Z powodu przykrych doświadczeń z nieuczciwymi lokatorami, właściciele mieszkań coraz częściej decydują się na skorzystanie z opcji najmu okazjonalnego, który wydaje się znacznie bezpieczniejszą opcją. Jednym z ważnych aspektów takiego najmu jest oświadczenie najemcy ze wskazaniem innego lokalu, do którego może się on przenieść w razie potrzeby. Czy jednak da się podpisać umowę bez spełniania tego warunku? Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego – czy to możliwe?
Najem okazjonalny – wskazanie adresu
Wynajem lokalu mieszkalnego to wciąż dosyć wygodne źródło dochodu, i to całkiem sporego. Niestety jak większość inwestycji również to obarczone jest ryzykiem. Przy okazji zawierania umowy można trafić na nieuczciwych lokatorów, którzy nie zamierzają płacić i nie dbają o wynajmowaną powierzchnię. Natychmiastowa eksmisja może być w takim przypadku niemożliwa, podobnie jak odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy. Dlatego czasami najlepszym wyjściem może być podpisanie umowy najmu okazjonalnego, do którego nie stosuje się niektórych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.
W razie jakichkolwiek kłopotów, np. zaleganie z czynszem czy nieopłacanie rachunków, wynajmujący ma prawo domagać się eksmisji. Przynajmniej w teorii cała procedura powinna być szybka i maksymalnie uproszczona. Wystarczy zgłoszenie i zawiadomienie złożone sądu, który powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu 3 dni. Co ważne, w takim przypadku nie stosuje się przepisów o zakazie eksmisji zimą czy z dzieckiem.
Aby umowa najmu okazjonalnego rzeczywiście była ważna w świetle prawa, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wszystkie oświadczenia muszą być sporządzone pisemnie i poświadczone u notariusza. Wynajmujący ma także obowiązek zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego w ciągu maksymalnie 14 dni. O jakie dokumenty dokładnie chodzi?
Do umowy należy dołączyć oświadczenie najemcy ze wskazaniem przez niego innego lokalu, do którego może wrócić w przypadku nagłego rozwiązania umowy najmu. Wskazanie innego lokalu to jednak nie jedyny dokument, jaki należy dołączyć. Warto sporządzić również oświadczenie osoby trzeciej do umowy najmu okazjonalnego, tj. właściciela lokalu zastępczego, który wskazał najemca. W dokumencie tym właściciel powinien wyrazić zgodę na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Co ważne, wynajmujący powinien upewnić się, że wskazana osoba rzeczywiście posiada tytuł prawny do lokalu (tzn. jest to mieszkanie własnościowe z aktem notarialnym).
Zobacz: Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Poradnik dla mieszkańców
Oświadczenie najemcy zawierające wskazanie innego lokalu
Wskazanie innego lokalu, do którego najemca wyprowadzi się w wypadku eksmisji to podstawowy element umowy najmu okazjonalnego. Najlepiej aby miał formę pisemną, potwierdzoną notarialnie i dołączoną do umowy, aby w razie potrzeby nie było żadnych wątpliwości. W oświadczeniu najemca nie tylko wskazuje lokal, do którego będzie mógł się przenieść, ale także deklaruje, że poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia oraz oddania lokalu właścicielowi w ustalonym terminie.
Sprawdź: Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!
Oświadczenie właściciela lokalu o zapewnieniu miejsca zamieszkania – najem okazjonalny
Oświadczenie o wskazaniu lokalu zastępczego to jeszcze nie koniec formalności związanych ze sporządzeniem pełnej umowy najmu okazjonalnego. Podobną deklarację musi złożyć także właściciel wskazanego lokalu zastępczego. W oświadczeniu powinien on potwierdzić, że w razie eksmisji najemców zobowiązuje się i zgadza na przyjęcie ich pod swój dach. Najlepiej, aby ten dokument również został poświadczony notarialnie i formie pisemnej dołączony do wniosku. Co ważne, warunkiem koniecznym w takim wypadku jest, aby wskazany lokal rzeczywiście był własnościowy – a składający oświadczenie właściciel powinien posiadać tytuł prawny do lokalu.
Wskazanie przez najemcę innego lokalu – wzór
Oświadczenie najemcy zawierające wskazanie przez najemcę innego lokalu.
My, niżej podpisani, jako Najemca lokalu położonego w …………………………………… przy ul. …………………………….. oświadczamy, że w razie rozwiązania stosunku najmu okazjonalnego zobowiązujemy się do opuszczenia, opróżnienia i oddania Wynajmującemu …………………………….. lokalu będącego przedmiotem Umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego sporządzonej i zawartej dnia ………………………….. i do przeniesienia się do lokalu mieszczącego się pod adresem………………………………, którego właścicielem jest…………………………….
Najem okazjonalny a brak lokalu zastępczego
Najem okazjonalny bez wskazanie innego lokalu właściwie mija się z celem. To właśnie złożone pisemne oświadczenie najemcy, które następnie poświadczymy u notariusza jest kluczowe i jest rodzajem zabezpieczenia w przypadku konieczności eksmisji. Bez spełniania tych warunków umowa najmu okazjonalnego będzie nieważna.
Sprawdź: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?
Najczęstsze pytania dotyczące zagadnienia: lokal zastępczy – najem okazjonalny
Najlepiej pisemnie, a następnie z poświadczeniem notarialnym.
Wskazanie innego lokalu, do którego najemca przeniesie się w przypadku eksmisji to podstawa umowy najmu okazjonalnego.