę domu, już teraz zadbaj o formalności związane z prawidłowym wykonaniem przyłącza prądu. Konieczne jest przede wszystkim uzyskanie pozwolenia od zakładu energetycznego na przyłączenie do sieci elektrycznej. Zgodę wydaje się na podstawie złożonej dokumentacji technicznej, w tym odpowiednio sformułowanego wniosku. 

Budowa przyłącza prądu wymaga od inwestora wybrania procedury zgłoszeniowej. Może je wykonać na podstawie pozwolenia na budowę przyłącza w ramach większego projektu budowlanego lub zgłoszenia właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu albo też  bez zgłoszenia. W tym ostatnim wypadku przyłącze można zrealizować na podstawie planu sytuacyjnego.

Inwestor ma przy tym dość dużą swobodę działania i może zająć się budową przyłącza samodzielnie lub też, po podpisaniu stosownej umowy z zakładem energetycznym – zlecić mu jego wykonanie. Wówczas zakład zajmie się także montażem skrzynki przyłączowej

Instalacja elektryczna w domu

Istotą każdej instalacji elektrycznej jest niezawodne i bezpieczne dostarczanie prądu do wszystkich odbiorników (czyli urządzeń do niej podłączonych). Podstawowymi jej elementami są: obwody elektryczne, tablica rozdzielcza oraz wszelkiego rodzaju osprzęt elektryczny i zabezpieczenia (czyli bezpieczniki). Warto zaplanować instalację tak, aby w przyszłości była możliwa ewentualna jej modyfikacja i rozbudowa.

Zasadniczo można przy tym instalacje elektryczne podzielić na zewnętrzne i wewnętrze. Z zewnętrznej instalacji elektrycznej czerpana jest energia do zasilania automatycznej bramy wjazdowej czy oświetlenia ogrodowego. Ze względu na kontakt z wodą i pyłem komponenty zewnętrznej instalacji elektrycznej powinny być odpowiednio szczelne i wytrzymałe na niekorzystne warunki.

Wewnętrzna instalacja elektryczna wymaga odpowiedniego rozplanowania ilości i rozmieszczenia gniazdek oraz łączników (włączników) umożliwiających sterowanie oświetleniem.

Skrzynka elektryczna – serce instalacji

Centrum instalacji elektrycznej w każdym budynku jest skrzynka elektryczna, czyli inaczej tablica rozdzielcza. To właśnie ze skrzynki wychodzą obwody, którymi do wszystkich gniazdek dostarczany jest prąd, a każdy z nich zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym. W tablicy rozdzielczej umieszcza się też wyłączniki różnicowoprądowe – odcinające dopływ energii w przypadku wadliwej pracy instalacji, a także ochronniki przeciwprzepięciowe, programatory sterujące, a także przekaźniki priorytetowe. Ze względu na miejsce montażu skrzynki elektryczne dzielić można na zewnętrzne (tj. skrzynka elektryczna zewnętrzna) i wewnętrzne (tj. skrzynka elektryczna wewnętrzna). Przyłącze prądu jest doprowadzane do skrzynki elektrycznej ze skrzynki przyłączeniowej. 

Na samym końcu musimy podkreślić: prace związane z montażem instalacji elektrycznej zawsze powinny być realizowane przez osoby dysponujące wiedzą, doświadczeniem i stosownymi uprawnieniami. Każdy elektryk musi ukończyć przynajmniej kurs SEP. Powierzaj realizację instalacji elektrycznej wyłącznie sprawdzonym i zaufanym ekspertom! 

Sprawdź także:

Usługi DDD – czym są i kiedy z nich skorzystać?

Nie ulega wątpliwości, że szkodniki mogą stanowić dla człowieka poważne zagrożenie. Dlatego, gdy tylko pojawią się w jakimkolwiek...

Perz w trawniku – Czego nie lubi perz?

Osoby, które chcą cieszyć się pięknym, zdrowym i soczyście zielonym trawnikiem, muszą pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Koszenie,...

Dlaczego jesienią warto stosować dolomit

Nawożenie roślin jest bardzo ważnym elementem dbania o nie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że...

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla gruntowej pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Ich efektywność, niskie emisje i oszczędności...